İşletme Topraklaması olmayan Trafo

Selamlar herkese, bugün devreye alacağımız trafoda işletme topraklamasını 1-2 gün sonra atmamızın sakıncasının olmadığını ama ortada aboneler için bir risk teşkil ettiğini düşünüyorum. Yeni sistemlerde işletme topraklamasının yoksunluğunun ilk etapta problem yaratacağını düşünmüyorum. Daha bilgili olanların bu konuda ne düşündüğünü merak ediyorum. Sizce yeni sıfır bir tesiste bir kaç gün işletme olmaması problem teşkil eder mi ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selamlar herkese, bugün devreye alacağımız trafoda işletme topraklamasını 1-2 gün sonra atmamızın sakıncasının olmadığını ama ortada aboneler için bir risk teşkil ettiğini düşünüyorum. Yeni sistemlerde işletme topraklamasının yoksunluğunun ilk etapta problem yaratacağını düşünmüyorum. Daha bilgili olanların bu konuda ne düşündüğünü merak ediyorum. Sizce yeni sıfır bir tesiste bir kaç gün işletme olmaması problem teşkil eder mi ?
Kacak akim rolelerinin ve her türlü topraklamanin nasıl çalışacağını düşünüyorsunuz işletme topraklaması olmazsa ?
Siz herhalde işletme topraklaması konusunda yeterli bilgiye sahip değilsiniz? Kesinlikle bu işi sallamayın.

Son düzenleme:
Hocam evet henüz çok yeniyim bu işlerde ancak kaçak akım rölesinin çalışma prensibinin giren ve çıkan akımın eş olmaması durumunda hattı açtırdığını biliyorum. Örneğin tek bir fazdaki kaymadan oluşacak dengesizlik kaçak akım rölesini etkileyemeyebilir hele ki Köy gibi 50-100 abone olan yerlerde hattı etkileyecek bir akım çekilmeyeceğinden bu sonuca vardım. Tabii yanlış olabildiğinden bu başlığı açtım. Maksadım doğruyu öğrenmek yani.

Hocam evet henüz çok yeniyim bu işlerde ancak kaçak akım rölesinin çalışma prensibinin giren ve çıkan akımın eş olmaması durumunda hattı açtırdığını biliyorum. Örneğin tek bir fazdaki kaymadan oluşacak dengesizlik kaçak akım rölesini etkileyemeyebilir hele ki Köy gibi 50-100 abone olan yerlerde hattı etkileyecek bir akım çekilmeyeceğinden bu sonuca vardım. Tabii yanlış olabildiğinden bu başlığı açtım. Maksadım doğruyu öğrenmek yani.
Işletme topraklaması olmayınca kaçan nereye kaçacak göçen nereye göçecek. Bir sonraki durumda ariza faz faz arızasına evrilecek.

Bu akşamki ilk işim bu.. teşekkürler tekrardan
https://docplayer.biz.tr/1884441-Elektrik-tesislerinde-topraklamalar-yonetmeligi.html
Özellikle şu döküman çok kaliteli .
İşletme topraklamasının etki şekli: Şebekelerde arızasız normal işletme durumunda nötr noktasının toprağa karşı gerilimi, dengeli yük hali için, sıfır kabul edilir. Bir fazda faz-toprak kısa devresi meydana gelmesi halinde nötr noktası topraklanmamış ise, nötr noktası gerilimi faz-nötr gerilimine, arızasız fazların gerilimi de toprağa karşı faz arası gerilime ulaşır. Yalıtım bakımından istenmeyen bu durumu önlemek için nötr noktasının topraklanması yoluna gidilir. Diğer taraftan topraklama ile Şebeke için sabit potansiyelli bir nokta elde edilir. Şebekede oluşan geçici aşırı gerilimler üzerinde de topraklamanın etkisi vardır. İşletme esnasında gerilim altında olabilen noktaların topraklanmasına İŞLETME TOPRAKLAMASI adı verilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri