Örnek plc projesi

SerkaN

Üye
Arkadaslar acil olarak ornek bır plc uygulaması bulmam gerekiyor.

elinde olan veya bulabilecegim bir yer bilen arkadaşlar varsa cevap yazarsa sevinirim.

her turlu proje de olabilir.

Şimdiden tesekkurler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşım bu program Step7 -Micro/Wın ile hazırladım Siemens Plc ler için geçerlidir Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana başarılar...

Ekli dosyalar

• plc.rar
    1.5 KB · Görüntüleme: 371
umarım bu animasyon işine yarar..

Ekli dosyalar

• prmlgclcntlr_mhrlm_dvr.rar
    101.1 KB · Görüntüleme: 231
Bunlar benimde İşime yarar Ben Yeni Otomasyon Ogrenmeye Başladım

Paylaşımlarınızın Devamını Diliyorum

Yardımlarınız İçin Tesekkürler

Bende Elimde Olan Dökümanları Burada İsteyen Arkadaşlarla seve seve Paylaşırım

Q0.0=Yeşil Işık 1
Q0.1=kırmızı Işık 1
Q0.2=SArı Işık 1
Q0.3=Sarı Işık 2

Q0.4=Yeşil Işık 2
Q0.5=Kırmızı Işık 2

Bir simülasyon daha yolluyorum. Umarım faydası oluyordur.

Ekli dosyalar

• tnksy_kntl.zip
    85.1 KB · Görüntüleme: 187
arkadaşım sana bir tane PLC projesi ve S7-300 de hazırlanmış cevabını yolluyorum. Sen istersen aynı devreyi s7-200 kur.

Arkadaşlar sorunun hikaye kısmı burada, şekilleri ekledim...

Soru:)4.1 ELMA KOLİLEME OTOMASYONU

4.1.1 ELMA KOLİLEME SİSTEMİNİN ÇALIŞMASI
Yukarıda şekil 39’ da görülen sistemde konveyör bantlarda yürümekte olan elmaların kolilenmesini otomatik olarak gerçekleyen bir PLC programı geliştirilecektir. Sisteme start verildiği anda Q0.0 sistem çıkışının çalışmaya başlamasıyla Q0.2 kolilerin yürüdüğü konveyör motoru çalışmaya başlayacak ve I0.3 koli algılama sensörü tarafından algılanınca Q0.2 duracak ve Q0.1 elmaların yürüdüğü konveyör çalışacaktır. Elmaların koliye dolmaya başlamasıyla I0.4 elma sayma sensörü 12 adet elmayı saydıktan sonra Q0.1 çıkışını durdurarak Q0.2 konveyörünü çalıştıracak ve yeni boş bir koli I0.3 tarafından algılanınca Q0.2 çıkışı tekrar duracaktır. Sistem periyodik olarak böyle çalışacaktır.

4.1.2 ELMA KOLİLEME OTOMASYONUN ÇÖZÜMÜ
Yukarıda belirtilen koşullar ışığında sisteme ait PLC Ladder diyagramı kurularak sistemin sağlıklı çalışması kontrol edilecektir. Sistemde belirtilen koşullar iyice anlaşıldıktan sonra sisteme ait çözüm tasarımı yapılmıştır.

4.1.2.1 Elma Kolileme Sistemin Programlanmasında Kullanılan Değişkenler ve Görevleri;
I0.1 SISTEM START BUTONU
I0.2 SISTEM STOP BUTONU
I0.3 KOLIYI ALGILAYAN SENSOR
I0.4 KOLILERE DOLAN ELMALARI SAYAN SENSOR
Q0.0 SISTEM CIKISI
Q0.1 ELMALARIN YURUDUGU KONVEYOR
Q0.2 KOLILERIN YURUDUGU KONVEYOR
MW1 12 ADET ELMANIN SAYILMASI
M1.0 12 ADET ELMANIN KOLILERE DOLDURULMASI

Ekli dosyalar

• metin.rar
    56.2 KB · Görüntüleme: 981
Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar bana da klima santralinin Plc ile kontrolü lazım ama bu çok zor sanırım elimde otomatik kontrol senaryosu ve şeması var ama bunu herhangi bir marka Plc ile nasıl düzenleyebilirim acaba?Yardımınızı bekliyorum.

Klima santralinin plc ile kontrollü zor çünkü anolog girişlerin ve çıkışların sayısı çok fazla örneğin (ısıtma serpantini vana motoru ,soğutma serpantini vana motoru, üfleme havası sıcaklık bilgisi ,dönüş havası sıcaklık bilgisi ) Nokta listesini çıkarttınızmı ? Önce kaç dijital nokta kaç anolog nokta olduğunu çıkartmanız gerekiyor daha sonra bu noktaların kaçtanesi giriş kaçtanesi çıkış bulmanız gerekiyor bunun için klask kontrol üniteleri eğer sadece 1 santral ise klasik kontrol cihazları ile çözebiirsiniz marka olarak honeywell , siemens in kontrol cihazları olması gerekiyor isim olarak söyliyemicem araştırmanız lazım plc den çok daha ucuz ve kolay olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri