Üstatlar yardım yeni trafo mu koymak mevcuttan mı beslemek

Arkadaşlar mevcut 630kVA trafoya yaklaşık 400m uzakta 356kW kurulu güç, 274kW talep gücü olan bir yer var. Buraya elektrik çekilecek ya mevcut trafo köşkünden ilave çıkış alınarak yeni tesise yakın trafo konulacak yada mevcut 630kVA'lık trafodan A.G olarak çekilecek.
Hangisi daha ekonomik ve sağlıklı olacak onu hesaplamaya çalışıyorum. Bu arada mevcut trafo müsait yaklaşık 50kW'lık bir yük var üzerinde.
Yardımlarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yeni trafo tesis etmek tabi ki daha maliyetli olur.250 kVA dan büyük trafo tesis etmeniz gerekir. Buna ilave OG hattı 400 m taşımanız gerekecek. 400 m AG direk veya yer altı nasıl taşıyacaksınız ona göre maliyet değişir.Bağlantı görüşünüz var mı ? Mevcut trafo özel mi ?Bu gibi durumlarda her zaman kendimiz karar veremiyoruz. Dağıtım şirketi ile görüştünüz mü?

Yeni trafo tesis etmek tabi ki daha maliyetli olur.250 kVA dan büyük trafo tesis etmeniz gerekir. Buna ilave OG hattı 400 m taşımanız gerekecek. 400 m AG direk veya yer altı nasıl taşıyacaksınız ona göre maliyet değişir.Bağlantı görüşünüz var mı ? Mevcut trafo özel mi ?Bu gibi durumlarda her zaman kendimiz karar veremiyoruz. Dağıtım şirketi ile görüştünüz mü?
Yer altı olucak toprağa döşenecek hertürlü kablo üstat havai hat değil. Trafo müstakil, Dağıtım şirketi ile ilgili problem yok tercihe göre başvurulcak

Yeni trafo en uygunudur.AG den çekilmesi
halinde,kablodaki güç kayıpları çok fazla
olacaktır.

Ekli dosyalar

• ÜST BÖLÜM.jpg
    ÜST BÖLÜM.jpg
    66.8 KB · Görüntüleme: 19
  • ALT BÖLÜM.jpg
    ALT BÖLÜM.jpg
    62.2 KB · Görüntüleme: 19
Bence, mevcut trafoyu ılerı güç kullanım yerın e taşıyın, oradan geri 50 kw güç tasımak daha az malıyet olur. Veya bu trafo yerıne daha küçük bir trafo koyun, mevcut 630 kva yı orada tesıs
edın.

Bence, mevcut trafoyu ılerı güç kullanım yerın e taşıyın, oradan geri 50 kw güç tasımak daha az malıyet olur. Veya bu trafo yerıne daha küçük bir trafo koyun, mevcut 630 kva yı orada tesıs
edın.
Malesef mevcut trafoyu taşıyamıyoruz üstadım. Başka sebeplerden ötürü yoksa en mantıklısı o ama yapamıyoruz

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri