üçgen bağlı transformatörlerde topraklama

sefaxxxxx

Üye
Arkadaşlar merhaba merak ettiğim bir soru var cevaplarsanız sevinirim.

Yıldız bağlı bir transformatörde topraklama yıldız noktası topraklanarak yapılır.Peki üçgen bağlı transformatörlerde topraklama nasıl yapılır merak ediyorum.Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Öncelikle bir bilgi vereyim: Sekonderi yıldız da olsa üçgen de farketmez. Her trafo gövdesi topraklanır. Sizin sorunuza gelince, sekonderi üçgen bağlı trafolarda dışarıda bir nötr ucu bulunmadığı için işletme topraklaması olayı söz konusu değildir.

Öncelikle bir bilgi vereyim: Sekonderi yıldız da olsa üçgen de farketmez. Her trafo gövdesi topraklanır. Sizin sorunuza gelince, sekonderi üçgen bağlı trafolarda dışarıda bir nötr ucu bulunmadığı için işletme topraklaması olayı söz konusu değildir.

o zaman sadece koruma topraklaması mı yapılır?

Sn. rioo, nötr noktası trafo dışında değil ise, evet sadece koruma topraklaması yapılır. Ama dışarı çıkarılmış ise dağıtım trafolarında işletme topraklaması direkt, güç trafolarında (Taiaş'a bağlı indirici merkezlerde) nötr direnci üzerinden yapılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri