Ünipolar Step Motor Kablo Tespiti Buyrun (Philips MB11)

ayhani

Üye
Merhaba arkadaşlar uzun süre foruma bir katkım olmadı içim rahat etmedi bir paylaşım yapayım dedim :wink:

Bildiğiniz gibi step motor aldığımızda hangi kablonun ne olduğu fazla belirtilmez.
Bu paylaşımımda elektronikçilerde en çok bulunan(En azından Adana'ki elektronikçilerde durum böyle) philips mb11 ünipolar step motorunun kabloları nasıl tespit edilir onu anlatacağım.
1-Step motorumuz bu

2-Step motorumuzun kabloları üçerli iki gruptur. kablolarda altta olan gruba 1.grup diyelim bu gurubtaki kabloları keçeli kalem ile işaretleyelim
bu guruptaki kablolar
kırmızı-1=K1
Sarı-1=S1
Gri-1=G1
olsun

3-Üstteki kablo gurubumuzda ikinci gurup olsun bunlarda K2,S2,G2 olsun.
4-Motorumuzun iç yapısı aşağıdaki gibidir.

5-Her bir bobinin iç direnci 117 ohm civarıdır(örneğin G1-K1 arası)
Neyse bu bilgi çok önemli değil extra bilgi olsun diye verdim.
Gelelim asıl meseleye
İki kırmızı kabloyu birleştiriyoruz bu uçlar ortak ucumuz bu uçlara + gerilim uygulayacağız. Diğer 4 bitlik A-B-C-D bilgisi uygulanacak.

Diğer uçların sıralaması aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Step motora 4 bitlik veri ister picle ister shift register entegresi ile gönderilir. Ben tercihimi picten yana kullanıyorum. Pic bağlantısı aşağıdaki gibi yapılmalı

Yukarıdaki bağlantı yapıldıktan sonra aşağıdaki tablodaki sırayla 4 bitlik veri sürekli step motora gönderilir.

NOT-1:Devir yönünü değiştirmek için tablodaki veriler ters sıra ile gönderilmelidir.
NOT-2 Umarım step motorla uğraşanlara bir faydası olur.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
dostum bu motordan bndede war...kaç voltla beslememiz gerekio bnu

aynen şu şekli görene kadar nedecem ben bu motoru diyodum... zannedersem ben bu motoru bipolar motor sürücüsüne adapte edebilirim

şahane bilgi çok teşekkürler. heryerde bulunmuyor.
dönme açısı 1,8 derece gibi ifadeler duyuyoruz. bu dereceler anladıgım kadarıyla katalog bilgisine göre değişiyormuş.

4 zamanlı bilgiyi pic'ten step'e gönderdiğimizde 1,8 derece mi dönmüş oluyor acaba:confused:

yoksa her bir bilgi arası mı 1,8 derece?

proteusta yaptıgımda animasyon herbir satır 90 derece olmak üzere 360'lık bir dönüş gösteriyor.

yanıtlarsanız çok sevinirim.

bir firmayı aradım. ellerindeki step motorların hep 360 derecede 200 adım attıgını
söylediler. dolayısıylada 360/200=1,8 derece oluyor.

yani yukarıdaki 4 satır komutu verdikten sonra motor sanırım 1,8 derece dönmüş oluyor.

aşağıdaki komutlarıda uygulayınca 1,8 derecenin yarısı kadar hassasiyet kazanmış oluyoruz:

1000
1100
0100
0110
0010
0011
0001
1001

proteus animasyonunda step üzerine çift tıklayınca adımlama derecesinin 90 derece oldugunu gördüm. onu 1.8 yapınca orjinal oldu.

Çok güzelbir çalışma olmuş eline sağlık.
Ben bumantıkla eski HD. söktüğüm step motoru çalıştırmak istedim ama onda 3 çıkış var onu tam olarak ayarlıyoamadım yardım edersen sevinirim.

Merhaba benim de elimde bu motorun aynısından var,projemde kullanıyordum fakat projemin son denemelerinde çalıştırınca sağa dönerken iki ileri bir geri gidiyor,bazen hiç ilerlemiyor.Motor bozulmuş mudur?

Arkadaşım nasıl bir kontrol devresi kullanıyorsun (PIC, lojik devre) sorunu biraz daha açabilirsen

Çok yavaş dönüyor neden acaba şimdi denedim olmadı? 5V verdim ama normal küçük 5V luk dc motora göre baya yavaş acaba normaldede böyle yavaş mı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri