Ütü bir yılda kaç tl enerji yakar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Buzadam06

Üye
bir evde ütü yılda 625 saat kullanılmaktadır.Ütü 220v.Eelektrik kwh 120tl olduğuna göre ütünün sarfiyatı kaç paradır.yardımlarınızı bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
tam olarak bilmemekle beraber şöyle bi yorum yapabilirim..220 v voltaj değeri,akım değerini de bilirsek eğer; P=V*I dan kw cinsinden değerini hesaplarız ve 1 saat kullanıldığında kaç kw güç harcadığını buluruz..yıllık kullanılma saatiyle bu bulduğun değeri çarparsın.ve bu bulduğun bu son değeri de 1 kw ın tl karşılığıyla çarparsın.ve ütünün 1 yılda keseden ne kadar götürdüğünü bulursun kardeş..

625* 120=75000 tldir

yardım için teşekkürler ama ütünün 1 saatte kaç kw harcadığını bilmiyoruz.1 saatte harcadığı kw bulursak çıkan sonuçla 625saatte kaç kw harcadığını bulmak için çarparız daha sonra kw ücretiyle çarpmak lazım bence.

bir evde ütü yılda 625 saat kullanılmaktadır.Ütü 220v.Eelektrik kwh 120tl olduğuna göre ütünün yıllık sarfiyatı kaç paradır.
yardımlarınızı bekliyorum

Kullanılmaktadır dendiği zaman termostat açma süresi düşülmelidir. Bunu enaz %20 olarak kabul edersek 625'in %20'si 125saat. Toplam çalışma süresi yaklaşık 500saat
ütünün elektrik sarfiyat bilgisi lazım ! yada güç değeri.

Rezistansın iç direncini bilmeden soruyu çözemeyiz.

625* 120=75000 tldir

625 kw harcıyo denmemiş ki kardeş..arkadaş farzedelimki bu kadar süre çalışıyo demiş..ayrıca bi ütü için çıkardığın bu maliyet sence de mantıklı gözükmüyo deilmi.nerdeyse bi fabrikanın birkaç aylık elektrik fatırasına tekabül ediyo bu..
dediğim gibi ütünün akım değeri bizm için önemli olan...o zaman da sağlıklı bi hesaplama yapamayız ama hemen hemen bu kadar maliyeti var diyebiliriz..umarım bu başlığı açan arkadaş öylesine açmamıştır..

625 kw harcıyo denmemiş ki kardeş..arkadaş farzedelimki bu kadar süre çalışıyo demiş..ayrıca bi ütü için çıkardığın bu maliyet sence de mantıklı gözükmüyo deilmi.nerdeyse bi fabrikanın birkaç aylık elektrik fatırasına tekabül ediyo bu..
dediğim gibi ütünün akım değeri bizm için önemli olan...o zaman da sağlıklı bi hesaplama yapamayız ama hemen hemen bu kadar maliyeti var diyebiliriz..umarım bu başlığı açan arkadaş öylesine açmamıştır..

yok arkadaşım öylesine açmadım fabrikanın birisi elektrikçi alımı için sınav yapıyor,daha önceki sınavda sordukları sorulardan biri bu bende senin gibi akımı bilmediğimden dolayı sadece soruya bakmakla yetindim.cevap bulamadığımdan açtım.sadece ütünün kullanım saatini değiştirdim.sorunun tamamını istersen oda şu şekilde:

Bir evde haftada 12 saat ütü kullanılmaktadır.Ütü 220v.Elektrik KWh tarifesi 120.000 tl olduğuna göre ütünün yıllık sarfitı kaç liradır?

cvp neymiş merak ettim.acaba AKIM ÜTÜ AKIM DEĞERİNİN verilmesi gerekiyo mu yazmak gerekiyodu!

Valla bana kalırsa cevap yok gibi .bu sorunun puanınıda heralde cevaplayanlara:0 cevap bulamayanlara:10 verecekler gibi.şaştım valla ya

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri