İşlemsel yükselteç ile dijital analog çevirici

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Bir dersi tekrar etmiş olmanın verdiği rahatlıkla, hem de aklımdan henüz fikirler uçmadan yazıyorum.

Düşünün ki elimizde sadece bir işlemsel yükselteç ve dirençler var. Bunları kullanarak nasıl analog dijital çevirici yapabilirsiniz.

55270

İpucu olarak bu örneğe bakabilirsiniz. Bu örnekte v1 ve v2'nin hiç bir zaman 1 voltun üstüne çıkmadığı belirtilmiş.

Bizden vO = 3v1 + 5v2 işlemini yapan bir devre için Ra, Rb, R1 ve R2 direnç değerleri soruluyor.

hocam aradım yabancı sitede devrenin formülünü buldum, biraz uğraşmak lazım ama nasıl çıkarttıklarını da kabaca anlatmışlar..

formülü buymuş:
55272

Vo = 3v1 + 5v2

olacak şekilde formülü dirençleri düzenlemek lazım, istenen katsayılar 3 ve 5, yani 8

55273
değeri 8 olsa yani: Rf2 direnci Rf1 den yedi kat büyük

55274
değeri 3v1 çıkması için 3/8 olmalı; R2 3k

55275
değeri 5v2 çıkması için 5/8 olmalı; R1 5k

sonuç olarak:

Ra : 7k
Rb: 1k
R1: 5k
R2 : 3k

---------------------------------------------------------
non inverting summing amplifier
https://masteringelectronicsdesign.com/how-to-derive-the-summing-amplifier-transfer-function/

@hearthief teşekkürler.

Burada verdiğiniz değerlerle ufak bir deneme yaptım. Örneğin v1 0.5 volt ve v2 1 volt için sonucun 6.5 volt çıkması gerekiyor.

https://bit.ly/325vBFZ

Ama dikkat ederseniz 5.5 volt çıkıyor.

Aslında bu soruyu ben de henüz (yakın zamanda) çözmedim. ;)

Belki çok önceden çözmüş olabilirim.

Düzenleme :
@hearthief arkadaşımızın göstermesiyle R1 ve R2 dirençlerini benzetim programında düzelttim.

Son düzenleme:
simülasyonda R1 ve R2 yerleri ters olmuş hocam, sonuç doğru..

@hearthief arkadaşımızın gösterdiği çözümden hiç hesap yapmadan bir dijital analog çevirici yapmış olduk.

Dikkat ederseniz sayılar eşleneği ile çarpılıyor.

55283

Oradaki anlatım biraz karışık geldi.

Aslında bu örnek özellikle işlemsel yükseltecin +15 V ve -15 V olarak pratikte hesaplandığında oldukça ilginç sayılabilir.

Şimdilik sadece değerlerle biraz oynadım. Standart direnç değerleri vs. kullanmadan. Görebileceğiniz üzere 101 sayısını ondalık değere çeviriyor.

İşlemsel yükselteç kullanan ilk soruda işlemsel yükseltecin +15V ve -15V kullandığı ve çıkış akımının değerlerinin +1mA ile -1mA arasında değiştiği verilmiş.

Bu tasarım gerekliliklerini de göz önüne alıp soruyu standart direnç kullanarak çözersek çözüm şu şekilde olabilir.

55682

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri