İşlmeciler nasıl çaılışır?

BİLİMSEL DİSİPLİN ve GİDİŞAT.
1) 1 ler ve 0 ların oluşturulabilmesi.
Modern yarı iletken tekniğine göre her türlü transistörlerle yapılmaktadır.
Nasıl yapıldığının araştırılması.
2) Logic devreler oluşturulması.
En basit olarak bir multivibrtör veya FLİP-FLOP devreleri incelenerek öğrenilmelidir.
3) Flip flopların kullanılması tipleri ve işlevleri. Kapı devreleri. OR, X-OR AND, veya NAND.
4) Kaydediciler (Registerler) nasıl çalışır, ne işe yararlar.
5) Register çıkışlarındaki elde edilen değerlerin yorumlanması.
Boolean cebri nedir? Onluk, 16 lık sistemlerde nasıl yorumlanır. Makina dili karşılığı nelerdir.?
6) Makina dillerinin anlaşılabilmesi. 1 ler ve sıfırlardan oluşmuş herhangi bir dizilimin assembler karşılığı.
7) Assemblerdan üst seviye dillere geçiş. Basic C, C++, fortran vbg.
8) Donanım (ALU, CPU vb) komut listesi.
Buraya kadar öğrenilmesi gerekenler uzun yıllar sürebilir. Alt yapı sağlam değilse bir yerlerde takılarak daha ileri gidilebilmesi zordur.
Buradan " RAM büyük olursa işlem daha hızlı olur"gibi bir çıkarımı beynime yazıyorum.
Yanlış algı :)
Digital teknikte bu olay iki şekilde işlenmektedir.
1) Yeterli RAM yoksa sistem OUT OFF MEMORY hatası ile karşılaşır.
2) İşlem hızının RAM miktarı ile ilgisi olmayıp, yeterli RAM varsa ana clock (İşlemci saat hızı) dahilinde işlemler yürütülür ya da, saat döngüsü beklenilir. Saat döngüsü doğrudan işlemcinin ve dolayısı ile arabirimlerin (BUS) hızı demektir.

Hocam hepinizin verdiği bilgiler benim için çok değerli çok teşekkür ederim ben genelde makale veya kitap okuyarak bir konuyu öğrenmeye çalışıyorum ama bu alandaki kaynaklar genelde ingilizce ben de biraz ingilizce üzerinde dursam daha kolay anlayacağım sanırım

Son düzenleme:
Bu işin temeli mantıksal kapılar

ttl (transistör transistör lojik) ile and kapısı
1652977703493.png

T1 i paralel bağlı 3 transistör olarak düşünün.
a b yada c den herhangi biri "0" 0volt olsa bile T2 kesimde olur.
t5 ve t4 (1.4k ile) çıkışı "1" , 5v yapar.
a b ve c nin hepsi "1" olduğunda 4k direnç t2 ve t3 ü sürer çıkış "0" 0volt olur.

Üstad PC, Laptop vb cihazlarımıza RAM eklemenin faydası nedir?
RAM eklemedeki performans, RAM miktarının artırılmasından değil DUAL-CHANNEL RAM kullanımından dolayıdır.
ÖRNEK:
4GB tek kanal RAM ile çalışan bir PC ye 4GB daha eklemek ile, 2X2GB RAM kullanmanın teorik hızları aynı olacaktır.
Ancak uygulamalar yüksek miktar RAM gereksinimi istiyorsa gereken yapılmalıdır.
Örneğin bir adobe fotoshop min 5GB RAM isteyebilir. Bir oyun programı min 6GB bellek iseteyebilir. Bunlar PC nin hızı için değil, uygulamanın gerektirdiği geçici bellek isteğidir.
Tersinden düşünürsek.
6GB RAM isteyen bir oyun için elimizde tek kanal slotta bulunan 8GB RAM kullanmaktansa, 2X4GB çift RAM kullanmak daha avantajlıdır.

RAM eklemedeki performans, RAM miktarının artırılmasından değil DUAL-CHANNEL RAM kullanımından dolayıdır.
ÖRNEK:
4GB tek kanal RAM ile çalışan bir PC ye 4GB daha eklemek ile, 2X2GB RAM kullanmanın teorik hızları aynı olacaktır.
Ancak uygulamalar yüksek miktar RAM gereksinimi istiyorsa gereken yapılmalıdır.
Örneğin bir adobe fotoshop min 5GB RAM isteyebilir. Bir oyun programı min 6GB bellek iseteyebilir. Bunlar PC nin hızı için değil, uygulamanın gerektirdiği geçici bellek isteğidir.
Tersinden düşünürsek.
6GB RAM isteyen bir oyun için elimizde tek kanal slotta bulunan 8GB RAM kullanmaktansa, 2X4GB çift RAM kullanmak daha avantajlıdır.
İtiraf etmeliyim ki dediklerinizi tam kavrayamadım. Yani sonuçta bellek eklememenin hıza ve performansa etkisi yok mu diyorsunz?

İtiraf etmeliyim ki dediklerinizi tam kavrayamadım. Yani sonuçta bellek eklememenin hıza ve performansa etkisi yok mu diyorsunz?
Bellek miktarı ile hızın bir ilişkisi yoktur.
Bir PC de dual channel 8G RAM kullanmak ile dual channel 16GB RAM kullanmak hız olarak getirisi bulunmaz.
Ancak uygulamaların gereksinim duyduğu bellek miktarı karşılanamazsa o uygulama ya çok ağır çalışır ya da hiç çalışmaz.
Örnekte belirttiğim üzere.
6GB RAM isteyen bir oyun için 4GB RAM kullanılıyorsa bu oyun ya hiç çalışmaz ya da çok ağır çalışacaktır. Çünkü CPU yeni veri depolanması için beklemek zorunda kalacaktır.

Bellek miktarı ile hızın bir ilişkisi yoktur.
Bir PC de dual channel 8G RAM kullanmak ile dual channel 16GB RAM kullanmak hız olarak getirisi bulunmaz.
Ancak uygulamaların gereksinim duyduğu bellek miktarı karşılanamazsa o uygulama ya çok ağır çalışır ya da hiç çalışmaz.
Örnekte belirttiğim üzere.
6GB RAM isteyen bir oyun için 4GB RAM kullanılıyorsa bu oyun ya hiç çalışmaz ya da çok ağır çalışacaktır. Çünkü CPU yeni veri depolanması için beklemek zorunda kalacaktır.
Peki hocam, teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri