çift start çift stop aynı anda basıldığınca çalışıcak devre lazım

arkadaşlar stop butonlarını seri bağladığınızda hangisine basarsanız basın zaten sistem stop almayacak mı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kim ne derse desin; Çift el butonlarını çift el emniyet rölesiyle, acil stop butonlarını acil stop emniyet rölesiyle, ışık perdelerini ve güvenlik kapı devrelerini iligili emniyet röleleriyle, CE katagorilerine uygun olarak bağlantılarını yapmadığınız sürece hiçbir makina güvenli değildir.

sistem selenoid valflerle piston açma kapama şeklinde çalışıyor benim anladığım 2 buton da güvenlik amaçlı adam 2 elide butonlarda olsun bir eliyle basıp diğer eliyle iş görmesin diye olmalı.Start stop ise pistona yağ basacak motoru çalıştıracak
mekanik bi sistem olupta motoru sap sol çevir sistemi yok anladığım kadarıyla
Arkadas lar enter meb 8 bu işi yapıyor bende şemasını arıyorum bulamadım aramadım yer kalmadı yok böle bir sama bulamadim çalışan makineyi gördüm sema yok
dogrudur kardeş startlar seri stoplar paralel olursa iki butona aynı anda basarsa çalışır.
Çalışmaz 2 side sitar olmasilazim

Ekli dosyalar

• 20210305_175055.jpg
    20210305_175055.jpg
    144.7 KB · Görüntüleme: 13
  • Screenshot_20210302-083236_Gallery.jpg
    Screenshot_20210302-083236_Gallery.jpg
    190.9 KB · Görüntüleme: 13
Arkadas lar enter meb 8 bu işi yapıyor bende şemasını arıyorum bulamadım aramadım yer kalmadı yok böle bir sama bulamadim çalışan makineyi gördüm sema yok

Çalışmaz 2 side sitar olmasilazim
Amaç çift el rölesinin çalışma devresindeki tüm mantık ve emniyet gereksinimlerini göz ardı edip sadece sonuca odaklanmaksa bunu sağlamak için Entes MCB 8'e gerek kalmadan 2 start butonunu seri bağlayarak ta bu işi yapabilmeniz mümkün.
Entes MCB 8 çalışma prensiplerini incelerseniz klasik zaman rölesinin ötesinde bir tasarımı olmadığını görürsünüz.
Rölenin "Bırakmada Gecikmeli" özelliğini kullanıp 1 butonu bobin besleme devresine seri, 2. butonu röle çıkış kontağına bağlarsanız, zamanı ayarını da uzun tutarsanız kabaca aynı işi görecektir.

Ancak çift el röleleri bundan çok daha fazlasıdır. Bu konuda sayın @elektronikmuh 'un 2008 yılındaki yazısı oldukça bilgilendiricidir (https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Çift-el-rölesi-hakkında.7452/#post-38798).

Son düzenleme: