Üretilen cihaza şifre koymak. (Enteresan bir konu)

cemalb

Üye
Herkese iyi çalışmalar.
Çin'den satın alınmış bir cihazımız var. Hoşuma giden bir özelliğini kendi cihazlarımızda uygulamak istiyoruz.
Önce özelliğini tarif ettikten sonra sorumu soracağım, şöyle ki;
Cihazın kontör ile çalışma özelliği var. Örneğin 100.000 kontör yüklü bir şekilde aldınız. (kontörden maksat lazer atım sayısı.Ne olduğu çok önemli olmadığı için oraya değinmiyorum.) Kontörünüz bitince tekrar yüklemek için satıcı firmayı arıyorsunuz. Sonrasında şu işlemler gerçekleşiyor;
* kontör yükleme sayfasını açıyorsunuz.
* "serial number generate" tuşuna basıyorsunuz. (her defasında 8 haneli farklı bir numara üretiyor)
* telefondaki yetkiliye; 1-"bu numarayı", 2-"cihaza özel, sabit olan kimlik numarasını" ve 3-"yüklemek istediğiniz kontör miktarınızı" söylüyorsunuz.
* yetkili kişi bu 3 numara ile bir şifre üretiyor. Size söylüyor. Şifreyi cihaza girdiğinizde istenen kontör cihaza yüklenmiş oluyor.

Şimdi, bu algoritma nasıl oluşturulabilir.? Program içinde illa ki rastgele sayı üreten bir fonksiyon var ki, her seferinde farklı bir şifre üretiliyor. Ve aynı zamanda firmanın ürettiği şifreyi de çözüp, kontör miktarını yükleyen bir algoritma da var...
Benzer bir örnek ile karşılaşan, bu tarz algoritmalar için kaynak öneren veya fikri olan varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
cihazda üretilen random rakamlar ı verdiginizde cevap üretecek kişi ornegin söyle bir işlem gerçekleştirebilir.
24 bit lik bir bilgi bize gönderildiginde
ilk iki biti 8 ve 9 uncu bitlerle yer degistir.(swap işlemi)
5 ve 6 ıncı biti 17 ve 18 inci bitlerle yer degiştir.
1 inci baytla 2.baytı carp sonucun 3-4 üncü bitiyle 7-8 bitini yer degistir.
vs vs
yani siz aslında gelen rakamları kendinizin belirledigi çeşitli matematik islemlere veya kaydırma yer degistirme işlemlerine tabi tutarak yeni bir rakam üretiyorsunuz.
bu formulu hem cihaz tarafı hem siz bildiginiz için cihazda aynı işlemleri yaparak gelen cevap bilgisinin dogrulugunu teyit ederek yeniden kontor yuklemiş oluyorsunuz.
dikkat etmeniz gereken husus,cevap uretmek isteyen kişinin tarama yapmasını engellemeniz.
bunun içinde her girilen sifre denemesi için logaritmik artan bekleme süresi vermeniz gerekir.Bu sayede mesala 3 defa yanlıs sifre girdimi 1 saat yeni şifre girisine musade vermemesi gerekir.
En basitinden boyle birşey yapabilirsiniz.

Hoşuma giden bir özelliğini kendi cihazlarımızda uygulamak istiyoruz.

eğer doğru bildimse konuyu !!!

bir yolu yaptınız , karşı firmalarda bu uyğulama yoksa ürün satışınızı etkiler .
lazer lambası ömrü kontur alındığında lazer lambasının ömrü uzatıyor mu ?

için içini bilmiyorum , bilmekte istemem akraba gelin tarafının kardeşi bu tip cihazların ortaklığı var .
ürün satışı , Bakım anlaşması ve lamba değişimi !!! vs gibi tümü ( yurt dışı ortaklığı )

bu yolu satış zor bence , ana firma bakım anlaşması etkisi ve yenilikler ( ürünler ) var 2.el satışı etkisi . malının arkasında durmak .
yakında piyasa hastanelerin olacak , çok ve kısmen yetkisiz firmalar var bir yolu işlerini hallediyorlar . silinecek .

piyasa sıkışacak paranın kaymağını yerdin yedin .
firmanın ismi çıkarsa hiç kimse bu tip ürünleri almaz .
firmanın isimi önemli . ( malının arkasında durmak ,bakım , parça , eski ürünü yenisi ile fark ödeyecek , yedek parça ve hızlı tedarik , canlı stok vs gibi

satıcı olarak hesap yapmayın alıcı olarak düşünün .
fazla atmayın dedim .

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

herhalde bu tip istiyorsunuz .
kod çözmesi diyebiliriz !!!
https://www.randomcodegenerator.com/en/generate-serial-numbers

Son düzenleme:
cihazda üretilen random rakamlar ı verdiginizde cevap üretecek kişi ornegin söyle bir işlem gerçekleştirebilir.
24 bit lik bir bilgi bize gönderildiginde
ilk iki biti 8 ve 9 uncu bitlerle yer degistir.(swap işlemi)
5 ve 6 ıncı biti 17 ve 18 inci bitlerle yer degiştir.
1 inci baytla 2.baytı carp sonucun 3-4 üncü bitiyle 7-8 bitini yer degistir.
vs vs
yani siz aslında gelen rakamları kendinizin belirledigi çeşitli matematik islemlere veya kaydırma yer degistirme işlemlerine tabi tutarak yeni bir rakam üretiyorsunuz.
bu formulu hem cihaz tarafı hem siz bildiginiz için cihazda aynı işlemleri yaparak gelen cevap bilgisinin dogrulugunu teyit ederek yeniden kontor yuklemiş oluyorsunuz.
dikkat etmeniz gereken husus,cevap uretmek isteyen kişinin tarama yapmasını engellemeniz.
bunun içinde her girilen sifre denemesi için logaritmik artan bekleme süresi vermeniz gerekir.Bu sayede mesala 3 defa yanlıs sifre girdimi 1 saat yeni şifre girisine musade vermemesi gerekir.
En basitinden boyle birşey yapabilirsiniz.
teşekkkürler. gayet mantıklı. 3 yanlış giriş olayını düşünmemiştim. iyi oldu dediğiniz.
eğer doğru bildimse konuyu !!!

bir yolu yaptınız , karşı firmalarda bu uyğulama yoksa ürün satışınızı etkiler .
lazer lambası ömrü kontur alındığında lazer lambasının ömrü uzatıyor mu ?

için içini bilmiyorum , bilmekte istemem akraba gelin tarafının kardeşi bu tip cihazların ortaklığı var .
ürün satışı , bakım anlaşması ve lamba değişimi !!! vs gibi tümü ( yurt dışı ortaklığı )

bu yolu satış zor bence , ana firma bakım anlaşması etkisi ve yenilikler ( ürünler ) var 2.el satışı etkisi . malının arkasında durmak .
yakında piyasa hastanelerin olacak , çok ve kısmen yetkisiz firmalar var bir yolu işlerini hallediyorlar . silinecek .

piyasa sıkışacak paranın kaymağını yerdin yedin .
firmanın ismi çıkarsa hiç kimse bu tip ürünleri almaz .
firmanın isimi önemli . ( malının arkasında durmak ,bakım , parça , eski ürünü yenisi ile fark ödeyecek , yedek parça ve hızlı tedarik , canlı stok vs gibi

satıcı olarak hesap yapmayın alıcı olarak düşünün .
fazla atmayın dedim .

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

herhalde bu tip istiyorsunuz .
kod çözmesi diyebiliriz !!!
https://www.randomcodegenerator.com/en/generate-serial-numbers
sayın hocam dedikleriniz doğru. düşündüğünüz gibi bir durum yok ortada. o yüzden o kısma girmedim hiç. ayrıca ben sadece geliştiriciyim. firma sahibi değilim. kaldı ki bu cihazları üreten,satan firmalar da kontör özelliğini para kazanmaktan ziyade taksitle,senetle sattığı ürünler için koyuyuor. peşin satılan veya borcu biten cihazlar için kontör özelliği iptal edilebiliyor.

teşekkkürler. gayet mantıklı. 3 yanlış giriş olayını düşünmemiştim. iyi oldu dediğiniz.
Belkide kalan kontör varsa yok edebilir sifirlar veya yetkisiz giriş yaptınız daha fazla para isteyebilirler
Çeşitli versiyonlar vs gibi

sayın hocam dedikleriniz doğru. düşündüğünüz gibi bir durum yok ortada. o yüzden o kısma girmedim hiç. ayrıca ben sadece geliştiriciyim. firma sahibi değilim. kaldı ki bu cihazları üreten,satan firmalar da kontör özelliğini para kazanmaktan ziyade taksitle,senetle sattığı ürünler için koyuyuor. peşin satılan veya borcu biten cihazlar için kontör özelliği iptal edilebiliyor.

bu durumlar sözleşme de olsa bile senet vs gibi olduğunu için yasal olarak ne olur bilmem , satıcıya ceza bile uyğunabilir . ticaret ahlakına ne kadar uyar bilmem .

gelelim dediğiniz gibi sadece geliştiriciyim. demek istediniz . ben işimi bilirim .
bu işlemler internet üzerinden ve manual sistem telefon ile olacak herhalde .

ürünün çalışma sistemini nasıl bilmediğimden .
ürün cihaz numarası : cipi diyebiliriz kopya olmaması gerekir . önlem !!!
ilk ürün kodu ilk satışı diyelim , yeni kontur yüklendiğinde verilen kod , o verilen kod cihaz numarası haline gelecek .
alıcı kırma işlemi ( ters kod mühendisliği ) ilk kod cihaz numarası görev görmeyecek .
firma tarafından bilinecek . vs gibi geliştirebilir .
sadece kafadan attım senaryo yazdım .

kolay gelsin. sağlıcakla kalın .

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri