İşte Türk icadı 3 boyutlu televizyon

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Türk bilim adamları, özel gözlük kullanmaya gerek kalmadan izlenebilecek 3 boyutlu televizyon icat etti.

Diomedes adı verilen televizyon 3 boyutlu efektleri 2 kat daha iyi kalitede gösterebiliyor. AB'nin finanse ettiği projenin başkanlığını Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tekalp yapıyor. Tekalp bu televizyonun 4 senelik bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

BAŞ AĞRISINA SON

Prof Tekalp çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: "Şu an piyasadaki 3 boyutlu ekranlar sadece gözlükle izlenebiliyor. Bizim televizyonda 2 görüntüye ek olarak 3 görüntüyü de internet üzerinden ekrana yolluyoruz. Böylece çok sayıda izleyici aynı anda 3 boyutlu efektleri algılayabiliyor." Tekalp bu televizyonun diğerlerine göre daha az yan etkileri olduğunu söyledi. Prof. Tekalp, "Gözlük takmaya gerek olmadığından başımız daha az ağrıyacak. Mide bulantısı da minumuma inecek" dedi.

Kaynak:zaman

enteresan. keşke daha fazla detay alabilseymişiz. Çok yüzeysel kalmış.

AB finanse etmiş,yerli tv üretiçileri nerde.....

-Bende aynı fikirdeyim ne mühendislerimiz dışarıda başkalarına hizmet veriyorlar ama gün gelecek en süper devlet Türkiye olacak bütün kalbimle inanıyorum...

ben buna bnzer bir haberi 4-5 sene önce duymustum.hatta uzeride turkler caşıyor die

bunu televizyondada gördüm bize bırakmazlar bu işi diye düşünüyorum

arkadaşlar Ülkemizde Elektrik-Elektronik sektöründe yerli üretimimiz yok,başka bir konu da yine yazmıştım burada da yazıyorum,bir kere ülkemiz ISO denilen küresel seviyelendirme ve ölçeklendirme kuruluşuna üye bir ülke,bu bütün sektörleri içine alan bir uygulama,bir ingiliz kuruluşu,okullarda dahi ISO uygulaması var....

Peki ISO ne demek..?

Iso demek bir ölçeklendirme ve sevileyendirme ve bir derecelendirmedir,bir üretim yapacaksan önce devreye ISO girer,bu işi yapacaksan ürünü şuradan alacaksın,şu kadar üreteceksin,şuraya satacaksın,şu bankadan kredi kullanacaksın,para kazanırsan şu bankaya koyacaksın,şu kadar eleman çalıştıracaksın gibi kesin sınırlar koyar,dışına çıkamazsın,ISO gibi küresel bir kuruluş ile anlaşma yapmış bir ülkede birisi konusunda ne kadar iyi olursa olsun çıkıp ben şunu üreticem satıcam diyemez,yapsa dahi büyüyemez,bir depo ve bir dükkanı geçemez,çok büyük harcamalar ve emekler verse dahi belli bir seviyeyi geçemez....

Elek altında normal şartlarda sıfırdan gelişim göstermiş,kazanmış ve kazandırmış eleğin üstüne çıkmış bir firma göremezsiniz,çok zordur bir elin parmaklarını geçmez...

kabaca söyleyecek olursak ISO dünyanın bir jandarması gibidir,bütün yapılan dünya da ki tüm kazanç hortumlarını krallığa akıtmaktır,ve öyle de olmaktadır....

Dolayısıyla büyükler ISO ya zaten göbekten bağlı,sıradan birininde 3-5 kuruş parası ile ISO standardına çıkması batışı anlamına gelir,çok zordur...

Bizim endüstri ve ilim-bilim açısından gelişim gösterebilmemiz ve kazanç sağlayabilmemiz ve ecnebi bağımlılığımızdan kurtulabilmemiz,ancak vatanını milletini canı pahasına seven Mustafa Kemal gibi bir devlet adamının düşünce ve gelişim hedeflemesi tarzı ile mümkün olabilir....

ISO hakkında anlattıklarınızdan inanın hiçbirşey anlamış değilim.ülkemizin neden kalıkınamayıp yerinde saydığını merak ediyorsanız ergenekonu incelemenizi tavsiye ederim.bu mahkemeler sonuçlandıkça ülkemizin önü açılcak hiçkimsede karşısısnda duramayacaktır.
ülkemizde bunca beyaz eşya üreticisi varken kalkıpta yurt dışından mali destek gerçektende trajikomik bir vaka.ancak emeği geçenlerin bunda birsuçu yok onları canı gönülden tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri