Üstad'lara bir soru: lityum iyon şarj

Tekrar bakar mısınız gizli olmuş değiştirdim.
Şimdi açtım. Hocam cihaz modelleri farklı zaten. Sizinki b6 mini modeli. Bir de ayrıca menü şekli farklı olsa da o hafıza bölümü bende de var. Akım volt falan seçiliyor. Ama voltajı ara bir volt olarak seçemiyorsunuz. Seri adeti olarak seçtiriyor voltajı kendi veriyor. Örneğin 3s seçerseniz kesim voltajı 12.6v oluyor. Üst şarj voltajını seçemiyorsunuz. Sizin cihazda da öyle. Aslında sizin 1 tane 18650 pili output çıkıştan full şarj edip voltajını ölçme şansınız olsaydı daha sağlıklı veri olurdu

Şimdi açtım. Hocam cihaz modelleri farklı zaten. Sizinki b6 mini modeli. Bir de ayrıca menü şekli farklı olsa da o hafıza bölümü bende de var. Akım volt falan seçiliyor. Ama voltajı ara bir volt olarak seçemiyorsunuz. Seri adeti olarak seçtiriyor voltajı kendi veriyor. Örneğin 3s seçerseniz kesim voltajı 12.6v oluyor. Üst şarj voltajını seçemiyorsunuz. Sizin cihazda da öyle. Aslında sizin 1 tane 18650 pili output çıkıştan full şarj edip voltajını ölçme şansınız olsaydı daha sağlıklı veri olurdu

Evet farklı ama klon da olsa hafıza bölümü koymuş olabilirler diye düşünerek yüklemiştim. Bendekinde orada gösterdiğim tvc kısmında yazan voltajı ne girersem şarj bittiğinde her pili en fazla o kadar şarj etmiş oluyor. Çok defa denedim. Diyelim ki 4.15 volt seçtim. 3s balanslı şarjı da açtım diyelim. her pili 4.15 volt şarj ediyor. şarj voltajı da 12.5 volt oluyor.

Evet farklı ama klon da olsa hafıza bölümü koymuş olabilirler diye düşünerek yüklemiştim. Bendekinde orada gösterdiğim tvc kısmında yazan voltajı ne girersem şarj bittiğinde her pili en fazla o kadar şarj etmiş oluyor. Çok defa denedim. Diyelim ki 4.15 volt seçtim. 3s balanslı şarjı da açtım diyelim. her pili 4.15 volt şarj ediyor. şarj voltajı da 12.5 volt oluyor.
Evet şimdi anladım, benim cihazda tvc bölümü yokmuş malesef :/
Bu durumda yapacak bişey yok sanırım.

Size zahmet verdim çok teşekkürler ilginiz için..

...
"lityum piller, 4,2v tepe şarj noktasına gelene kadar 4,3v ile şarj edilebilir mi?" (4,2v a geldiğinde elle ile ya da otomatik bir kesici devre ile kesmek şartıyla)
...
Konulara cevap verirken genele yazıyoruz,
herkes faydalanıyor, cevapları şahsi algılamayın.
Mesajın gereksiz kısımlarını geçersek:

Bir pili 4.2V a şarj etmek istiyorsan zaten 4.2V dan daha yüksek gerilim vermek zorundasın,
yoksa kaynaktan pile akım akmaz,
CC Constant Current yani Sabit Akım şarj kısmında
pile pil kapasitesine göre uygun, 1C, 0.5C gibi sabit akım verilir,
sabit akımı sağlayabilmek için
kaynağın gerilimi doğal olarak sürekli değişir,
bu esnada pil hücre gerili 4.2V civarı oldu mu diye bakılır...

Bir bardağı 4.2 cm su ile doldurmak istiyorsan
o bardağa 4.2 cm den daha yüksekte olan bir su deposundan su doldurmalısın,
su deposu ne kadar yüksekse, bardağa su, o kadar çabuk dolacak.

Evet şimdi anladım, benim cihazda tvc bölümü yokmuş malesef :/
Bu durumda yapacak bişey yok sanırım.

Size zahmet verdim çok teşekkürler ilginiz için..

Rica ederim. Bir yolu vardir illa. Youtube da imax b6 clone calibrate yazinca bazi videolar çıkıyor. Bir bakin isterseniz.

Sanırım sorunun kagnağını çözdüm. Batarya üzerindeki bms kartın girişinde bir yerde yanyana, "r005" sanırım rezistörler var. Normal şartlarda şarj ve deşarjda kart gayet soğuk çalışıyor. Ancak ben şarj ederken tam kesme voltajına ulaştığında (12.6v) bms üzerindeki rezistörler inanılmaz ısınmaya başlıyor. Zannediyorum ki batarya voltajı 12.6v'u geçtiğinde bms rezistörleri devreye sokarak deşarj yapıyor ve 12.6v a sabitlemeye çalışıyor ki tam sabitlenemiyor 12.59v 12.60v arasında gidip geliyor. İşte tam burada imax şarj cihazı bataryanın tam doldu olduğu (12.6v) gerilimi göremediği için şarj kesme işlemini zamanında yapamıyor. Biraz beklersem kesiyor şarjı ama tabi o arada bms üzerindeki rezistörler el değmeyecek kadar ısınmış oluyor. Tabi bu da pillerin ısınması açısından hiç hoş bir tablo ortaya çıkarmıyor.

Yani sonuç olarak eğer yanlış teşhis etmediysem problem imax'te değil, imax ile bms arasında bir yerde.

Tabiki nasıl çözeceğimi hala bilmiyorum
Nerde böyle abidik gubidik problem var hep beni bulur zaten...

Sanırım sorunun kagnağını çözdüm. Batarya üzerindeki bms kartın girişinde bir yerde yanyana, "r005" sanırım rezistörler var. Normal şartlarda şarj ve deşarjda kart gayet soğuk çalışıyor. Ancak ben şarj ederken tam kesme voltajına ulaştığında (12.6v) bms üzerindeki rezistörler inanılmaz ısınmaya başlıyor. Zannediyorum ki batarya voltajı 12.6v'u geçtiğinde bms rezistörleri devreye sokarak deşarj yapıyor ve 12.6v a sabitlemeye çalışıyor ki tam sabitlenemiyor 12.59v 12.60v arasında gidip geliyor. İşte tam burada imax şarj cihazı bataryanın tam doldu olduğu (12.6v) gerilimi göremediği için şarj kesme işlemini zamanında yapamıyor. Biraz beklersem kesiyor şarjı ama tabi o arada bms üzerindeki rezistörler el değmeyecek kadar ısınmış oluyor. Tabi bu da pillerin ısınması açısından hiç hoş bir tablo ortaya çıkarmıyor.

Yani sonuç olarak eğer yanlış teşhis etmediysem problem imax'te değil, imax ile bms arasında bir yerde.

Tabiki nasıl çözeceğimi hala bilmiyorum
Nerde böyle abidik gubidik problem var hep beni bulur zaten...

Bataryanızı bms üzerinden şarj etmeniz en mantıklısı gibi görünüyor. Uygun güçte bir adaptör ile bunu halledebilirsiniz.

Hocam zaten bms üzerinden şarj oluyor...

o zaman bms de sorun var. siz imax b6 üzerinden şarj ediyorum deyince her hücreyi b6 üzerinden ayrı ayrı şarj ediyorum anladım.

Birde ,

her hücreyi imax b6 ya bağlayıp şarj etmeyi denediniz mi?

o zaman bms de sorun var. siz imax b6 üzerinden şarj ediyorum deyince her hücreyi b6 üzerinden ayrı ayrı şarj ediyorum anladım.

Birde ,

her hücreyi imax b6 ya bağlayıp şarj etmeyi denediniz mi?

Hayır denemedim hocam, ancak tek bir pili şarj etmeyi denedim bir kaç kez, hep şarj sonunda pil 4,25v verdi. Sanıyorum ki bms'nin ısınması da imax'in fazla şarj ediyor olmasından (şarjı zamanında kesmemesi) kaynaklı. Sanırım yeni bir orjinal imax alacağım, ya da dediğiniz gibi uygun bir sabit akım adaptörü ile şarj edeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri