çimento veya mermer fabrikasındaki calısanların bilgilerini bekliyorum

arkadaslar slm 4 yıldır çimento fabrikasında calıstım ama su anda mermer fabrikasında göreve basladım sistem cok farklı bu konuyu acmamın nedeni bu sektörlerde bilgisi ve tecrübesi olanların bunları paylasarak eksiklikleri gidermektir saygılar

4 sene çimento fabrikasında çalıştıysan,mermer fabrikasında daha kolay alışırsın.
bana göre çimentodaki deneyimin sana yeterli gelir sistem ne kadar farklı olsada ,ben hem alçı fab hemde mermerde çalıştım. alçı ve çimentoda genelde full otomasyon olur ama mermerde genelde parça parça tek başına çalışan bağımsız makinalar olur,este macunlama kafa kesme vs.
yeni işin hayırlı olsun kolay gelsin

sagol kardes evet dediklerine katılıyorum fakat cimentoyla burası cok farklı fotoseller olsun enkoderler sensör cesitleri olsun c0ok karısık tabi allahın izniyle üstesinden geliyoruz ama yarım saat gec oluyo cimentoda en kebadayı yıldız sensörler sistemin durdugunu bildiren yada piston sensörleri var ama mermer birazdaha teferruatlı adeta sensör valf siviç mezarlıgı yorumun için tesekkürler

gözünde büyütüyorsun bence geldigin sektor hem daha büyük güçte ,hemde daha komplike + birde yüksek gerilim ile çalısan onlarca motor ve trafo biraz sabırlı davranıp uyum sürecini atlatırsan sana çerez gibi gelecektir. çünkü her iki sektörün montaj işlerinde calıstım. allah kolaylık versin. dedigim gibi unutma sabırlı olman lazım.

benim sıkıntım esas sistemin karısıklıgı bide proje okuma sorunu ayrıyeten projeler ingilizce makinalar italyan üretimi hergün projeleri acıp saatlerce arıza olmadıgı sürece bakıyorum mantıgını anlayabilmek için arızada direk mantıkla yaklasıyorum enazından fikir yürütebiliyorum oyüzden kazanıyorum artık hayırlısı bu işin üstesinden geliyoruz ama su gercekki bir sektörden diger sektöre gecmek insanı etkiliyor belli sürec zorlanıyor insan sagolasın demirer34 usta yorumun için

ben olsam sistemin çalişmasını ilk önce oparatörlerinden dinlerim calışma mantıgını kafama yerleştiririm.sonra çalişan sistemin üzerindeki encoder tako ultrasonik sensör optik sensör artık nasıl bir sensörse kullanılan malzeme bazında hepsinin teknik dökümnalarını bulur cıkartır biyerde toplarım.sonra hepsinin işlevini öğrendikten sonra sistemin içindeki görevlerini anlamaya çalişirim ona göre müdahale ederim Bakım bende alüminyum folyo sektöründe çalişiyorum elektronik tabanım var inanın elektriği burda görüyorum yaklasık bir bucuk yıldır burdayım ve işin kötü yanı tek basımayım tmm teknik destek aldıgım dısardan yardım istediğim kişiler var ama ben bu şekilde yaparak en azından burayı devir aldığımdan beri kendim yürütmeye çalişiyorum ve 7/24 işletme hiç durmuyor cumartesi pazarda dahil tabi bunlar işin diğer boyutu birde içerde çalişan makinalar açısından bakarsanız cok daha farklı işletmede 460v dc den tutun 6v dc ye kadar hertürlü gerilim mevcut genelde 110v makinalar amerikadan geldiği için yedek parca sıkıntısıda yasıyorum mesala bitane plc var automax adında 1983allen bradley yapımı anolog kartı arızalandı içinde entegreyi bulamıyoruz yaklaşık 3 ay oldu:) neyse işimiz sabır ve dikkat gerektiren bir iş yeni işiniz hayırlı olsun iyi çalişmalar

bende yıllardır mermer sektöründeyim mermer makinaları gayet basit makinalar este,cila vb. tabi ilk girişte insana karışık gelebiliyor

Konu "Mesleki Yardımlaşma" bölüme taşınmıştır.

bende mermer sektöründe yeniyim italyancada bilmiyorum.ama baya yol aldım korktugun gibi değil daha önce bildigin şeyler enkoder sürücü plc başka bişi yok :)sıkıntılarını burda paylaş yardımcı olacak arkadaşlar mutlaka olur.

öncelikle herkezin yorumları için tesekkür ederim mesala sistemi opörötörden biyere kadar kabaca ögrenebiliyosun arkadasları küçümsedigimden degil cogu 8 saati doldurup evine gitmek isteyen vatandaslar e hal böle olunca işl basa düşüyor işe yeni girdim eski elektrikcilerden maasım biraz yüksek referansım yüksekti böyle olunca arkadaslar bana tepkili yani kimsedende yardım alamıyorum allahın izniyle arızaları herne olursa olsun hallediyorum fakat biraz zor oluyor mesala dün 4 12 vardiyasındaydım vardıya basında levha cila diye bi makina var robotlu robotun kontrol paneli acılmıyormus sensör vs kısa devre var + - de bircok kablo var - leri hepsi birbirine paralel baglı neyse kısa devreli kablo damarını buldum oda 20 30 damar vardı sanırım neyse diger bi yöntem ürettik bütün sensör ve siviçlerin robottaki buatlarını acarak kısa devreli aleti bulmaya oda en son actıgım buattaki fotosel deymiş kısa devreyi hallettim robot calıstı bu sefer robot hava yok arıza verdi havadan kilit alıyor sistem bide vakum var hava valfini degiştirdim yok meger diger bi şık vokum pompasının vakum sivici arızalanmıs degiştirdim normale girdi derken y ekseninin motorunun firen bobini kacırmaya basladı neyse onuda ayarladım bunlardan sonra birde robotun parametrelerini girmek falan derken bir baktım diger vardıyacı gelmiş yani tam 6 saat makinayla ugrastık ama bende bittim benim için büyük bir tecrübe oldu,ama daha önceki isyerimde çimento sektöründe böyle kısa devre durumda plc odasında + - ler bi yerdeydi tüm fabrikanın kısa devre durumunda panoyu acarsın cam sigorta atar ve lambası yanar listeden bakarsın hemen arızayı tespit eder işine bakarsın ama burada öyle degil neyse kafanızı agrıttım saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri