İşletme topraklaması

Meger ÖlÇÜ cİhazi İle ÖlÇÜm yaparken İŞletme topraklama kablosunu pano İÇİndekİ İŞletme barasindan sÖkmek gerekİrmİ yanİ Şebekeden ayirmak gerekİrmİ hangİ ÖlÇÜm daha saĞlikli olur ve ve omaj hangİ ÖlÇÜmde daha yÜksek Çikar?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ferhat arkadaşım.meger ile topraklama ölçümü yapılmaz.Topraklama ölçümü,topraklama ölçüm cihazı ile
yapılır.Prensip olarak,ölçüm yapılır iken,sistemi enerjisiz bırakarak ve topraklamayı açarak ölçüm yapmak
daha doğrudur.Ayırmadan ölçü yapmanız halinde ( enerji kesilerek ),bulduğunuz direnç,tüm sistemin loop direnci olup,ayırarak yaptığınız dirençten daha küçük çıkar.Ayırarak ölçüm yapmak,daha sağlıklı so-
nuç verir.

fahri kardeşim ölçüm yaptığım cihazın üstünde meger yazıyor ve ben iş yerinde çalışma sürem fazla olmadı o yüzden bazı bilgileri yeni öğreniyorum bi sorum daha olacak topraklamayı şebekeden ayırmadan ölçtüğümde neden daha küçük bi değer alıyorum yani o şekilde şebekeninde direncinide ölçmüş olmuyormuyum? daha ayrıntılı açıklayabilirsen sevinirm ( bunun uygulamasını yaptım dediğin gibi oluyor fakat nedenini tam olarak anlamak istiyorum )

cihazın üzerinde yazan "meger",cihazın markasıdır.meger marka topraklama ölçüm cihazı da bulunmak-
tadır.Cihazınız 4 terminal bağlantılı ise,kesin topraklama ölçüm cihazıdır.Topraklama sökülmeden yapılan
ölçümlerde,topraklamanın bağlı olduğu tüm noktalar ( buralarda da topraklama başka topraklama alıyor
olabilir ),ölçüme gireceği için ( paralel kabul edildiğnden ),toraklama direnci daha küçük çıkar.Biz bu ölçüm
direncine LOOP direnci diyoruz.Bu ölçümü,başka tip ölçü aletleri ile ( mesela kyorıtsu 4120 ) yapıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri