üniversite tezi hakkında yardım edebilir misiniz.

burakcin

Üye
merhaba arkadaşlar ben elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrecisiyim tez konusu olarak cep telefonu ile site kapısı açma konusunu aldım. beni bu konuda aydınlatırmısınız nasıl yapacağıma dair. hocam enkoderle yapacaksın diyor bu ödevi nasıl ve ne şekilde yapabilirim yardımlarınızı önerilerinizi bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Selam,

Projeyi tam detaylandırmamışsın,
Mesela cep telefonu ile mesaj mı atacaksın? arama mı yapacaksın? veya kapıya yaklasınca direk mi açılacak kapı?

ayrıca kapıyı açmak için neden encoder gerekli limit switchler kullarak daha kolay bir çözüm sağlayabilirsin.

bunun dışında kapının kapatma koşullarını önlemek için güvenlik tedbiri almayacak mısın?

kusura bakmayın eksik bilgi için. cep telefonu ile arama yapacağım sonra bu aramayı enkoder yardımı ile doğru kodu bulup çözecek ve sonra kapı açılacak hocam böyle olması gerekiyor demişti. ilginiz için teşekkür ederim.

kapının kapanması konusu ile ilgili birşey söylememişti. peki sizce nasıl yaparsam daha etkili ve verimli kullanma şekli oluşabilir kanber bey.

Açıkcası bence şı sinyaller yeterli
inputlar;
- acil stop
- kapı açık
- kapı kapalı

outputlar;
- kapı aç
- kapı kapat

gerisi kullanıdğın yazılımda yazılım yazmaya kalıyor. sen arama ile yapıcam demişssin ama arama ile hem açma hem kapama nasıl yaptıracaksın? şöyle mi olacak arama gelirse kapalı ise aç açıksa kapat mı olacak?

gsm modulleri kullanarak yapabilirsin.
yapılabilecek secenekler şunlar:
telefon ıle caldırıp kapatma ile actırabilirsin,microislemciye önceden tel noların kayıtlı olması gerekir
ikinci secenek mesaj atarak actırabilirsin
ücüncü secenek ise gsm module gelen cagrıları otamatik cevaplama seklinde programlayarak dtmf sifre sorgulatabilirsin tabi bunun icinde yine dtmf kod cözücü entegre ve program yazman gerekli.
işin ucundan baslarsan yapılmayacak birsey yok.bı sıteden yeterınce yardım alabilirsin.
telit modullerı kullanmanı tavsiye ederim.

alarmko arkadaşım aynı dediğin gibi yaptım birisi numaraların kayıtlı olduğu telefonu çaldırıp kapatınca kapalı kapı açılıyordu, açık olan kapı durumunda ise kapatıyordu ama hoca ben böyle istemedim dedi. cep telefonu ile arama yapacağım sonra enceder bu kodu çözecek doğru ise kapı kapalı ise açaçak, açık isede kapatacak şekilde olacak.

kanber bey aynen dediğiniz gibi olacak arama gelirse kapalı olan kapıyı açacak, açık olan kapıyıda kapatacak şekilde.

- - - Updated - - -

kusura bakmayın arkadaşlar bu kadar geç cevap verdiğim için sınav haftası yeni bitti anca şimdi cevap yazabildim.

Verici telefon DTMF göndrecek alıcı Telefon da bu gönderşlen DTMF i encoder ile çözecek ama bunun ismi DTMF encoder dir. Direk encoder yazdığınızda başka anlamlara gidiyor.Kapı kısımında açan çözücü devrede röleler olacak biri açacak diğeri komutla kapatacak.Ama emniyet devrelerini unutmamak lazım bariyer önünde bişey varsa ne açma nede kapama yapmamalı.Kolaygelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri