İhtiyacım Olan Tam Olarak Nedir? PSU/REGÜLATÖR

mrtkislali

Üye
Merhaba,
Evimde çok yüksek düzeyde elektrik dalgalanması ve sürekli kesinti var. Önce regülatör almayı düşündüm fakat PSU ihtiyacımın da olduğunu düşünüyorum. Sorularım şunlar,
PSU bağlıyken regülatöre gerek var mı yoksa PSU bunu sağlar mı?
Buzdolabı, TV, laptop ve modem kullanmak için (tahmini) 1 saat kullanımda hangi kapasiteye sahip olmalı?
PSU, regülatör görevi görmüyorsa bunların bütünleşik hali mevcut mu?
Bir de PSU dalgalanma yapmıyorsa elektrik varken regülatör gibi düzenleme yapar mı?
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Sayın bilgililer, bilgi ihtiyacımın aciliyeti bulunmakta. Eğer bilginiz varsa lütfen beni de bilgilendirin. :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yanılıyorsam beni düzeltsinler, PSU bilgisayarın güç birimidir. Şebeke gerilimi 190 / 240 arası verimli çalışır. eğer üniversal değilse 230/240 v yazar üzerinde. watt gücü değişkendir. bildiğim kadarıyla 300 wattatan başlıyor yukarı doğru ne kadar gidiyor bilmiyorum. hadi makine biraz ağır olsun 750 watt filan.
1- şimdi bu alet (psu) şebekeyle besleniyorsa ki öyle. mutlaka şebeke geriliminden etkilenecek. her ne kadar esnek voltajda çalışsa bile.
2- hadi biz bir tane 750 wattlık bulduk. bu amca buzdolabını, tvyi, laptop ve modemi çalıştırabilir mi? güzel soru, hepsi 12 volt ile çalışıyorsa ve watt güçleri yeterli geliyorsa neden olmasın değil mi?
3- hani benim bildiğim psu amca aslında bir switch mode yani anahtarlamalı çalışır gelen AC akımı doğrultur ve sabit bir şekilde DC olarak verir. yani gelen AC akımdan pek etkilenmez ama çıkış sabittir. fazla oynak AC uzun vadede zarar verir.
4- PSU dediğin amca güç kaynağı ise gelen şebeke elektriği kendi devresi üzerinde süzülür / dengelenir aküleri ve devresi üzerinden tekrar AC olarak çıkış verir. buradaki çıkış sabittir. kendisi aynı zamanda regülatör görevi görür. gücüyle doğru orantılı sizin işinizi görür. ama bu amca da zaman içinde voltaj dalgalanmasından yorulur.
5- bu durumda hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketinize durumunuzu bildirip hattınızın düzeltilmesini sağlamaktır.
6- çok şık olmayan bu durumda yapılacaklar; uygun güçteki güç kaynağı sizin derdinize çare olur ama geçici çözümdür. olması gereken hizmet aldığınız kuruluşun size düzgün hizmet vermesini istemektir.

Merhaba,
Evimde çok yüksek düzeyde elektrik dalgalanması ve sürekli kesinti var. Önce regülatör almayı düşündüm fakat PSU ihtiyacımın da olduğunu düşünüyorum. Sorularım şunlar,
PSU bağlıyken regülatöre gerek var mı yoksa PSU bunu sağlar mı?
Buzdolabı, TV, laptop ve modem kullanmak için (tahmini) 1 saat kullanımda hangi kapasiteye sahip olmalı?
PSU, regülatör görevi görmüyorsa bunların bütünleşik hali mevcut mu?
Bir de PSU dalgalanma yapmıyorsa elektrik varken regülatör gibi düzenleme yapar mı?
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Sayın bilgililer, bilgi ihtiyacımın aciliyeti bulunmakta. Eğer bilginiz varsa lütfen beni de bilgilendirin. :)
1. Size gerekli olan cihazın adı "On Line UPS" Yani sürekli devrede olan kesintisiz güç kaynağı.
2. Ne kadar güç gerektiğine siz karar verin
3. Kesintide ne kadar süre kaç cihazı çalıştıracak buna da karar verin.
4. Yukarıdaki son iki maddeyi kararlaştırırken abartmayın

Kolay gelsin

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. @paskomya PSU dan kastım kesintisiz güç kaynağıydı. Maalesef sorunu ilettik fakat trafo kaynaklı dediler. Tabii bunu da düzeltmeleri gerekiyor aslında ama anladığım kadarıyla düzeltmeyecekler. Ben de onların düzeltmemesinin sonucunu çekmek istemiyorum açıkçası. Bu yüzden güç kaynağı ve regülatör alacaktım fakat dediğinize göre sadece güç kaynağı almam yeterli olacak gibi görünüyor.

Kesintisiz Güç Kaynağı ile "On Line Kesintisz Güç Kaynağı" farklı cihazlardır.
İkincisi sürekli olarak voltaj değişimlerinden ve sıçramalarından korumak için elektriği kendisi üretir, şebekeyi sadece akü şarj kısmında kullanır.
Bu sistemde Regulatöre gerek yoktur.
Siz satın alırken sadece "Kesintisiz Güç Kaynağı" derseniz bu özelliği olmayan yani "Off Line" çalışanını alırsınız, bu da sadece kesintilerde veya aşırı dalgalanmalarda devreye girer, voltaj sıçramalarını göremez.

Bence boşuna masrafa girmeyin. Resmi yazı ile işletmeye iletin. Şebekeyi düzeltmediğiniz takdirde cihazlarımda oluşabilecek hasarların tazmini için hakkınızda hukuki işlemleri başlatacağım diye yazın.

Ayrıca komşularda da dalgalanma var mı araştırın. Asansör ya da yakınınızda ya da fazınızda yüksek akım çeken cihazlar da buna sebep olabilir. Diğer fazlarda aynı durum yoksa panodan daha sağlıklı olan fazla değişim yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri