İşlemsel yükselteç denkleştirici tasarımı

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
denklestirici1.jpg
Yukardaki geri besleme düzeneği çıkışta 5V aldığımız kıyıcı türünde bir güç elektroniği devresine ait.

Burada amacımız çıkış geriliminin yük üzerinden akan akım, giriş gerilimindeki dalgalanmalardan etkilenmemesi.

Bu yüzden çıkış gerilimini bir alıcı ile okuyoruz. Burada alıcının ("sensor") kazancına H = 1/3 demişiz. Alıcının çıkışında H.v gerilimi elde etmek istiyoruz.

Daha sonra bu okuduğumuz değeri belirlediğimiz referans gerilimle vref karşılaştırıyoruz. Daha sonra bir hata sinyali ve oluşturuyoruz. Bu hata sinyalini denkleştiriciden ("compensator") geçirerek çıkışta da bir kontrol sinyali vc oluşturuyoruz. Bu kontrol sinyalini kullanarak giriş sinyalinin doluluk boşluk oranını kontrol edebileceğiz.

denklestirici2.png
Denkleştiricinin aktarma işlevi bu şekilde.

Gc0 = 3.7 ya da 11.3 dB, fL = 500 Hz, fz = 1.7 kHz ve fp = 14 kHz olarak verilmiş.

Buna göre denkleştiriciyi işlemsel yükselteç kullanarak nasıl tasarlarsınız ?

Bu arada bir ipucu daha vereyim. Bir kaç gündür Scilab programını öğrenmeye başladım. Hatta Scilab'la ilgili çok güzel kitaplar var. Biraz da yardım alarak aktarma işlevini çizdim.

İşlemsel yükselteç kullanarak tasarladığımız denkleştiricinin aktarım işlevinin Bode çizimi şu şekilde:

islemselyukseltec.jpg

Bu arada Matlab gibi diğer sayısal hesaplama programları ile Bode çizimini teyit edebilecek arkadaşlar olursa sevinirim. Tabi aslında denkleştirici tasarımı için farklı çözümler de geliştirilebilir.

Son düzenleme:
Bu sorunun yanıtını burada paylaştım.

Açıklamalar biraz uzun olduğu için henüz yazmadım ama çözümü bulabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri