Özel Üretim

Maxim-1995

Üye
Merhaba arkadaşlar ,
Dostlarım masaüstü bilgisayarların istediğimiz gibi parça takıp çıkarabiliyoruz yada toplama tabire sahip olan bir bilgisayar yapabiliyoruz , ister 8 GB ram olsun ister 6 tane HDD takabiliyoruz peki ya laptoplarda bunu yapmak mümkün mü ? anakart ram hdd bölümü ayarlamak kısacası özel üretim yapmak mümkün mü ? mesela şahsen ben 2 bölümnü HDD olsun 4 slot RAM olsun isterim fakat internette ufak çaplı araştırma yapmama rağmen bunu yapan firmaları bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

bildiğim kadarıyla bu pek mümkün değil. Çünkü laptopların anakartları firmaya özel tasarlanır. Bir çok laptop üretici firma daha ince ve daha hafif laptop yapmak amacıyla birçok özelliğini kırpar veya tümleşik modüller kullanır. Grafik işlemci kartların performansını yükseltmek için özel güç devreleri ve soğutma sistemleri tasarlanır. Kasanın daha minyatür ve daha hafif olması düşünülürken fiyat performans olarak ciddi bir rekabet ortamınıda hesaba katmak zorundalar. İş bu haldeyken hiçbir bilgisayar firması daha esnek veya geliştirilebilir bir bilgisayar tasarlamaz onun yerine bu donanımları barındıran üst modeller piyasaya sürerler. Ama sizin dediğiniz gibi 2 hdd kullanmak için harici hdd ler veya özel hibrit hdd tasarımları geliştiriyorlar. yada ramların saat hızlarını yada kapasitlerini yükseltiyorlar.
Yani kısacası adamlar 2-3 tip model sunuyorlar. Herkes bütçesine ve ihtiyacına göre seçim yapıyor. Hızla tüketen bir toplum olarak upgrade etmek yerine yenilemek daha mantıklı geliyor....

Tahta bavul + normal anakart + ilave birimler + inverter + akü

Günümüzün vebası aşırı tüketim (israf) olunca sloganlar hep aynı :
Siz üzülmeyin biz yaparız.
Getirin size yenisini verelim.
Yeni versiyonumuz geldi(Eskiyi alan ne oldu ?)

Bazı arkadaşlar ne demek istediğimi anlamayabilir.
Malum ülkemizde transistör bile üretilmez iken "bu neyin kafası ?" diye sorarlar adama...

***Tahta bavula güneş paneli de taktınız mı, ooohhhhh

Tahta bavul + normal anakart + ilave birimler + inverter + akü

Günümüzün vebası aşırı tüketim (israf) olunca sloganlar hep aynı :
Siz üzülmeyin biz yaparız.
Getirin size yenisini verelim.
Yeni versiyonumuz geldi(Eskiyi alan ne oldu ?)

Bazı arkadaşlar ne demek istediğimi anlamayabilir.
Malum ülkemizde transistör bile üretilmez iken "bu neyin kafası ?" diye sorarlar adama...

***Tahta bavula güneş paneli de taktınız mı, ooohhhhh

sayın seagate,
cevabınızı haklı bulmuyorum maalesef. Günümüz bilişim çağında hızla gelişen yazılımlar ve grafikler belli bir donanım ihtiyacı gereksinimi doğuruyor. güncel bir program veya oyun, grafik yazılım vb... kullanmak istiyorsanız eski bilgisayarınızı yenilemeniz gerekebilir. Bu eğer laptopsa değiştirmeniz şart olacaktır. masaüstü pc de bile en iyi grafik kartı alsanız bile anakartınız desteklemezse kullanamazsınız veya işlemciniz grafik kartınızın performansını karşılayamayabilir. Ozaman yapmanız gereken sistemi upgrade etmektir. eski bilgisayarınızı upgrade etmek isterseniz yeni bir bilgisayardan fazla para harcarsınız ve performans sizi tatmin etmeyebilir. o yüzden eski bilgisayarını elden çıkararak yeni bir bilgisayar almak daha caziptir. İsraf konusuna gelince eski bilgisayarınıza harcayacağınız para gerçek israf olacaktır. Mesleği elektronik olan biri olarak söylüyorum bugün üretilen elektronik komponentin üzerindeki yarıiletkenlerin çoğu ucuz uzak doğu malzemelerdir. O yüzden bilgisayar fiyatları ucuzlamıştır. Eğer yakın gelecekte sorun yaşamak istemiyorum diyorsanız o bilgisayar değişecek arkadaşşşş:eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri