Özel entegreler

ibrahim1996

Katılımcı Üye
Son zamanlarda kendimi yemi şeyler bularak keşfetmeye başladım
Pic kullanarak yapılan devrelerin nasıl pic siz yapışır onları araştırıyorum
Pic baglantısı az ve yeniliklere kolayca adapte olabilir bunu biliyorum on suz neler yapamilir onları araştırıyorum aklıma şunlar takıldı:
555 entegre gibi işlem yapabilen içinde birden fazla bulunduran bir entegre varmıdır?
Birde lcd ekran sürmek için illa bir pic mi lazım istedimiz bir yazıyı lcd nasıl yazarız ?(pic kullanmadan)

Neden böyle birşeye gerek duyuyorsun ki?Senin yaptığın işi yokuşa sürmek.Pic gibi arduino gibi basit ucuz bir malzeme varken ne işin var 555 le 4017 le.

Sen diyosunki ben bu plc yi beğenmedim.Bütün fabrikayı kontaktörlerle zaman rölesiyle yaparım.
Yaap sen bilirsin.Zaman, iş gücü ve para kaybı.

Bunları biliyorum soruda açıklamıştım bunların farkında yım zaten ben sadecemolmadı zamanlarda yapılan bu işlerde nasıl bir entegre ler kullanılıyor du onu araştırıyorum

Logic gate entegreler ile ondan da önce opamp lar ile ondan da önce transistor ile ondan önce lambalar ile ondan önce ... Dile hangisi ile yapmak istersen

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lcd ekranlar a pıc siz nasıl yazı yazılır peki ?

Eski bilgisayarı, ramı düşün araştır, hatta eski disket harddisk ... bunlar hep büyük boyutlu, neden dersen mikroişlemciler kullanılmadı, bütün yapılar logic kapılar ya entegre ya da transistörlü, çalışma hızları yavaş, ısınma ve elektrik tüketimi yüksekti!

Son zamanlarda kendimi yemi şeyler bularak keşfetmeye başladım
Pic kullanarak yapılan devrelerin nasıl pic siz yapışır onları araştırıyorum
Pic baglantısı az ve yeniliklere kolayca adapte olabilir bunu biliyorum on suz neler yapamilir onları araştırıyorum aklıma şunlar takıldı:
555 entegre gibi işlem yapabilen içinde birden fazla bulunduran bir entegre varmıdır?
Birde lcd ekran sürmek için illa bir pic mi lazım istedimiz bir yazıyı lcd nasıl yazarız ?(pic kullanmadan)

lcd içerisindede bir işlemci var malesef. sen işlemci kullanmak istemesende kullanmış oluyorsun.
555 sadece timer. kullandığın herhangi bir entegrede bir işlemci sayılabilir. tek bir amaç için tasarlanmış işlemciler diyebilirsin. mesela 4 haneli şifresi olan bir şifreli röle tasarlayabilirsin. şifre değiştirilebilecek ve bunun için dip switch felan kullanmadan yapılacak yani tuş takımından şifre değişebilecek. 40 adet lojik gate entegresi ile yapabilirsin ama güç kaynağın iyi olsun totalde çok akım çeker.

Ben de size şöyle bir video önereyim.

Aynı senin dediğin gibi.Kontaktörlerle şifreli kilit yaptım incele.
Maliyet çok,sarfiyat çok,işlevsellik az,yer kaplar vs .vs.

Ekts ile çalışır.

Ekli dosyalar

• Şifreli kilit.esc
    95.1 KB · Görüntüleme: 3
  • şifre.JPG
    şifre.JPG
    50.9 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940