çinden alışverişlerde gümrük ücreti

Bunu her yerde söyleme :)
Şaka gibi 130 liralık kulaklığa 33 tl ödedim geçen yıl. Bir de kargonun da mı vergisini alıyorlar ben o hariç tutuluyor sanıyordum cidden saçmalamışlar. Biz bunları nasıl aç bırakırızın hesabı en iyi böyle yapılır herhalde.

Eğer mevzuata aykırı ithalatı yasak olan bir mal veya yasal adet sınırının üzerinde bir mal değilse seni ya arar yada kapına ihbarname getirirler. Gider ücretini öder alırsın. Kargoyu getiren şirket bunun içşn sana bi kolaylık sağlar. Fedex dhl gibi firmalar genelde kredi kartıyla tahsil ediyorlar ptt için ya kapıda alıyorlar yada gidip PİM diye bi yerde ödüyorsun
Bilgi için teşekkür ederim.

Peki bunun için %18 veya 20 gümrük vergisi hariç bir ücret söz konusu mu?

Olmaz mı hiç. Biz verginin vergisini ödeyen insanlarız. Adamlar gümrük ücreti istediği için gümrük sunum ücreti istiyorlar.
IMG_20210316_211846.jpg

Arkadaşlar tam anlatamadım kusuruma bakmayın...

Söz konusu küçük, 50-100 liralık bir ürün değil. Gümrük mevzuatı der ki yurtdışı bireysel alışveriş 30 KG'yi ve 1500 Euro'yu geçemez.

Benim sorunum 30 kg'yi geçmesi. 1500 Euro'nun altında ama 70 kilo civarında bir ürün. Bunun vergisi algısı nasıl olur gümrükten nasıl çekebilirim?

Söz konusu küçük, 50-100 liralık bir ürün değil. Gümrük mevzuatı der ki yurtdışı bireysel alışveriş 30 KG'yi ve 1500 Euro'yu geçemez.

Benim sorunum 30 kg'yi geçmesi. 1500 Euro'nun altında ama 70 kilo civarında bir ürün. Bunun vergisi algısı nasıl olur gümrükten nasıl çekebilirim?
Mevzuata aykırı derken ben bunu da kastetmiştim. Bireysel olarak böyle bir ithalat eğer ev eşyası cinsinden taşınma sebebiyle gelmiyorsa gümrükte kalır. Bunun için bir işletme olup gümrük müşaviri aracılığıyla alabilirsiniz.

Her malın gümrük mevzuatı ayrı ,bazen gümrükçülerin hatta gümrük memurlarının altından kalkamadığı durumlar olur,bireysel olarak sıkıntılı olur,eğer ticari işletmeyseniz(ithalat izni vb gerekir ,kuruluş amacınıza uygun olmadı gerekir elektronik firması fermuar ithal ederse sorarlar) bunun üreteceğiniz ürünün örneği olduğunu beyan edebilirsiniz(sample) ya da bunun üreteceğiniz ürüne ait bir parça olduğunu (elbisenin düğmesi,makinenin motoru gibi),bunlar için bile gümrük müşavirliği hizmetine ihtiyacınız olur.Malzeme hakkında ayrıntılı bilgi olursa araştırma yapılabilir .

Gümrük işinde küçük işlerde olay şansa kalmış, büyük işlerde de abilerinizin becerisine.

Baştan anlatayım..

Yurtdışından "bireysel kullanım" için bir adet torna aldım. Fiyatı 307 dolar ( Benim aldığımda TL karşılığı:2430 TL idi) ve ağırlığıda 70 KG.

Mevzuat hazretleri 1500 Euro ve 30 Kg sınırı koymuş. Bundan sonrası ithalat sayılıyormuş. Dolayısı ile Gümrük vergisi (%20 + ithalat vergisi %25 civarı v.s) normalden fazla ödeme var. İnternetten bakınca 1200 TL civarı bir ödeme gözüküyor ama işin nasıl yürüdüğü ve neyden ne kadar vergi alındığına dair bir bilgi yok.

Gümrükten bir arkadaş aracı firmaya gerek yok ,kişisel olarak çekebilirsiniz dedi ama ben konşimento doldurmak dahil bu konuları hiç bilmiyorum.

Problemim bu yani. Değeri kişisel alışverişi aşmayan ama ağırlığı aşan bir ürünü gümrükten nasıl alabilirim? Bunu öğrenmek istiyorum.

Bu arada yazan herkese teşekkürler.

Böyle bir mevzuat yok. Çoook eskiden 1500usd sınırlı kişisel kullanımla ilgili bir uygulama vardı ama değişti.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri