İş başvurularında en çok istenilen özellikler?

bu konuda istenilen özellikler istenilen yetenekler bilgiler vb. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa bizde başvurularımızda kolaylık yaşar ona göre davranırız
ben mekatronik mühendisliği 4. sınıftayım bu yıl bitecek inş iş arayışı başlayacak bana neler tavsiye edersiniz ?
şimdiden teşekkürler

Kesinlikle dil gerekli. Bazı firmalar İngilizce mülakat yapar bazıları sınav yapar bazıları da seni direk biliyor olarak kabul eder. Bu firmanın prensibine göre değişir. Ama dediğim gibi en iyi ihtimalle seni biliyor varsayarlar yani olmazsa olmaz şey dil. Ancak mesleki anlamda yeni mezun birinden çok fazla beklentileri olmaz. Olması da saçma olur zaten. Bazı yerler ise sadece iş tecrübesi olup olmadığına bakar. İşinle alakalı yada alakasız nerede çalıştığını da önemsemeden sadece bir yerde daha önceden atıyorum 6 ay 7 ay çalışıp çalışmadığına bakarlar. Bunun sebebi de iş disiplininin ne olduğunu biliyor mu bilmiyor mu sorusunun karşılığıdır. O yüzden eğer ekstra özellikleri olan bir mezun olmayacaksan yani bölümü birincilikle bitirmiş ya da öğrenciliğinde bir projede aktif rol almış ya da çok iyi üniversitelerin birinden mezun ya da yüksek lisans yapmış biri değilsen ortalama bir öğrenciysen kısacası ilk işine başlarken çok seçici olma derim. Maaşı az şartları kötü deme bir yerde başla az da olsa bir tecrüben olsun sonrasında güzel yerlere daha rahat geçiş yaparsın.

jengeese arkadaş gerekli açıklamayı yapmış ek olarak başvurularda istenilen maaş önemli rol oynar işveren az maaş isteyen elemanı çok sever :)

öncelikle maaştan ziyade çalıştığın iş yeri sana ne tecrübe kazandıracak onu dikkate al ayrıca iyi bir tecrübe kazanmaya gayret et daha sonra gerekli olacak slm

Bi kere İngilizce en öncelikli şart. Bu durum şirketin personel alım politikasına göre de değişir ama genelde; İngilizce'ni kabul edilebilir seviyede bulmadıkları zaman, seni mülakata alma gereği bile duymuyor bazı yerler. Şu an çalıştığım şirkete girerken de ilk önce ingilizce sınava girdim, yaklaşık 15 gün sonra arayıp, ingilizce sınavınızdan başarılı bir sonuç elde ettiniz, mülakata gelmek ister misiniz dediler? Ve daha bir kaç hafta önce bir şirketten daha iş teklifi geldi. Ben de şu an başka bir ilde çalıştığımı, ama sundukları şartların şu anki çalıştığım yerden kötü olmaması durumunda teklifi düşünüp değerlendireceğimi söyledim. (Bu şirkete sırf doğup büyüdüğüm şehire dönüp tekrar orada yaşayabileceğim için sıcak bakmıştım.) Bu durumda dahi ilk önce ingilizce mülakatı için ismini verdikleri dil okuluna gidip mülakatı başarıyla geçmemi, daha sonra şartları konuşacabileceğimizi söylediler. Açıkçası diyorlar ki artık işverenler, önce ingilizce bildiğini kanıtla, sonra mülakata gel.

Bunun dışında yeni mezun olmuş birinden çok şey beklemeleri saçma olur. Mülakat gittiğinde rahat ol, kendine güvenen ve açık sözlü bir profil çiz. Hatta şuanki çalıştığım yere girerken, ben bu soruyu bizzat kendilerine açık bir şekilde sorum. "CV'mde de gördüğünüz üzere yeni mezunum, daha önce bir yerde deneyimim yok. Peki sizin bu durumda işe alacağınız mühendisten beklentiniz ne dedim?" Bizim işe alacağımız mühendis, işine sahip çıksın, istekli ve öğrenmeye açık olsun yeter, gerekli bilgi ve tecrübeleri buradaki deneyimli iş arkadaşlarımızdan öğrenirler zaten dedi.

Ama bazı firmaların görüşmelerine de gittiğimde sırf deneyimim yok diye beni olumsuz değerlendirdiklerini de gördüm.

Ha bir de iş görüşmelerine gittiğinde sağlam bir referans, yani halk dilinde "torpil" dediğimiz faktöre sahipsen bütün bu dediklerimi unut. Hiç irdelenmeden, formalite icabı bir mülakata girip, işe alınırsın. Hiç bir etik yanı yok ama malesef ki durum böyle...

Bi kere İngilizce en öncelikli şart. Bu durum şirketin personel alım politikasına göre de değişir ama genelde; İngilizce'ni kabul edilebilir seviyede bulmadıkları zaman, seni mülakata alma gereği bile duymuyor bazı yerler. Şu an çalıştığım şirkete girerken de ilk önce ingilizce sınava girdim, yaklaşık 15 gün sonra arayıp, ingilizce sınavınızdan başarılı bir sonuç elde ettiniz, mülakata gelmek ister misiniz dediler? Ve daha bir kaç hafta önce bir şirketten daha iş teklifi geldi. Ben de şu an başka bir ilde çalıştığımı, ama sundukları şartların şu anki çalıştığım yerden kötü olmaması durumunda teklifi düşünüp değerlendireceğimi söyledim. (Bu şirkete sırf doğup büyüdüğüm şehire dönüp tekrar orada yaşayabileceğim için sıcak bakmıştım.) Bu durumda dahi ilk önce ingilizce mülakatı için ismini verdikleri dil okuluna gidip mülakatı başarıyla geçmemi, daha sonra şartları konuşacabileceğimizi söylediler. Açıkçası diyorlar ki artık işverenler, önce ingilizce bildiğini kanıtla, sonra mülakata gel.

Bunun dışında yeni mezun olmuş birinden çok şey beklemeleri saçma olur. Mülakat gittiğinde rahat ol, kendine güvenen ve açık sözlü bir profil çiz. Hatta şuanki çalıştığım yere girerken, ben bu soruyu bizzat kendilerine açık bir şekilde sorum. "CV'mde de gördüğünüz üzere yeni mezunum, daha önce bir yerde deneyimim yok. Peki sizin bu durumda işe alacağınız mühendisten beklentiniz ne dedim?" Bizim işe alacağımız mühendis, işine sahip çıksın, istekli ve öğrenmeye açık olsun yeter, gerekli bilgi ve tecrübeleri buradaki deneyimli iş arkadaşlarımızdan öğrenirler zaten dedi.

Ama bazı firmaların görüşmelerine de gittiğimde sırf deneyimim yok diye beni olumsuz değerlendirdiklerini de gördüm.

Ha bir de iş görüşmelerine gittiğinde sağlam bir referans, yani halk dilinde "torpil" dediğimiz faktöre sahipsen bütün bu dediklerimi unut. Hiç irdelenmeden, formalite icabı bir mülakata girip, işe alınırsın. Hiç bir etik yanı yok ama malesef ki durum böyle...
çok sağolun bilgileirniz için
peki hocam bu ingilizcenin seviyesi nedir yani ne kadar ingilizce yeterli olur

teşekkürler ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
sen memur ol memur :D

Ne kadar ingilizce yeterli olur dersen çok klasik olacak ama bu da firmaya göre değişiyor arkadaşım. Ama mülakat öncesi dil okullarına sınava gönderen firmalar genelde akıcı konuşması olan bir personel arıyorlar. (ki çok yerden başarısız döndüğüm de oldu.) Tabi girdiğin gramer ve dil bilgisi sınavı ile sözlü sınavın ortalamadaki yeri ne oranda tutuluyor, onu bilmiyorum. Zaten sınav sonucu için kişiye geri dönüş yapmıyorlar, sonucu direk şirkete yolluyorlar. Ama dil okullarındaki yazılı ingilizce sınavından sonraki sözlü sınav genelde aynı kalıpta oluyor çoğu yerde. Mesleğini, aileni soruyor. Daha önce yurt dışına gittin mi? Bu akşam ki planın nedir, anlatır mısın? İşini seviyor musun? Aileni anlatır mısın biraz? Yaşadığın şehrin en sevdiğin/sevmediğin özellikleri? Hayattan beklentilerin neler? vb. tarzda günlük hayata dair konuşmalar geçiyor yaklaşık bi 15-20 dakika. Hepsi bu kadar.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri