üç fazlı trafo için lütfen yardım edin..

Burçinn

Üye
arkadaşlar,elimizde birer fazlı 3 trafo var.ben bunları yıldız-yıldız veya üçgen-üçgen bağlayıp 3 fazlı bi trafo yapmaya çalışıyorum.yıldız yıldızı anlıyorumda üçgen bağlarken bi problemim var.sekonderi üçgen bağlarken 2 trafonun sekonderlerinin birer tanesi alıp bağlanıyor boşta kalan 2 ucuna voltmetre bağlanıyor ve bir faz gerilimi gösterirse bağlantı doğru diyorum kök 3 katını gösterirse bitanesinin uçlarını yer değiştiriyorum.peki neden kök 3 katını gösteriyor bunun teorik olarak açıklaması vektörel diyagramı nasıl oluyor??lütfen yardım ederseniz çok sevineceğim..tşşkr ederim..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sorunu çizerek anlatırmısın anlayamadım

arkadaşlar,elimizde birer fazlı 3 trafo var.ben bunları yıldız-yıldız veya üçgen-üçgen bağlayıp 3 fazlı bi trafo yapmaya çalışıyorum.yıldız yıldızı anlıyorumda üçgen bağlarken bi problemim var.sekonderi üçgen bağlarken 2 trafonun sekonderlerinin birer tanesi alıp bağlanıyor boşta kalan 2 ucuna voltmetre bağlanıyor ve bir faz gerilimi gösterirse bağlantı doğru diyorum kök 3 katını gösterirse bitanesinin uçlarını yer değiştiriyorum.peki neden kök 3 katını gösteriyor bunun teorik olarak açıklaması vektörel diyagramı nasıl oluyor??lütfen yardım ederseniz çok sevineceğim..tşşkr ederim..

generatör ikaz sisteminde kullanılan trafolar mı ? bunlar

Arkadaşım bu trafoları bir orta gerilim hücresinde plc sistemin koruma kumandasındamı kulanacan. Yani izolasyon trafosu olarak mı kulanacan.?
Saygılar...

hiç biryerde kullanmayacağım.sadece teorik bilgi istiyorum hepsi bu

bunlar da mı teorik? şimdi cevap yazanlara bakıyorum '' emir '' , '' orion trafo''

bunlar trafo konusunda bilgilerine ve yorumlarına güvendiğim üyelerdir

ne sormuşlar ? çizer misin ? nerede kullanılıyor

demek ki sana yardımıcı olunabilmesi için sorulara cevap vermen gerekiyor muş.

şimdi arkadaşım bu yazdıklarım kitaptan alıntıydı birebir uygulama yapmıyorum ben.teorik anlatılan bilgilerin özünü,neden öyle olduğunu anlayamadım.kitapta aynen şöyle yazıyor :

Üçgen-Üçgen Bağlantı =
Primer ve sekonder uçlarının uçlarının üçgen bağlı olduğu tiptir. öncelikle primerlerin bütün uçları birbiri ile birleştirilir. Birleşim yerleri
şebekeye bağlandığında primerin üçgen bağlantısı tamamlanmış olur.
sekonder sargılarından iki tanesinin birer uçları
birleştirilir. Diğer uçları arasına bağlanan voltmetre 1 faz gerilimini gösterirse bağlantı
doğrudur. Eğer voltmetre 1 faz geriliminin kök 3 katını gösterirse bağlantı yanlıştır ve yalnız
bir sekonder sargısının uçları değiştirilmelidir. Daha sonra 3. trafonun bir ucu 2. trafoya
diğer ucu da voltmetre üzerinden 1. trafoya bağlanır. Bu voltmetre sıfırı gösterirse bağlantı
doğrudur. Aksi durumda 3. trafonun uçları yer değiştirilir.
Son olarak voltmetre çıkarılarak boştaki uçlar bağlanır. Sekonderlerin birleşim yerleri
yüke bağlanarak üçgen bağlantı tamamlanır.

kitapta yazanlar bunlar.anlamadığım şurası 2 sargının gerilimini ölçtüğümde faz gerilimini nasıl gösteriyor,yada üçünü bir bağlayınca neden 0 volt gösterecek.teorik olarak bu nasıl oluyor..

hangi kitapmış bu ya. o kitapta resim de vardır o zaman. ya da sen anladığını paint de kabaca bir çizer misin

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri