İşyerlerinde Uyguladığınız ve Sonuç Aldığınız Elektriksel Tasarrufları

m-usta-fa ' Alıntı:
silent59 ' Alıntı:
bu konu tamda zamanına gelmiş şu an işletmede yanan tüm floresantları normal balasttan elektronik balasta çevirmeye uğraşıyoruz bürolardada lambaların yanma şekillerini değiştiridik normal zamanda sadece gerekli olanlar yanıyor.gerçi enerji tasarrufu çok geniş bir olay bunlar en basitleri
Hocam elektronik balast ucuz değil.İşçiliği de zor haliyle o da maliyet.Mutlaka ki bu konu hakkında bir çalışma yapıp ta o yükün altına girmişsinizdir.Bu konu hakkındaki çalışmalarınızı paylaşabilir misiniz?
öncelikle şunu sorayım,36 w lık bir fluerosan armatürde,sadece lambanın gücü mü 36 wattır,yoksa lamba+ balast mı.Şöyle deniliyor,elektronik balastlardaki %25 tasarruf ,sadece balastın gücündeki tasarruftur.Yani 36 watt olan bir fluoresan ampul ,balast elektronik olsa da 36 wattır.Elektronik balastta tasarrufunuz 2-3 wattır.Siz buna katılıyor musunuz (gülmekten katılıyoruz esprisi yapmazsanız sevinirim :) ) aklımda bu çelişki olduğu için bunu öneri olarak sunamadım.Çünkü benim kazancım 2-3 watt olacaksa ,1000 lambadan 2-3 kwatt olur.günde 20 saat yansa ayda 500 saat eder, bu da1500 kw saat yapar.bu da yaklaşım 1500-2000 ytl elektrik parası eder.Balastları 35 ytlden alsam,1000 tanesi 35 000 ytl yapar.patron şöyle diyebilir,ben 35 000 ytl ile bir ayda 11 000 ytl kazanırım,oyüzden o parayı oraya bağlamam.Sonuç olarak fayda maliyet analizine göre bu operasyon gereksiz,hatta zararlı görülebilir.Bu yüzden bunu çok iyi analiz edip sunmam lazım.
öncelikle söyleyeyim ben bir mühendis değilim bu işlerin ince hesaplarına karışmam ama bildiğimce sana izah adeyim bunu yazmadan önce gidip bir daha ölçtüm normal bir 2*40 füloresant ortalama 0,85 a çekiyor elektronik balastlısı ise 0,35 a çekiyor normalleride elektronik olanlarda philips marka bu işin tek maliyeti balastlar fiyatlarıda toplu alındığı için 16 ytl işçiliği kendimiz yapıyoruz extra bir maliyeti yok iki top kabloyu maliyetten saymassak :D 1000 lamba varsa 500 balast çünkü bir balast iki lambayı yakıyor.artısı aydınlatmalar basbar olduğu için normal balastlar zamanla basbar kablolarını yakabiliyor elektronikte ısınma olayı kalkıyor arıza oranı düşüyor ( işletmede daha önceden elektronik balastlı lambalar var ona istinaden ) sonuç olarak bunun en basit tasarruflardan olduğunu en başta söylemiştim bu işi biz yaptık diye hadi sizde yapın demiyorum aydınlatma giderleri bir işletmenin aylık elektrik giderinin %5 i civarında olduğunu hatırlıyorum( bir yerde okumuştum )

Dış aydınlatma armatürlerinin içindeki 125 veya 250 watt cıva buharlı lambaların binanın durumu ve aydınlatmanın yerden yüksekliği göz önüne alınarak büyük tasarruflu lambalara çevrilebilir.Böylece dış aydınlatmada en az %45 tasarruf sağlanır.
İşletmelerde belli güçteki elektrik motorlarına koşullarına göre evirici (inverter) ile yol verilebilir. Örneğin bir plastik enjeksiyon fabrikasında kapalı devre olarak çalışan elektrikli su pompalarını eviricili düzende daha verimli ve iktisatlı çalışması sağlanabilir. Bundan da %25 tasarruf sağlanabilir.
İŞÇİLERİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAĞLANIP gereksiz yere,sırf firmaya zarar olsun diye -aslında ülkeye zarar verdiklerinin farkında değiller- söndürmedikleri lambaları söndürmelerini sağlamak.
Nerede trak, orada bırak denilmeden makinaların öngörülen zamanlarda bakımlarını sağlamak :)
gibi...

işelmelerde ,varsa iklimlendirme cihazları(klima vb.) yada ısıtma sistemlerinin ,(buhar ,sıcaksu,kızgınsu)gerkli bakımlarının yapılması.örneğin kalorifer kazanlarındaki kireçlenme veya diğer kirlilikler,klima cihazlarında ki kondanser kirliliği sistemin sarfiyatını artırmaktadır.

sayın silent59 ,
ölçümü ne ile yaptınız,pensampermetre mi,yoksa kaliteli bir ampermetreyi normal bağlayarak mı?
dediğinize göre sonuç çok iyi
kendisini amorti eder
bir de işin kompanzasyonu aşırı rahatlatması var ki
en hoşu da o olur sanırım
bu işe girişeyim dicem ama
3 katlı fabrikada tekim
nasıl olacak bakalım :)
philip 2*40 için 16 ytl güzel.zaten diğerleri de philipsin sanırım 5 ytl
5+5 10 ediyor
ben bizim tedarikçiye bir daha sorayım.Fiyatı 16 dan pahalıysa,size nereden aldığınızı sorarım
teşekkürler ilginize

m-usta-fa ' Alıntı:
sayın silent59 ,
ölçümü ne ile yaptınız,pensampermetre mi,yoksa kaliteli bir ampermetreyi normal bağlayarak mı?
dediğinize göre sonuç çok iyi
kendisini amorti eder
bir de işin kompanzasyonu aşırı rahatlatması var ki
en hoşu da o olur sanırım
bu işe girişeyim dicem ama
3 katlı fabrikada tekim
nasıl olacak bakalım :)
philip 2*40 için 16 ytl güzel.zaten diğerleri de philipsin sanırım 5 ytl
5+5 10 ediyor
ben bizim tedarikçiye bir daha sorayım.Fiyatı 16 dan pahalıysa,size nereden aldığınızı sorarım
teşekkürler ilginize
ölçüm yaptığım alet fluk pens ampermetre eğer istersen fluke 83 ü seri bağlayarakta ölçebilirim ama bayramdan sonra yazıyı gördükten sonra sordum fiyatlara kdv dahil değilmiş biz zannedersem 250 adet almıştık sen daha fazla alırsan fiyat düşebilir malzemeler karaköyden gelmiş bence sen emin olmak istiyorsan bir tane al ve testlerini kendin yap ona göre karar verirsin kesin adresi ben sana bulurum görüşürsün sağlıcakla kal...

%50 yukuun uzerinde calisan bir motoru yildiz baglarsaniz tabiki yanlis olur. Ben once motorun yukunu watmetre ile olcuyorum, daha sonra yildiz baglamaya karar veriyorum,

watmetreniz kendiniz deniyebilirsiniz, onemli olan motor etiketinde380V ucgen akiminin 1,73 ile bolumunden cikan akimdan fazla akim cekmemesi,,,

watmetre ile calisirken dikkat edilmesi gereken diger konuda olctugunuz deger motor etiketinde verilen kW degerinden buyuk cikabilir. mesela 2,2kW etiketinde yazan motor tam yukte watmetre ile olctugunuzde 2.7 kW cikabilir, bu motorun kucuk oldugu anlamina gelmez . ayni motor 2,2 kW mekanik guc uretebilmek icin 2,8 kW elektrik harcamasi gerekir.

watmetreniz varsa yildiz ucgen calisan motorun ucgene gecmeden onceki yidiz gucunu ve ucgendeki gucunu olcun, ozellikle bosta kalkip sonradan yuklenen pompalarda ve degirmenlerde yildiz ile ucgen gucleri arasindaki farki gorebilirsiniz, bilgi ve donaniminiz yoksa elbetteki motoru riske etmeyin,

surucu ile devrini dustugunuz motorlarda , eger motor sabit devirlerde calisiyorsa motor etiket parametrelerinden motor gerilimi parametresini dusurerek motorun daha az akim cekmesini saglayabilirsiniz, mesela 380 V yerine 300 V girdiginizde motor akimlarinin dustugunu goreceksiniz, ama bunu her motora uygulayamazsiniz, benim tecrubelerim genelde surekli 50 hz calisan motorlarin surucu ile devrini dusurdugumde yaptigim tasarruflardir. 50hz de 5kW harcayan motor 40hz de daha gucuk guc harcar. 40hz icin surucu zaten daha dusuk gerilim verir. bazen daha dusuk gerilimle calismaya makine ve motor musade eder.bu sekilde isinan birkac pompanin isinma problemini cozdum.

------

Ardı ardına mesaj yazmak yerine, mesajınızın bulunduğu kısımdan düzenle butonunu kullanarak mesajınızı düzenleyebilirsiniz. Lütfen forum kurallarını okuyunuz.

Düzenleme: Roboelektronik

Moderatör tarafında düzenlendi:
ölçüm yaptığım alet fluk pens ampermetre eğer istersen fluke 83 ü seri bağlayarakta ölçebilirim ama bayramdan sonra yazıyı gördükten sonra sordum fiyatlara kdv dahil değilmiş biz zannedersem 250 adet almıştık sen daha fazla alırsan fiyat düşebilir malzemeler karaköyden gelmiş bence sen emin olmak istiyorsan bir tane al ve testlerini kendin yap ona göre karar verirsin kesin adresi ben sana bulurum görüşürsün sağlıcakla kal...

hocam konuyu düşündüm de yine bir mantık hatası sezdim.Aslında elimizde elektronik balast var.Ama ben depodan alıp deneyemedim.Denersem,direkt sayaç bağlayıp deneyeceğim ve sonucu yazacağım inşaallah.
Mantık hatası şu. P=UxIxcosq formülüne göre,güç sabit kalır.Normal balastlarda,cosq 0,50 ve elektroniklerde 0,98 civarı olması lazım.
Bu durumda,gerilim sabitken,cosinüsq 0,50 den 0,98 e yükselirse,yaklaşık yarısı kadar akım çekmesi normaldir.Fakat çekilen güç hemen hemen aynı kalacaktır.Bu durumda gerçekten de elektronik balastın faydası çok çok az olacaktır(güç tüketimi açısından) . Eğer elinizde varsa wattmetre ile ya da monofaze elektrik sayacı ile deneme yaparsanız,sanırım bana hak vereceksiniz.aradaki farkın 2 katı değil de,belki %1-2 civarında olduğunu göreceksiniz.Umarım yanılıyorumdur ve sonunda ben de balastları değiştirir ve tasarruf sağlarım.

hocam konuyu düşündüm de yine bir mantık hatası sezdim.Aslında elimizde elektronik balast var.Ama ben depodan alıp deneyemedim.Denersem,direkt sayaç bağlayıp deneyeceğim ve sonucu yazacağım inşaallah.
Mantık hatası şu. P=UxIxcosq formülüne göre,güç sabit kalır.Normal balastlarda,cosq 0,50 ve elektroniklerde 0,98 civarı olması lazım.
Bu durumda,gerilim sabitken,cosinüsq 0,50 den 0,98 e yükselirse,yaklaşık yarısı kadar akım çekmesi normaldir.Fakat çekilen güç hemen hemen aynı kalacaktır.Bu durumda gerçekten de elektronik balastın faydası çok çok az olacaktır(güç tüketimi açısından) . Eğer elinizde varsa wattmetre ile ya da monofaze elektrik sayacı ile deneme yaparsanız,sanırım bana hak vereceksiniz.aradaki farkın 2 katı değil de,belki %1-2 civarında olduğunu göreceksiniz.Umarım yanılıyorumdur ve sonunda ben de balastları değiştirir ve tasarruf sağlarım.

dostum elimizde watmetre yok fakat monofaze sayaca bağlayarak ben test yapmadım ama bölüm sorumlumuz yapmış 2*40 elektronik balastlı(osram) 71 w/h normal balastlı (philips) 91 w/h çekiyormuş bu balast markasına göre az bir miktar oynama yapıyor yani ortalama % 20-25 arası kar gözüküyor testi birde sen kendin yaparsan sonuçlarını bize bildirirsin görüşürüz..

sureklı calısan ac motorlarınıza inverter takarak tasarruf gorebılırsınız
fan motorları pompalar,derın kuyu,buhar kazanları komur kazanları aklına gelebılecek butun motorlara tak kendını maksımum 6 ayda amortı eder

Sn. murşitaçıkgöz

* Inverterli motorların hepsi kendini 6 ayda amorte eder demek pek doğru olmayabilir, gerekli hesapların ve değerlendirmelerin yapılması gerekir. Motor sürekli dur kalk yapıyor mu, devir ayarı farklı yöntemlerle uygulanmakta mı, motorun gücü nedir vs..

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri