üç fazlı sayaçlar

zaptii ' Alıntı:
arkadaşlar yakın bir zamanda kombi sayaç taktırım.eski mekanik sayacıda kombi sayaçla karşılaştırmak için sökülmedi.yaptığım karşılaştırmada genel olarak kombi sayacı mekanik sayaca oranla %2,5 fazla aktif güç yazıyor.kısa zaman aralıklarında bu oran %4 lere çıkıyor sorun nedir kombi taktırmakta hatamı ettik(mekanik sayaç 7 yıllık)

Kombi sayaç fazla yazmıyor aslında. Sorun mekanik sayaçlarda. Zaten Tedaş bunun için kombilere dönüyor. Bir de akım trafosunu da sınıf 0,5 ile değiştirmişseniz tamamen normal.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akım trafosu değişmedi değişen gerilim trafosu oldu.birde dikkatim çeken hattaki yüküm kapasitif ise aktif oran artıyor?

kombi sayaçta yazan Rc reaktif kapasitif değeri (devrede kondansatör yükü varsa olur),bu değer nekadar artarsa kombi sayacımdaki aktif değer (T) mekanik sayaca oranla daha fazla yazıyor.geçenlerde kondansatörlerim kontakör yapışmasından devrede kalmış normalde %1,5 gibi fazla yazan kombi sayaç arızanın olduğu gün mekanik sayaca oranla%6 fazla aktif yazmış.arkadaşlar olayı formullerle çözemiyorum acaba sayacımmı bozuk

slm ustalarim,elimde 380V/9kw la calisan 2tane döner makinasi var.bu makinalar ayni pirizden besleniyo,yani altli üstlü 2 piriz var,bu makinalari ayni kabloyla yani tek hatla calistirabilirmiyim,eger olursa kaclik kablo ve kaclik sigorta kullanabilirim.pirizle pano arasi 15m. acele cevaplarsaniz cok sevinirim.simdiden cok tesekkür ederim...

Şimdiki durumun sakıncası nedir?
koraycan ' Alıntı:
slm ustalarim,elimde 380V/9kw la calisan 2tane döner makinasi var.bu makinalar ayni pirizden besleniyo,yani altli üstlü 2 piriz var,bu makinalari ayni kabloyla yani tek hatla calistirabilirmiyim,eger olursa kaclik kablo ve kaclik sigorta kullanabilirim.pirizle pano arasi 15m. acele cevaplarsaniz cok sevinirim.simdiden cok tesekkür ederim...

arkadaşlar faz sırasına bence ümkün olduğunca dikkat edelim ildiğim kadarıyla kompanzasyan bir işe yaramıyor faz sıraları ters olunca dikkat ederseniz kondansatör yanar söner ters bağlantı olunca saygılar

Aciklamali ve alisilir bir baglanti semasi cizip gonderirseniz sanirim daha faydali olur,bu anlattiklarinizdan kimse birsey anlamiyor.

Arkadaşlar,

Elektrik projelerinde zaman zaman görüyorum. 63A sigorta konulmuş. Sayaç ise 30A.

Sayacın sigorta akımına uygun seçilmesi gerekmiyormu? Sigorta 63A olduğu için sayaç üzerinden 63A'lık akım geçmesi muhtemel 30A yükten sonra sayaç zarar görmez mi?

Arkadaşlar,
Bugün sayaç ayar masasına 3 fazlı direkt bir onr3145 sayaç bağladım ancak faz girişlerine gerilim bağlamadan impuls alamadım.Sayacın gerilimi faz girişinden alması gerekmiyormuydu.Sadece faz giriş ve çıkışları direkt bir sayacın ölçüm yapması için yeterli değilmidir ?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri