Ütü ile baskı devrede yol kalınlığı hesaplama

avalonn

Üye
Merhabalar. Bakır plakete baskı alacağım. Daha dün öğrenmeye başladım basit bir soru olabilir ama cevabını bulamadım.
Aşağıdaki site üzerinden yol kalınlığını hesaplıyorum ama 2 adet yol kalınlığı çıkıyor. Hangisini baz almalıyım?
Results for Internal Layers, Results for External Layers in Air
http://circuitcalculator.com/wordpress/2006/01/31/pcb-trace-width-calculator
Birde bakır plaket kullanırken kalınlığı 1oz olarak mı seçeceğim?
Düzenleme: Pcbway gibi sitelerde hangisini, bakır plaket kullanırken hangisini baz alacağımı söyleyebilirseniz çok sevinirim

Son düzenleme:
Selam.

Eğer iki katmandan fazla yapacaksanız;
alt ve üst katmanlar için dış kalınlık hesabından
çıkan değer kullanılacak. Ara katmanlar için de
iç katman kalınlık hesabından çıkan
sonucu kullanacaksınız. İki katman ise;
dış katman hesap sonucu değeri olacak.

Pcb bir yüzey bakır kalınlığı 1oz=35um.
Pcb kalınlığı 1.6mm. Hazır pcb üretenler
bu değerlerdeki ürünleri en ucuza üretirler.

Eğer yüksek akımlı işleriniz varsa o durumda
2oz bakır kalınlığına sahip pcb kullanmak
mümkün.

Son düzenleme:
Selam.

Eğer iki katmandan fazla yapacaksanız;
iç katman kalınlık hesabından çıkan
sonucu kullanacaksınız. İki katman ise;
dış katman hesap sonucu değeri olacak.

Pcb bir yüzey bakır kalınlığı 1oz=35um.
Pcb kalınlığı 1.6mm. Hazır pcb üretenler
bu değerlerdeki ürünleri en ucuza üretirler.

Eğer yüksek akımlı işleriniz varsa o durumda
2oz bakır kalınlığına sahip pcb kullanmak
mümkün.
Teşekkürler. Bakır plakete baskı alırken de dış katman alınacak o zaman değil mi?

Alt ve üst katmanlar için dış ölçü...

Ara katmanlar dış katmanlara nazarran
daha az soğuyacağı için bir miktar daha
geniş yapılıyor.

Piyasadan satın aldığımız bakır plaketler genelde en alt kalite oluyor yani 1oz bakır kalınlığı ve fr2 oluyor. Isıyla genleşme oranı ve yanmaya dayanıklılığı meçhul. Kısaca şöyle söyleyim ütüyle yapacağın baskı devrede minimum yol kalınlığı 0.3mm altı olmamalı daha aşağısını ütüyle zor yaparsın. 0.3mm yol kalınlığı 1oz bakır için 1 amper çekebilir. Eğer akımın bundan düşükse düşünmene gerek yok. Daha yüksekse kalınlığı akıma oranla katlayarak gidebilirsin. Zaten aşırı akım çeken bi devreyse hariçten kablo götürmen daha sağlıklı olacaktır. Dediğim gibi piyasa mallarında standart yoktur, hesaplar tutmayabilir.

Gereksiz yere hatları ince çizmeye çalışma,kartının müsade ettigi ölçüde mümkün oldugunca kalın çiz,5 amperi geçirecek kalınlıkta bir yoldan 1 amperi geçirmenin bir zararı olmaz.Çok katlı kartlarda genelde enüst ve enalt katmanlar besleme ve yüksek akım gerektiren hatlar için kullanılır,bu sayede soguması daha kolay olur.Hele kendin kartı basacaksan ince yollar başına bela olur,asitte biraz fazla beklettinmi bir bakmışsın yol kopmuş.

Piyasadan satın aldığımız bakır plaketler genelde en alt kalite oluyor yani 1oz bakır kalınlığı ve fr2 oluyor. Isıyla genleşme oranı ve yanmaya dayanıklılığı meçhul. Kısaca şöyle söyleyim ütüyle yapacağın baskı devrede minimum yol kalınlığı 0.3mm altı olmamalı daha aşağısını ütüyle zor yaparsın. 0.3mm yol kalınlığı 1oz bakır için 1 amper çekebilir. Eğer akımın bundan düşükse düşünmene gerek yok. Daha yüksekse kalınlığı akıma oranla katlayarak gidebilirsin. Zaten aşırı akım çeken bi devreyse hariçten kablo götürmen daha sağlıklı olacaktır. Dediğim gibi piyasa mallarında standart yoktur, hesaplar tutmayabilir.
Evet dediğiniz gibi bütün ürünlerde belli bir standart yok. Bu yüzden mesela gereken yol 0.5mm ise ben 1mm yaptım. 2ye katlayarak
Gereksiz yere hatları ince çizmeye çalışma,kartının müsade ettigi ölçüde mümkün oldugunca kalın çiz,5 amperi geçirecek kalınlıkta bir yoldan 1 amperi geçirmenin bir zararı olmaz.Çok katlı kartlarda genelde enüst ve enalt katmanlar besleme ve yüksek akım gerektiren hatlar için kullanılır,bu sayede soguması daha kolay olur.Hele kendin kartı basacaksan ince yollar başına bela olur,asitte biraz fazla beklettinmi bir bakmışsın yol kopmuş.
İnce çizmeye çalışmıyorum. 24v 3a çeken bir ısıtıcı var devrede. Buna 3mm yol verdim çok kalın dediler ama doğrusunu da söylemediler. Sağolun sizlerin sayesinde birşeyler öğrendim

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri