ölçü hücresindeki 1000 çarpanı nasıl bulunur?

femre

Üye
akım trafo oranı 400/5
gerilim trafo oranı (34,5/kök3)/(0,1/kök3)

çift tedaş hattı var ve iki ölçü kabini var. sayaç olan ölçü kabininde toplayıcı akım trafoları var.

Sayaç çarpanı faturda 1000 fakat bu rakamı bi türlü net olarak bulamadım.
80 x 345 = 24600 ediyor.

1000 çarpanı nasıl buluyoruz?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
400/5 akım trafoları orta gerilim akım trafosu mu?
Genelde çarpan küsürlü olarak çıkar (1000 çarpanına ben hiç rastlamadım)
Bir de toplayıcı akım trafoları dediğiniz nedir?

Son düzenleme:
Akım trafonuza göre,tesisinizin 23 MVA olduğu anlaşılıyor ! gerçekten öylemi ? 1000 çar-
pan için,akım trafonuzun çevirme oranı uygun değil ( böyle bir oran olmaz ).Tespitlerinizde
yanlışlıklar var.

gerilim trafosunun oranı nedir.Örnek 34500/100volt

akım trafolarınızın 400/5 olduğuna eminmisiniz.

1-Akım trafoları oranı 400/5 .evet doğrudur.(fakat ölçü kabininin içine girmek mümkün değil o yüzden gözlerimle görmedim) orta gerilim akım trafosudur, doğrudur.
2-Gerilim trafoları oranı 34500/100. evet doğrudur.
3-Kurulu güç evet 23 MVA (belki daha fazladır.)
4-Toplayıcı akım trafoları demek; iki takım akım trafoları var ise 2 sayaç kullanmak yerine bunların akımlarını toplayan akım trafolarıdır, böylece tek sayaç kullanılmış olur.

Bu durumlara göre,çarpanınız 345 X 80 = 27600 olması gerekir.

Faturanın bir örneğini (özel bilgilerin olduğu kısımları kapatarak) paylaşırsanız daha doğru sonuçlara ulaşırız.

Genç arkadaşında dediği gibi faturadaki tüketim miktarını kwh değerini ilk endeks ve son endeks farkına bölersen çarpan ortaya çıkar.Faturadaki çarpan değeri kesindir.Çünkü tedaş tarfından hem proje hemde kontrollden sonra kabul gerçekleşiyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri