İşyerlerinde Uyguladığınız ve Sonuç Aldığınız Elektriksel Tasarrufları

ATESOGLU

Üye
HERKEZE IYI CALIŞMALAR ARKADAŞLAR

Bildiğiniz gibi gelen son elektrik zamlarından sonra fabrikalarda maliyetleri daha aşşağıya çekebilmek için bir çok tasarruf tedbirini hayata soktuk yada sokmaya çalışıyoruz.

- Aydınlatma konusunda armatür sayısının düşürülmesi, enerji tasarruflu armatürler kullanılması, ihtiyaca uygun kullanım için dedektörler kullanılması
- motorlarda yüksek verimli motorlar kullanılması
bunlar başlıca aklıma gelen uygulamalar
Fakat herkez yaptığı uygulamarı ve deneyimleri burda paylaşırsa , bu fikir alışverişinin hepimiz için yararlı olucağını ve tartışarak yeni yöntemler bulabileceğimiz kanatindeyim
DEĞERLİ YORUMLARINIZ BEKLİYORUM ARKADAŞLAR HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR..
-

10. ) *Sırf büyük harf ile yorum (post atmak) yazmak yasaktır. Sırf büyük harf ile başlık (topic) açmak yasaktır.

Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz!

merhaba arkadaşlar
işletmemizde su hidrofor sistemlerinde frekans değiştirici kullandık
kompresörlerde değişken hız sürücüsü kullanarak tasarruf sağlanabilir
bunun yanında mekanik konularında endüstriyel tesislerde yapılabilecek çalışmalar var

bu konu tamda zamanına gelmiş şu an işletmede yanan tüm floresantları normal balasttan elektronik balasta çevirmeye uğraşıyoruz bürolardada lambaların yanma şekillerini değiştiridik normal zamanda sadece gerekli olanlar yanıyor.gerçi enerji tasarrufu çok geniş bir olay bunlar en basitleri

herkeze pens watmetre almasini tavsiye ederim, motor akimlarindan motorun nekadar yuklendigini anlamaya calisirsaniz yanilirsiniz, cunku cosF yi olcemiyorsunuz, pens watmetre aldiktan sonra hemen hemen butun motorlarin guclerini olctum, gereginden buyuk motorlari kucukleriyle degistirdim, 11 kW motoru 5,5kW surucuyle bile calistirdim, 11kW surucu almak yerine,,,,5,5kW surucu.

%50 yukle calisan motorlari yildiz bagladim, bazi motorlarda 10-12kW tasarruf sagladim,
Buyuk guclu fanlara surucu aldim, kademeli hiz otomasyonu yaptim, 90kW motoru 40hz dusurdugumde 45kw guc harciyor, sadece ihtiyac oldugunda 50 hz cikiyor,
simdi kizgin yag pompasi ve uc yollu vana sistemine surucu baglamak istiyorum, deneyen varsa cevap yazsin, ben sonuclari gonderecegim,

Talas kurutma sisteminde baca gazi geri donusunu yanma hucresi sonrasi yerine taze hava fani emisinden direk yanma hucresine verdik, bunun birkac faydasi oldu,
1. taza hava fani soguk hava yerine sicak hava cektigi icin isi kazanci oldu,
2. sicak havanin yogunlugu cok dusuk oldugu icin icindeki oksijen miktari daha dusuk, yanma daha verimli oldu, THC, CO emisyonlari cok dustu, CEZA yemekten ve cevreyi kirletmekten kurtulduk,
3. Emisyonlarin bir kismi tekrar yakildigi icin baca cikisi emisyanlar azaldi, GAZ analizatoru ile olcumlerle bu saydiklarimin faydalari sabittir, GAZ analizatorunuz yoksa HEMEN alin. Eskiden mazot+agac tozu yakarken simdi sadece toz yakiyoruz hatta fazlasini nereye koyacagimizi sasirdik,, ;D
4. yanma hucresindeki sicakligi kurutmaya tasimak icin hava yaninda buharda kullanmis olduk, havanin isi transver verimi havadan daha buyuk,
5. taze hava fani sicak hava tasidigi icin yuku azaldi. elektrik tasarrufu sagladik,
herkeze selam

silent59 ' Alıntı:
bu konu tamda zamanına gelmiş şu an işletmede yanan tüm floresantları normal balasttan elektronik balasta çevirmeye uğraşıyoruz bürolardada lambaların yanma şekillerini değiştiridik normal zamanda sadece gerekli olanlar yanıyor.gerçi enerji tasarrufu çok geniş bir olay bunlar en basitleri
Hocam elektronik balast ucuz değil.İşçiliği de zor haliyle o da maliyet.Mutlaka ki bu konu hakkında bir çalışma yapıp ta o yükün altına girmişsinizdir.Bu konu hakkındaki çalışmalarınızı paylaşabilir misiniz?
öncelikle şunu sorayım,36 w lık bir fluerosan armatürde,sadece lambanın gücü mü 36 wattır,yoksa lamba+ balast mı.Şöyle deniliyor,elektronik balastlardaki %25 tasarruf ,sadece balastın gücündeki tasarruftur.Yani 36 watt olan bir fluoresan ampul ,balast elektronik olsa da 36 wattır.Elektronik balastta tasarrufunuz 2-3 wattır.Siz buna katılıyor musunuz (gülmekten katılıyoruz esprisi yapmazsanız sevinirim :) ) aklımda bu çelişki olduğu için bunu öneri olarak sunamadım.Çünkü benim kazancım 2-3 watt olacaksa ,1000 lambadan 2-3 kwatt olur.günde 20 saat yansa ayda 500 saat eder, bu da1500 kw saat yapar.bu da yaklaşım 1500-2000 ytl elektrik parası eder.Balastları 35 ytlden alsam,1000 tanesi 35 000 ytl yapar.patron şöyle diyebilir,ben 35 000 ytl ile bir ayda 11 000 ytl kazanırım,oyüzden o parayı oraya bağlamam.Sonuç olarak fayda maliyet analizine göre bu operasyon gereksiz,hatta zararlı görülebilir.Bu yüzden bunu çok iyi analiz edip sunmam lazım.

Böyle bir tasarruf olabileceğini sanmıyorum. Üçgen çalışan motoru yıldız bağlayarak sargılara gelen gerilimi azaltırsınız fakat motorun akımı artacaktır. Motoru nominal çalışma akımının üzerine çıkabileceğinizden motorun yanma tehlikesi var.
Motor satın alırken eff1 verim sınıfı motor almakta fayda var. Bu konuda enerji verimliği (enver) ile ilgili kampanya var. Mümkün olduğu kadar devir değiştirme esnekliği olan yerlerdeki motorlara sürücü bağlayabilirisniz. n1/n2=(P1/P2)^3 oranında güç kazancı yaşarsınız. Fakat sürekli max. hızında dönecek bir motorada sürücü bağlarsanız ilave sürücü gücünü eklemiş olursunuz. Ayrıca motorlar yandıkça sürekli sarıma göndermeyin her bobin yanmada motor verimi sürekli düşmektedir.

%50 yukle calisan motorlari yildiz bagladim, bazi motorlarda 10-12kW tasarruf sagladim,

Bence de yanlış bir uygulama motora uygulanan gerilimi düşürmekle tasarruf sağlanmaz ayrıca bu motor içinde sakıncalı bir durumdur...

merhaba arkadaşlar
ben fabrikamızdaki %60 kapasitenin altında çalışan motorlarımızın hepsini yıldız bağlayarak %40 civarı elektrik tasarrufu sağladım.tabi motorların mil gücü ihtiyacı değişip maksimuma çıkarsa motorlar fazla akım çekecek ve ısınma ivmesine girecektir.bu işlem sadece gücün değişmeyeceği uygulamalar içindir
saygılarımla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri