İş yerimde aşırı yük sorunu

Nokta7

Üye
Arkadaşlar merhaba benim iş yerimde bi sorun var bende elektrikçiyim ama mesleğe çok uzun zamandır ara verdim 10 sene kadar artık bazı şeyler hatırlanmıyor pratik yapmadık ça ve unutuluyor, iş yerimde 2 adet fritöz bir adet tost makinası 1 adet salamender 2 adet Mikrodalga 2 afet 24lük klima kullanıyorum yüksek rezidanslı olarak hepsi aynı anda çalışmıyor panom 3-4 yıl önce yeniden toplando trifazeden monoya geçtim fakat son 3 gündür sigorta atamaları yaşıyorum, 4 tane sigorta ve atamalarını değiştirdim aşıeı ısınmadan kararmalar oldu bu sefer panodan sigorta atmadı ısınma yapmadı fakat bu sefer ana sigorta ısınma yaptı ve dış hat kablosu da iç hat kablosuda ısınma yaptı sigortaları yeniledim şuan sorun yok ama nasıl çözeriz ısınma olayını

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    273 KB · Görüntüleme: 48
  • image.jpg
    image.jpg
    265.6 KB · Görüntüleme: 49
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kablo bağlantın gevşemiştir saat içinde buda yanmaya sebep olmuş olabilir

Arkadaşlar merhaba benim iş yerimde bi sorun var bende elektrikçiyim ama mesleğe çok uzun zamandır ara verdim 10 sene kadar artık bazı şeyler hatırlanmıyor pratik yapmadık ça ve unutuluyor, iş yerimde 2 adet fritöz bir adet tost makinası 1 adet salamender 2 adet mikrodalga 2 afet 24lük klima kullanıyorum yüksek rezidanslı olarak hepsi aynı anda çalışmıyor panom 3-4 yıl önce yeniden toplando trifazeden monoya geçtim fakat son 3 gündür sigorta atamaları yaşıyorum, 4 tane sigorta ve atamalarını değiştirdim aşıeı ısınmadan kararmalar oldu bu sefer panodan sigorta atmadı ısınma yapmadı fakat bu sefer ana sigorta ısınma yaptı ve dış hat kablosu da iç hat kablosuda ısınma yaptı sigortaları yeniledim şuan sorun yok ama nasıl çözeriz ısınma olayını
Bir tane sigorta var NORA diye o sigortayı sök çöepe at bence ilk olarak ikincisi monofazede 63 A nedir?O sigortadan çıkan kablo kesiti ne kadar kaç metre mesafeye gidiyor bir kısa devre olsa veya aşırı yüklenme tesisat yani dükkan yanar ama o sigorta açmaz!sigortaların atıyor diye daha büyük amperde sigorta alıp takmışsınız sizin iç tesisatta kullanılan 40 A monofazede 8800W yani 8.8-9kw güç çeker!Kaç metre mesafeye ve kaçlık kablo kullanılmış?Eğer güç tüketimiz fazla ise trifaze ye geçin ve ayrıca yeni elektrik hatları ekleyin bu şekilde elektrik tesisatını çalıştırmaya devam ederseniz korkarım ki dükkanınız yanacaktır.
bir sigorta seçilirken eğer tesisat eski ise kullanılan kablonun kesitine göre seçilmeli 2,5 nya kablo nun çalışma Amperi 18 A maksimum dayanacağı 25A dir siz bu kabloya 32A veya 40A bağlarsanız kablo dayanmaz
Ama size 32 A lazım ve tesisatınızı 6mm kablo ile çektiniz bunda sorun olmaz tabi ki kablonuz yinede çok uzun değilse!
Bu hesapları yapmadan yapılacak sigorta değişikliği yangına ve bu yangında insan canına mal olur!Lütfen tecrübeli bir elektrçi bulup tesisatınıza uygun Amperde sigortalar taktırın.Bahsettiğiniz makineler yüksek güç tüketirler bu nedenle hepsini 2,5 kablo ile beslerseniz kablonuz dayanmayacaktır ama her birine ayrı ayrı 2,5 luk tesisat çekip hat başlarına da en fazla 20A sigorta bağlarsanız (ki önce çekilen amperi ölçüp kablo kesitini ve sigortayı bağlarsanız daha doğru tercih olacaktır) daha güvenli çalışabilirsiniz

o kadar yük varken niye mono faz? tekrar 3 faz al ve bir elektrikçi çağır...

Girişteki 63 Amper, monofaze için çok fazla. Giriş kablo kesitiniz incedir, sigortanın açma eşiğinide düşünürsek 70 Ampere yakın akım çekilirse açar, ana sigorta yangın sebebi haberiniz olsun. 40 Amperlik sigortanın üzerinde 'tele' yazıyor, o televizyon değildir herhalde?

Diğer 32 Amper olanlar priz içinse onlarda çok fazla. Endüstriyel tip mutfak ürünü kullanıyorsanız buna uygun yüksek amperajlı fiş ve prizler vardır. Fiyatlarıda çok pahalı değildir. AVM lerdeki zincir haline gelmiş fast food yemek yerlerinde uygulamasını görebilirsiniz bu tip fiş ve prizlerin.

Siz trifazeden monofazeye geçerek hatayı başta yapmışsınız.

Saygılar....

bu tip dönüşümleri denetleyen yok mu? niye böyle işler yapılabiliyor?

herkese teşekkür ederim her bir makine için 2.5 antigron kablo çekmeyi ve 32lik sigorta takmayı planladım evet keşke olsada trifazeden monofaze geçerken kontrol yapılsa eski tesisaton trifaze olduğunu öğrendim çünkü

herkese teşekkür ederim her bir makine için 2.5 antigron kablo çekmeyi ve 32lik sigorta takmayı planladım evet keşke olsada trifazeden monofaze geçerken kontrol yapılsa eski tesisaton trifaze olduğunu öğrendim çünkü

Makine güçlerinizi belirtin. 2.5 mm^2 kabloya 32 Amper sigorta bağlamayın.

Saygılar....

bilmiyorum 2000-3000 kw arası değişiyor büyük ihtimalle kaç bağlamalıyım

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri