üçgen-yıldız tam olarak mantığı ne?

rioo

Üye
merhabalar herkese ben bir fabrika şantiyesinde çalışmaktayım da burada çok fazla motor var benim size sormak istediğim bu yıldız-üçgen olduğu zaman sistem nasıl işliyor dezavantaj-avantajları neler? olsa ne olur olmasa ne olur maliyet nasıl önemli?

teşekkürler şimdiden

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kısaca şöyle açıklayayım
4 kw üzeri güç harcayan motorlara yıldız üçgen yol verilir
sebebi ise kalkış anlarında normal akımların 3-5 hatta 8 kata kadar fazlasını çekerler buda şebekeyi ve diğer alıcıları ve elektrik elemanlarına zarar verdiği için ilk hetapta 4 kw lık motoro önce yıldız sonra üçgen yol verilir.

bize yararı ise maliyet diğer cihazları koruma açışından yararı vardır yıldız üçgen yol vermenin

ama ben illa direk üçgen çalıştırırım diyorsan sebekeden kalkış anında fazla akım çekeceğinden önce elektrik faturasına sonra gerilim düşümünden diğer alıcılarının etkilenmesinde ve kullanacağımız elektrik elemanlarında kablo sigorta kontaktör röle gibi malzemleri yüksek güçte seşmemiz bize maliyet açısından zarar vereceltir

ama ben illa direk üçgen çalıştırırım diyorsan sebekeden kalkış anında fazla akım çekeceğinden önce elektrik faturasına sonra gerilim düşümünden diğer alıcılarının etkilenmesinde ve kullanacağımız elektrik elemanlarında kablo sigorta kontaktör röle gibi malzemleri yüksek güçte seşmemiz bize maliyet açısından zarar vereceltir

Bu soruna bir soft starter (yada daha iyisi invertör) kullanarak da çözüm bulabilirsin. Artık bu tür cihazların fiyatları çok fazla değil.

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARADIĞIM CEVAP BUYDU USTAM

kerem arkadaşın cevabı herşeyi açıkça belirtiyor doğru bir şekilde dediği gibi mantık bu 4 kv üzeri motorlarda yıldız üçgen bağlanması gereklidir.saygılar

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARADIĞIM CEVAP BUYDU USTAM
biz teşekkür ederiz kardeşim

- - - Updated - - -

kerem arkadaşın cevabı herşeyi açıkça belirtiyor doğru bir şekilde dediği gibi mantık bu 4 kv üzeri motorlarda yıldız üçgen bağlanması gereklidir.saygılar
arkadaşımızın sorusuna cevap vermeye çalıştık inşallah yararlı olabildik olmuş gibi görünüyoruz hayırlısın bakalım

merhabalar herkese ben bir fabrika şantiyesinde çalışmaktayım da burada çok fazla motor var benim size sormak istediğim bu yıldız-üçgen olduğu zaman sistem nasıl işliyor dezavantaj-avantajları neler? olsa ne olur olmasa ne olur maliyet nasıl önemli?

teşekkürler şimdiden

Yıldız üçgenin mantığı kalkış akımını düşürmektir. Ancak bir motorun 4 kW gücünden daha kuvvetli olması yıldız üçgen çalıştırılma için tek sebep değildir. Bazı sistemler yüksek kalkış momenti gerektirir bu durumda gerekirse direk üçgen kalkış yaptırılır.

nasıl yani.biraz açarmısınız

nasıl yani.biraz açarmısınız

Yıldız kalkışda motora daha düşük gerilim uygulandığından kalkış momenti, direk üçgen bağlayıp kalkış yaptırdığınız duruma göre düşüktür. Bu nedenle yük altında çalışan sistemlerde gerektiğinde direk üçgen kalkış yaptırılır. İnverterde bir çözümdür ancak Şebeke müsaitse en uygun yol direk üçgen kalkıştır.

yıldız baglantıda bir sargıya 220 volt düşüyor üçgen baglantıda bir sargıya 380 volt düşer genellikle asekron motorlar ilk kalkışta aşırı akım çekerler ondan dolayıdırki ilk kalkista yıldız baglantı ile yol verirlir sonra üçgen baglantıya geçilir

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri