Üretilen Elektiriği Depolamadan Kullanmak.

ilyasalcok

Üye
Merhaba değerli kontrol kalemi Ailesi,

Bir projeye kalmıştım, daha yolun başındayım. Biraz hobi biraz enerji kazanımı peşindeyim.

Rüzgar tribünü ile ürettiğimiz elektriği depolamadan kullanmanın en basit ve en düşük maliyetli yöntemi nedir?

UPS lerin çalışma mantığını az çok biliyorum istediğimi elde edebilir miyim bilemiyorum.

Asıl amacım ufak bir rüzgar tribünü ile 7/24 açık kalması gereken çalışma bilgisayarımı çalıştırmak. tahminen ortalama 300-400W tüketimi var.

Ürettiğim elektriği bir cihaza bağlayıp oradan direk bilgisayarıma bağlamak istiyorum, eğer ürettiğim bilgisayarımı çalıştırmaya yetmez ise şebekeden çeksin istiyorum.

Tabi ben bunu buraya basitmiş gibi yazdım ama işin teknik tarafı hakkında açıkçası pek bir fikrim yok.

Genel hatları ile yapmak istediğim budur. Nedir bu işin oluru, basit ve en düşük maliyetli şekli?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
On grid inverter lazım. Türkiye'de letgo da belki bulunur. Ben aliexpress den 600w aldım kullaniyorum. Maliyet panellerle 3000 TL yi bulur

Akıllı inverterlar var. Güneş sistemleri ile kullanılıyor. Ama rüzgar için uygulamasını görmedim.

Akıllısı, bildiğim güneş rüzgar yokken şebekeden devam ediyor. Yani Şebeke ya da jeneratör gerektirir.

Zamanında Avrupa ülkelerinin birinde orman içinde bir kule üzerine güneşi rahat görecek mesafede güneş panelleri yerleştirilerek, direğin dibinde ve bir adet de daha aşağısında epeyce bir ton kapasiteli bir havuz yapmışlardı. Gündüz panellerde üretilen enerji ile alçaktaki havuzdan su üst rakımdaki havuza basılıyor, gece ise üst havuzdaki su aşağıdaki havuza bir türbini çevirerek (dolaysıyla bir alternatör döndürülerek) akıtılmaktaydı. Dolaysıyla bu havuzlar akü gibi kullanılmaktaydı. Belki google sihirli kelimeler kullanılarak uygun sayfayı bulur.

On grid inverter lazım. Türkiye'de letgo da belki bulunur. Ben aliexpress den 600w aldım kullaniyorum. Maliyet panellerle 3000 TL yi bulur
Ustanın dediği doğru. Yenilenebilir sistemlerde depo (akü, HVB, pil) olmadan CC CV kullanman için on-grid inverter lazım.

Solarda olduğu gibi WT OnGrid sistemlerde MPPT vardır.

grid tie inverter.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri