üniversal seri motor

japoniş17

Üye
Merhabalar

elimde c.e.set marka 13000 rpm 2A 420W 220-240V 50/60HZ cl F/F üniversal motor
yani çamaşır makinasından çıkma motor var.kablo çıkışları 8 soketli 1sarı,2 mavi veya yeşil 3 siyah 4 boş 5 kahverengi 6 boş 7,8 kırmızı (arka milin sonunda küçük bir motor veya hız koruma rölesi diyelim oraya gidiyor) matkap aküsü yaptığım bağlantılarda hem sağa hemde sola dönüş sağladım şöyleki
1+3 soketlerinden çıkan kabloyu uç uça bağlayıp 2-5 soketlerinden +,- ve -,+ olarak batarya bağladım sonuç sağa dönen mil
1+5 soketlerinden çıkan kabloyu uç uça bağlayıp 2-3 soketlerinden +,- ve -,+ olarak
batarya bağladım sonuç sola dönen mil

ve son olarak 1+5 soketlerinden çıkan kabloyu uç uça bağlayıp 2-3 soketlerinden 220 v verip kısa sürelide olsa çalışmasını test ettim

kullanım amacım kasnak yardımıyla mil üzerinde zımpara, yatay matkap, ve küçük daire testere

üniversal motorda devir yüksek bu haliyle kullanam imkansız

bu konuda üstatlarıma bir kaç sorum olacak cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

1- kullanım amacıma uygun bi motor mudur

2- 13000 rpm hızdan güç veya moment kaybı olmaksızın 3000-5000 devire nasıl düşürürüz

3- dönüş yönünü nasıl kontrol edebilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bir sitem veya hayalkırıklığı farketmez

ama bir cevaptı istediğim.

TEŞEKKÜRLER.

1. Böyle amaçlarla kullanan kişiler var ama motor yanarmı yeterli gücü sağlaya bilirmi bilemiyorum.
2. Kayış kasnak sistemiyle deviri düşürürseniz moment düşmez aksine artar. Dimmerle devir düşürülürse moment düşer.
3. Dönüş yönü için hangi uçlara enerji verilmeli bilmiyorum ancak kayış kasnak sisteminde montajla yapılabilinir.

Bence kasnak sistemi yapılırsa daha iyi olur.

bir sitem veya hayalkırıklığı farketmez

ama bir cevaptı istediğim.

TEŞEKKÜRLER.

1.Zımparalama işleminde doğrudan mile bağlı olan bir kasnaktan yararlanılabilir,bunda bir güçlük olmaz.Diğer işlerinizde hız düşürümü moment eksikliği ile birlikte yapılacağından,eksilen motor gücü yatay matkap ve küçük daire testereye belki yetmeyebilir.Bunlar için uygun kayış kasnak düzeni ile bir moment arttırılması da gerekebilecektir.

2.Devir düşürümü için küçük ev mutfak cihazlarının,2.kademesindeki hız seçeneğinde sıklıkla kullanılan,bir diyodun üniversal motora seri bağlantısıyla kullanılabilir.Kullanılacak diyot 400 volt ve en az 2 amperlik olmalıdır.Bu şekilde yarım alternansta geçen bu akımlar,dimmer kadar bir moment düşümüne de yol açmaz.Hemen hergün katı sebze,meyve blenderini yarım devirle(Diyotlu bağlantılı olan 2. seçenekle) kullanmaktayım.

Bir başka yöntem de,trafo ile 80-110 volta düşmüş bir ac.voltajla,seri motoru 1/2 değerindeki bir voltajla çalıştırmak olabilir.Bu voltajda da,en az 2 amperin sağlanacağı güçte bir trafo seçilmelidir.80-110 volt ac.'ye düşen ac. gerilimi,ayrıca diyottan geçirilip,bir başka devir düşürümü daha sağlanabilir.Ancak trafonun maliyeti,tek bir diyotla yapılan devir düşürümünden çok daha fazla olacaktır.

3.Dönüş yönü kontrolünde, üniversal motorun ya endüvisinin,ya da endüktörünün sargılarının uçları yer değiştirirse,devir yönü de değişir.Yalnız ikisi birden ayni anda değişirse devir yönü değişmez,ayni kalır.Bu değiştirme işleminde devir yönünü değiştiren "reverse" bir şalter ya da anahtar(Çamaşır makinelerinde,el matkaplarında kullanılan gibi)kullanılabilir.Kolay gelsin.

teşekkür ederim arkadaşlar fikirleriniz için şuanda malzeme temin ediyorum sonucunu paylaşacığım.

sağlıcakla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri