İki aynı invertörü paralel bağlamak

arkadaşlarım teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı cihazı n11.comdan aldım satıcı ile iletişime girdim
-valla abi hiç bilmiyom bence boşver deneme-dedi'
Tabi bi ara mutlaka deneyeceğim ama öncesinde kendime bi tam sinus 5000,4000 watt invertör alacam denedikten sonra eğer başıma birşey gelmezse yazarım artık :D

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
2 cesit invertör mevcuttur:
1..On-Grid (sebeke baglantili) invertörler: Sebekeye baglanma sartlarini (frekans, gerilim, ve faz sirasi) dikkate alarak, sebekeye güc (akim) basarlar. Sebekeyi koro sefi olarak düsünebilirsiniz. Kendisine bagli tüm invertörleri senkronize olmalari icin gerekli olan parametreleri belirler.

2..Off-Grid (sebeke baglantisiz) invertörler: Yüke verilecek olan elektriksel parametreleri kendi belirler. Frekans (50-60Hz) ve gerilim (230V+-%10) degerleri invertör tarafindan belirlenir.

2 adet on-grid invertörleri paralel baglayabilirsiniz. Tek sart, besleme gerilimleri birbirlerinden elektriksel olarak izole edilmis olmalidir. Izole degiller ise besleme kaynaklari invertörün AC-modülleri üzerinden kisa devre olacak ve kaynak bozulacaktir.
2 adet off-grid invertörü paralel baglamanin sartlari yine frekans, gerilim ve faz farki ayni olacak sekilde ise baglanabilir ki bu pratikte mümkün degildir!. Ayni zamanda besleme gerilim kaynaklari da elektriksel olarak izole olmalidir. Dolayisi ile 2 adet off-grid invertörü kesinlikle paralel baglamayin!!!. Beslemek istediginiz yük haricinde bir de kendi aralarinda akim alis-verisi olacak ve modüller (mosfet, IGBT) bozulacaktir.

arkadaşlarım teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı cihazı n11.comdan aldım satıcı ile iletişime girdim
-valla abi hiç bilmiyom bence boşver deneme-dedi'
Tabi bi ara mutlaka deneyeceğim ama öncesinde kendime bi tam sinus 5000,4000 watt invertör alacam denedikten sonra eğer başıma birşey gelmezse yazarım artık :D
verdiğin paraya yazık olacak, sana bir şey olmasın yeter.

2 farklı fazı birbirine değdirmek gibi olacak ve sadece duman tüttürecek ve büyük ihtimal çarpılacaksın dediğim gibi
Evde kullanacaksan aynı evdeki gibi 2 ayrı faz gibi kullanabilirsin birbirine bağlamadan

2 cesit invertör mevcuttur:

2 adet off-grid invertörü paralel baglamanin sartlari yine frekans, gerilim ve faz farki ayni olacak sekilde ise baglanabilir ki bu pratikte mümkün degildir!. Ayni zamanda besleme gerilim kaynaklari da elektriksel olarak izole olmalidir. Dolayisi ile 2 adet off-grid invertörü kesinlikle paralel baglamayin!!!. Beslemek istediginiz yük haricinde bir de kendi aralarinda akim alis-verisi olacak ve modüller (mosfet, IGBT) bozulacaktir.
yanılıyor olabilirsin arkadaşım, teknelerde nasıl yapıyorlar? marka veremiyeceğim reklamı olmasın, yatlara takılan sistemlere bir bak istersen, modifiye sinüs çin malı olanlardan bahsetmiyorum.

sabah sabah beni güldürdünya senide yaratan güldürsün.
1- çinde yapılmayan var mı?
2-https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/1000w-12v-220v-cevirici-inverter-powermaster-1000-watt-invertor-12v-to-220v-donusturucu-481187349
3- linki incele lütfen sonra çalışır de.
4- bu cihazları jeneratörle karıştıran, yani jeneratör niyetine kullananlar var. örnek saç kurutma makinesi, kettle çalıştıranlar var, ve bu ucuz cihazların hepsi modifiye sinüs
Neden güldüğünüzü, ne anladığınızı anlamadım!?

İşin içinde olduğunuzu bildiğimden inverter cihazı elinize geçmiştir devresini biliyorsunuzdur aynı tetiklemeyle birden fazla smps trafo sürülür ve çıkış 220vac verir gücü de atıyorum 1000w olsun, söz deyimi 2 adet ile, bunların artmasıyla wat artacaktır ...

Ha görselde buldum 1500w için 3 trafolu, 3000w ta 5 trafolu;
https://www.continuousresources.com/products/1500-watt-pure-sine-wave-inverter
https://www.exportimes.com/products/3000w-pcb-board-110v-120v-220v_22337.html

Neden güldüğünüzü, ne anladığınızı anlamadım!?

İşin içinde olduğunuzu bildiğimden inverter cihazı elinize geçmiştir devresini biliyorsunuzdur aynı tetiklemeyle birden fazla smps trafo sürülür ve çıkış 220vac verir gücü de atıyorum 1000w olsun, söz deyimi 2 adet ile, bunların artmasıyla wat artacaktır ...

Ha görselde buldum 1500w için 3 trafolu, 3000w ta 5 trafolu;
https://www.continuousresources.com/products/1500-watt-pure-sine-wave-inverter
https://www.exportimes.com/products/3000w-pcb-board-110v-120v-220v_22337.html
by lent sizi istemeden üzdüysem özür dilerim." çinde yapılmayan inverter var mı" anlamında güldüm sadece. söktüğüm o kadar çok inverter varki marka model farketmeksizin yerli malı(içi çin) avrupa (bazı parçaları çin) hepsi çinde yapılıyor. bu arkadaşımızın satın aldığı merdiven altı dediğimiz makinelerden. çinle anlaş "BY LENT" inverter markasını sen piyasaya sür. yani çok ucuzlar. biz bunları yeni olarak görüyoruz ama içleri artık eski teknoloji olduğu için ucuzlar ve yeni nesillerdeki hiç bir özellik yok. ancak deniz üstünde kullandıklarımızda gördüm ben senkronize çalışanları. onlarıda düz mantık bağladığında patlıyorlar. akülerin tipinden (jel,sulu, stasyoner) birincil ve ikincil atamalarını yapmadan çalışmıyorlar. ben bunları anlatmak istedim. ve istemiyerekte olsa kalbinizi kırdıysam gerçekten özür dilerim.

Estağfurullah hayir kırılmadım, arkadaş cinden satın aldıysa diye saticiya sorsun dedim. Onlar bizim esnafin yapmadigi kadar ilgililer üreticiye danışıp sorup oyle cecap veriyorlar. Ayrıca verdiginiz maddeleri anlamamıştım yani neden düz değil de maddeler halinde yazmanizi ...

bu arada konuyu baştan aşağıya tekrar okudum ve edindiğim bilgileri anlatabildiğim kadar anlatayım.
1- modifiye sinüs inverterler basit cihazların kullanımı içindir. (yüksek teknoloji tv, buzdolabı gibi cihazlara zarar verir.)
2- iki inverteri paralel bağlanabilir ama dediğim gibi senkranizosyon modu varsa.
3- 2 ayrı inverteri kasalarını açıp çıkışlarını birleştiririm hatalıdır, sürücü katı çıkış frekansı çakışır, tek sürücü katıyla(kartıyla) çalışmalıdır zaten öyle çalışıyor.
4- bazı makineleri açan arkadaşlar üst üste aynı kartın paralellenip 2 katı güç alındığını gördüğünü söyleyebilirler, ama sürücü katı tamamen farklıdır, her katta sürücü yoktur.
5- redresörlerde çok gördüm aynı 2 veya daha fazla anakarttan tek çıkış alınmakta fakat yine söylüyorum o katların ortak çıkışını sağlayan ayrı bir sürücü kartı vardır. bu katları sök tek başınada çalışır ama sistemde çaalışmaz, katın biri arıza yapsa bile düşük verimde hizmet etmeye devam eder.
6- bu cihazlarda girişi dengelemek, transistörleri sürmek, trafoları sürmek, çıkışı dengelemek sanıldığı kadar kolay değildir.
7- ister normal ister smps trafo trafo ile sürülsün, sürücü kartı dediğimiz voltaaj ve frekansı ayarlayan kart çok basit değil oldukça karışık bir sistemdir, genelliklede tamiri mümkün olmuyor.
8- mastervolt-victron gibi dünya markaları bu işleri en iyi yapanlar, arıza ve performans düşüşlerinde sadece yorulan bileşinlerdeki arızaları giderebiliyoruz, sürücü katı arızalarını bu güne kadar tamir edebileni görmedim. (kazara yanık direnç,diyot hatası hariç)
9-neden marin (denizcilik) sektöründen örnek verdiğimizde, konunun gerçek yüzünü görürüz. deniz ortasında kimse arıza istemez, bu iş ulaşılmaz dağ başında da aynıdır. uzun yılların verdiği deneyimler ve hatırısayılır arge çalışmaları sonucunda bu cihazlar üretiliyor ve hakkıyla pahalı oluyorlar.
10- böyle benim gibi LBA sı bol bir adam "olmaz" dediği zaman nedenini sormak hepimizin hakkı. daha önce de dediğim gibi benim bilgim okyanusta bir su damlası. burada aklının zekatını verse veya bu aklı alıp kullansalar Türkiye'nin değil dünyanın kaderini değiştirirler.
kafa ütülediğim için çenemin düştüğü için hepinizden özür dilerim.

Arkadaşlar paralelleme çalıştım ilk çalışmalarım başarısız. Farklı şekillerde inverter yaptım 1000 wattlık konuya şuan daha çok hakimim kullanılan trafolar çok küçük mosfet sayıları az mosfetleri paralel çoğaltıp trafoları büyütmeye çalışacam yakın zamanda bu şekilde güç artışı olacağını düşünüyorum örneğin 8 mosfet 44N olan yaklaşık orta halli trafo ile 1000 watt veriyor hurdacıdan bi kaç tane büyük trafo temin ettim mosfetleri sipariş ettim 20 tane onları bağlayıp sonuca bakacağım hesaplarımı göre temiz 3000 waattı geçmesi laım ısınma sorunu olmaz diye düşünüyorsum eski pc'deki powerden çıkardğım soğutucu blokları ve fanı kullanacğım verimini kontrol edip paylaşacam. Hali hazırda çok basit bi devre ile 1000 watt yapabildim ve gayet seri çalışıyor powermaster den daha iyi olduğunu düşünüyorum üstelik hurdacidan 5 liraya aldığım trafo ve toplam 5 liraya aldığım mosfet ve dirençlerle yaptım. bu cihazların içinde akım düşünce kapatma yükselince kapatma watt çok yükselince korumaya girme gibi tonla özelik var tabi bu yüzden o devreler üzerinde büyütmek istiyorum şuan için. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederm. bu konuda youtube de homemade102 diye yabancı bir youtuber video çekip yüklüyor ona bakarak yaptım ilgilenenlerede burdan yardımcı olmuş oliyim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri