Ötönazi sizce hakmıdır ?

Suç derken, ölen kişiye ceza mı kesiliyor?
ölmezse dava açılıyormuş İstanbul Boğazköprülerinden atlayanlara sağ kalırsa açılan davalar varmış yada her intihar olayında olmuş. organ nakli hariç organ nakli ile igili diyanet açıklaması var.

Ayrıca bir hastalık yüzünden ölen bir kimse kafir değilse şehitlik mertebesinde ruhunu teslim eder. Ötenazi vs. ile bu mertebe ne duruma düşürülüyor muamma..

aslına bakarsınız "nasıl öldüğün değil, nasıl yaşadığın önemli" yaşarken neler yaptın, dürüst vicdanlı bir insan mıydın? ne gibi iyilikler yaptın? hiç kalp kırdın mı? kaç kişi arkandan "iyi insandı" diyecektir. önemli olan bu değil mi?

Kesinlikle. Aranan bir takım sıfatlar ve görevler var bunlar eksikse olmaz diyemeyiz tabi. Ben dinimi öğrendikçe gördüm ve anladım ki yüce rab bizi bağışlamak, affetmek için resmen çabalıyor yeterki bir adım atın diyor. Bizim hocalarımızın çoğunluğu çoğu zaman öyle yapma yanarsın, böyle söyleme ateşe atılırsın diyor.. Bu yüzden de insanlar cenabı hakkın merhametinin farkında değiller yada çok azı farkında.

İstenilenler zaten bizde varsa garanti de verilmiştir. Fakat ben şuna da inanıyorum. Bir insan var hacı hoca gibi yaşamış, defalarca hacca gitmiş, namazını kılmış vs. ama içi karanlıklarla dolu kindarlık var, kibir var, haset var... Bence durum çok kötü.

Diğer birisi de inanç var ama maneviyat zayıf hatta çok zayıf fakat diğer taraftan gönlü tertemiz, vicdanı tertemiz hak bilir, gözetir insan olarak emredildiği gibi birisidir sadece maneviyatı eksik. Bence kayıp değil Allah(cc) bilir tabiki ancak böyle insanlar için cehennemlik diyenler var bence onlardan önce söyleyenler cehennemliktir.

Dinim islamdır bu doğrulta yorum yapabilirim inancımda ötenazinin ve organ naklinin hiç bir şekilde yeri yoktur. İki durumda da ne şekilde olursa olsun yaşayan bir beden en net sade bir açıklama ile öldürülüyor. Bunu Allah(cc) gayet açık ve net bir şekilde belirtmiştir can vermek te almak ta onun takdiridir hükmüdür. Allahtan ümit kesilmez rabbin katında imkansız yoktur bir emir buyurur tıbbın imkansız dediği şey oluverir bizler sahip değiliz kudret yanlızca Allah(cc) ındır.
Allah'ın takdiri çoğu zaman yanlış anlaşılıyor ya da yorumlanıyor. Allah takdir etmiş zaten, bize akıl vermiş. Kur'an'da geçmiyor mu defalarca, "akletmez misiniz?" diye. Canı o veriyor, alan da o, eyvallah. Ama o cüzi irade var ya, onu kullanan insanoğlu bu duruma sebep oluyor.

Organ nakline gelirsek, ölecek olan birine organ bağışlayıp onun ömürünün uzamasına sebep olmakla, “Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” Mâide Suresi - 32 . Ayet. gereğine mazhar olunmuş olur.

Dinim islamdır bu doğrulta yorum yapabilirim inancımda ötenazinin ve organ naklinin hiç bir şekilde yeri yoktur. İki durumda da ne şekilde olursa olsun yaşayan bir beden en net sade bir açıklama ile öldürülüyor. Bunu Allah(cc) gayet açık ve net bir şekilde belirtmiştir can vermek te almak ta onun takdiridir hükmüdür. Allahtan ümit kesilmez rabbin katında imkansız yoktur bir emir buyurur tıbbın imkansız dediği şey oluverir bizler sahip değiliz kudret yanlızca Allah(cc) ındır.
İslam'da Organ naklinin yeri yok derken nereden geldi bu bilgi kardeş ?

deli saçması taliban,işid zihniyetine göre organ nakli günah onlara göre tıbbi tedavide günah,müzik yapmak,dinlemek günah hatta kadın sesi de günah örümcek kafalara herşey günah.

Allah'ın takdiri çoğu zaman yanlış anlaşılıyor ya da yorumlanıyor. Allah takdir etmiş zaten, bize akıl vermiş. Kur'an'da geçmiyor mu defalarca, "akletmez misiniz?" diye. Canı o veriyor, alan da o, eyvallah. Ama o cüzi irade var ya, onu kullanan insanoğlu bu duruma sebep oluyor.

Organ nakline gelirsek, ölecek olan birine organ bağışlayıp onun ömürünün uzamasına sebep olmakla, “Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” Mâide Suresi - 32 . Ayet. gereğine mazhar olunmuş olur.
İslam'da Organ naklinin yeri yok derken nereden geldi bu bilgi kardeş ?

Organ nakli ne şekilde olursa olsun yaşayan bir bedeni organlarını aldıktan sonra öldürmek demektir. Neticede vücut organsız yaşayamaz. Sizde biliyorsunuz ki vücut öldükten sonra organlar bir işe yaramaz çünkü organlarda ölmüştür. Vücut öldükten çok kısa bir süre sonra hücreler süratle ölmeye başlar ölümün geri dönüşü, döndürülmesi mümkün değildir. O yüzden organı alınacak kimse henüz ölmemişken, hala ruhu bedeninde, kalbi atıyor, kanı damarlarında dolaşıyorken gerçekleştirmek gerekir. İşte sakınca doğuran kısım burasıdır. Önceden de yazdığım gibi canı Allah(cc) verir yine o alır. Hastanın durumu ne olursa olsun ölüp ölmeyeceğinin garantisini ancak Allah(cc) verir. Bir emir buyurur şifasını verir hayata döner.

Ancak sen kısıtlı imkanların ile "hasta ölecek" deyip organlarını alıp kendi kararın ile ölümünü gerçekleştirirsen tabir yerinde ise hem cinayet işlemiş olursun hemde şirk koşmuş olursun. Çünkü bu konudaki karar merci insanoğlu değildir dediğim gibi son ana kadar Allah(cc) tan ümit kesilmez.
deli saçması taliban,işid zihniyetine göre organ nakli günah onlara göre tıbbi tedavide günah,müzik yapmak,dinlemek günah hatta kadın sesi de günah örümcek kafalara herşey günah.
Bu ne demek şimdi mademki ihtilafa düştünüz internetten arştırıp okuyun. Hem araştırmamak okumamak ama fikir yürütmek. Ben ne ise onu yazdım gerçekleri hazmedemeyip deli saçması demek, taliban işid zihniyeti demek ona yakıştırmak bile konuya ne kadar uzak ve yabancı olduğunuzun göstergesidir. Ayrıca saygısızlıktır.

İnanmak zorunda değilsiniz. Sizin doğrunuz neyse onu yapabilirsiniz kimse sizi sınırlamıyor merak etmeyin. Vakit geldiğinde herkes hesabından sorguya çekilecek nasıl olsa.

yanlış organ naklini öğren önce beyin ölümü gerçekleşince nakil oluyor canlı iken alınmaz bırak da doktorlar işini yapsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri