Ülkemizde Led Üretimi Var Mıdır?

camby

Üye
ledler.jpg

Bunları üreten ,üretmeye çalışan var mıdır ? Yoksa hepsi Çin'den mi geliyor?
Diyelim ben 100bin led almak istesem bunların Çin'den alış fiyatı nedir? Tanesi kaça gelir?

eski firmamın ilteişim bilgilerini vereyim (led alımı yapıyorlar yurt dışından, burada armatür üretimi vb.gibi işleri yapmaktalar
pm atamıyorum mesaj sayım henüz 20 olmadığı için reklam amaçlı değil sadece yardım etmek istiyorum zaten eski firmam idi şu an orada çalışmamaktayım
LEDSİS AYDINLATMA : tel 269 05 60

Teşekkür ederim , daha çok Türkiyede üretiliyor mu onu araştırıyorum.
Alibaba.com dan baktım 5mm beyaz ledler tanesine 0.025$ yazıyor.

Bütün LED'ler Çinden mi geliyor sonuç olarak?

Türkiyede seri üretim yok ama Üniversite laboratuarlarında üretim var.
Nanoledler ile ilgili çalışıyorlar sanırım

Hangi üniversitelerde çalışma var , ayrıca nanoled ne demektir?

Bilkent üniversitesinde.yeni bir teknoloji,ayrıntısını bende bilmiyorum.Üniversitenin sitesine bir bakın.

fiber optik mantığında çalışan nano devrelermiş , tabi bunlar da nanoledler ile çalışıyor,

NanoLED ile daha hızlı veri yolları

Bilkent Üniversitesi geleceğin bilgisayar teknolojisi olarak öngörülen nanooptik devreler geliştiriyor.

Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve NANOTAM Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay, projenin Türkiye ayağının yürütücüsü olarak görev alıyor.
Günümüzde kullanılan bilgisayarlardaki işlemci teknolojisinin silikon malzemesine dayandığını anımsatan Özbay, "Şimdiye kadar transistörlerin boyutlarının küçülmesi sayesinde her 2 yılda bir, bilgisayarlar 2 kat hızlanabiliyordu. Ama silikon temelli bu teknoloji ile 10 yıl sonra bir hız sınırına ulaşacağız ve silikon temelli bilgisayarları daha hızlı yapamayacağız" dedi. Bu nedenlerle silikon teknolojisinin yerini alacak yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve yeni nesil işlemcilerin üretilmesi gerektiğini vurgulayan Özbay, projedeki temel amaçlarının geleceğin süper bilgisayarlarının yapıtaşlarının nanoteknoloji ile üretilmesi olduğunu söyledi.

Özbay, şöyle devam etti: "Kuantum bilgisayarlar klasik akrabalarından farklı olarak, mikroskopik dünyaya hükmeden kuantum yasalarına dayalı olarak çalışıyorlar. Çalışma mekanizmasındaki bu değişikliğin sonucunda kuantum bilgisayarların günümüzdeki süper bilgisayarların yanına bile yaklaşamadığı bir takım zor problemleri çok kolay çözebilecek performansa sahip olacak. Günümüz teknolojisinin 10 yıl sonra teknolojik ömrünü doldurması ile yeni nesil nanoteknoloji temelli kuantum bilgisayarların günlük kullanıma girmesi hedefleniyor. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan yeni teknolojik buluşlar ile gelecek nesil bilgisayarlara Türkiye'nin imzasını atacağız."

Çalışmalara katılan Dr. Bulu ise Türkiye'de yapılan nanoteknoloji çalışmalarının tüm dünyada ilgi ile takip edildiğini belirterek, projeyle ilgili "Harvard-Bilkent ortak tasarımı ile Bilkent'te üretilen nanotel ve nanoLED'lerin kuantum optik özelliklerini Harvard'daki nanooptik merkezinde test edeceklerini ifade etti. Bulu, "Amacımız tek foton ile çalışan ve kuantum seviyesinde sayısal işlemler yapabilen nanodevreler geliştirmek. Bu nanodevreler ise kuantum bilgisayarlarının yapımında kullanılacak" diye konuştu. A.A.

Veri yolları (BUS) nedir?

Ana kart üzerindeki bileşenlerin birbirleriyle etkileşimde bulunmasını sağlarlar. Veri
yolları geliştirilme sırası ile ISA (Industry Standard Architecture), PCI (Peripheral
Componet Interconnect) , AGP (Advanced Graphics Port) ve PCIe (Peripheral Componet
Interconnect Express)’dir. Bu veri yolları, aynı zamanda bu yolları ile uyumlu çalışan ek
donanım kartlarına slotlar ile bağlanabilir. Böylece veri yolunu kullanarak ek donanım birimi
ile iletişim sağlanır.
Veri yolları ile sadece datalar taşınmaz. Bu yollar aynı zamanda kontrol sinyallerini ve
adres bilgilerini de taşır.Kontrol sinyalleri ile donanım birimlerinin çalışmaları
düzenlenirken adres bilgileri ile donanım biriminin kullandığı verilere ulaşım yolu
tanımlanmış olur.
ISA veri yolu kullanımı tamamen terkedilmiştir.Yeni üretilen ek donanım birimleri
PCI veri yolunu destekleyecek şekilde üretilmektedir.Ekran kartları için kullanılan AGP veri
yolu ise yerini daha hızlı veri akışı sağlayan PCIe veri yoluna bırakmaktadır.

Arkadaşlar google'a led üretimi yazdığınızda sonuçlar görünüyor. Bende bu yazıya bu anahtar kelime ile arama yaparken rastladım. uniled, elit elektronik gibi benim bildiğim 4 tane firma var. elit elektronik'te dediklerine göre saatte 35000 led üretme kapasitesi varmış.

elit eletronik led üretmiyor
dışardan getirdiği hazır ledleri şerit halin getiriyor
bilginize

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri