çift tetik röle devresi yardım

Araç merkezi kilit sinyallerinden iki kez kapama tuşuna basınca (+12v) sinyali algılayıp 12v röleyi 1sn veya 2sn çalıştıracak devre yapmak istiyorum. Nasıl bir devre yapılabilir yardımcı olabilir misiniz?

Bagaj kapağında merkezi kilit motoru çektim tesisatını tamamladım şimdi kumanda dan açma tuşuna 2 kez bastığımda art arda merkezi kilit kontağından +12v algılayıp röleyi kısa süreliğine çalıştıracak devre lazım.

Kumandanın açma tuşuna basınca bir yerden sinyal almak ve bu sinyalin nasıl bir sinyal olduğunu bilmek lazım ki bu sinyali değerlendirilerek bir rölenin açılıp kapanması sağlanabilir.

PİC 16f628 veya 16f84 ile program yazılabilir. Alıcı devreden gelen sinyali picin RA0 ucuna bağlarsınız. Yazacağınız programda PIC bu sinyali algıladığı zaman alt program ile 2. sinyali bekler. Sinyal gelmesini gecikme alt programı ile sayarsınız 2. sinyal gelmezse alt programdan çıkar. Başa döner.
Şayet alt programda iken 2. kez komut sinyali gelirse RB0 ucuna bağlayacağınız çıkış devresi ile bagajı açarsınız.
Mantık bu şekilde olabilir.

PİC 16f628 veya 16f84 ile program yazılabilir. Alıcı devreden gelen sinyali picin RA0 ucuna bağlarsınız. Yazacağınız programda PIC bu sinyali algıladığı zaman alt program ile 2. sinyali bekler. Sinyal gelmesini gecikme alt programı ile sayarsınız 2. sinyal gelmezse alt programdan çıkar. Başa döner.
Şayet alt programda iken 2. kez komut sinyali gelirse RB0 ucuna bağlayacağınız çıkış devresi ile bagajı açarsınız.
Mantık bu şekilde olabilir.
Merhaba ,mümkünse
Bir örnek paylaşabilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri