Örnek Otomatik Kumanda Projeleri

Ben VİSİO diye bir program kullanıyorum. Microsoft firması satın aldı artık Office içerisinde Türkçe olarak var. (Opsiyonel).

Saygı bizden.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Visio'nun kendi kütüphanesinde bu semboller var mı? Bendekinde yoktu, kendiniz mi tek tek çizdiniz? (sembolleri)

Saygılar...

Sembolleri ben çiziyorum. Hatta her proje için tekrar çiziyorum. Başka projelerden alıp kopyala yapıştır özelliğini çok az kullanıyorum. Projelerde ayni malzemeler biraz farklı çizilmiş olabiliyor.

Çünkü proje çizerken düşünmek gerekiyor ben çizim için harcadığım zamanı düşünme zamanı olarak görüyorum. Zaman uzuyor fakat tekrar tekrar gözden geçirme imkanı oluyor.

Sembolleri ben çiziyorum. Hatta her proje için tekrar çiziyorum. Başka projelerden alıp kopyala yapıştır özelliğini çok az kullanıyorum. Projelerde ayni malzemeler biraz farklı çizilmiş olabiliyor.

Çünkü proje çizerken düşünmek gerekiyor ben çizim için harcadığım zamanı düşünme zamanı olarak görüyorum. Zaman uzuyor fakat tekrar tekrar gözden geçirme imkanı oluyor.
Tebrik eder,başarılarının devamını dilerim.

Visio ile bunları çizmek gerçekten kolay değil. Elinize sağlık.:):):):)

Saygılar....

Teşekkürler arkadaşlar;

Evet biraz zor. Çizim projesi ararken R9-R12 arası birkaç autocad denemem oldu, karşıma çıkan siyah ekrana bir türlü ısınamadım. Visio'yu bir arkadaşım verdi Visio5 diye ingilizce ve yeteneksizdi uzun süre dokunmadım. Ama bir gün mecbur kalıyorsunuz paint yada excel de deniyorsunuz. Olmuyor, keşke autocad öğrenseydim dediğim çok zaman oldu. Neticede Visio da kaldım sonra Microsoft kendi bünyesine kattı, sonra Türkçesi çıktı ... Ayrıca lisansı gayet makul fiyata. Ben ise programın ancak binde birini kullanabiliyorum ve bana yetiyor. 50 yaşına geldik bundan sonra da başka program zor. (Solid harika bir şey ...)

En eski 2003-2004 yıllarından projeler bulabiliyorum. Demek ki 15 sene kadar olmuş başlayalı. Visio'da da otomatik çizimler, makrolar, malzeme listeleri çıkarmak, kendi kütüphaneni oluşturmak, dinamik şekiller eklemek, simülasyon gibi bir çok özellik var... Yukarıda bahsettiğim gibi her projede tekrar sembol çizmeye çalışıyorum, biraz da alışkanlık, keyif ...

En sevdiğim yanı ise istediğiniz şekilde, boyutta, renkte .... çizebiliyor olmanız. Daha geçen hafta elime geçen bir projenin ilk 4 sayfasını aşağıya yayınlıyorum. Ben 4 sayfayı 1 sayfaya sığdırır idim, hatta yer kalırdı. (Bilmiyorum bu program da bu imkan var mı)

Örnek.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 12335 Ekli dosyayı görüntüle 12336 Ekli dosyayı görüntüle 12337 Ekli dosyayı görüntüle 12338 Ekli dosyayı görüntüle 12339 İlk proje bir çeşit kırıcı parçalayıcı. 2003 yılılında kardeş fabrikamıza yapmıştık. Fabrika Çam odununun kök kısmını işliyor kökte bulunan reçineyi çıkarıp Amerika ya gönderiyordu. Daha eskiden reçineyi kendisi işleyip 10-12 çeşit kimyasal çıkarıp piyasaya satıyordu. Petrol türevi kimyasallar arttıkça direk ihracat daha karlı oldu. (Amerika da reçineden 35-40 ayrı kimyasal çıkarılabiliyor). Ne yazık ki Çinlilerin aynı ürünü 3 te bir fiyat ile satması sayesinde bu fabrikayı 6-7 sene önce kapattık. Kırıcı makinesini pelit üreten bir firma aldı .....

Kırıcı parçalayıcı makineye bizim fabrikada bulunan başka bir makinenin marka adını verdik Hombak. Hombak ta 2 adet motor ve Aliağa gemi sökümden aldığımız 2 adet güçlü şanzuman vardı. Bunlar 2 adet 37 kW 960 devir direk çalışan asenkron motor ile dönüyor. Hombak ta İç içe geçmiş dişliler birbirinin içine doğru ayni yönde dönüyordu. Makineye atılan çam kökleri kırılmış parçalanmış halde aşağıdaki banda
düşüyordu.

Çıralı çam kökü işlemek zordur toprak ve iri taşlar olur makine çok sık sıkışır. Bu durumda hombak duruyor dişliler ters yönde dönüyor makine rahatlayınca tekrar kırma yönünde devam ediyor. Artık İnternette benzer makineleer çok var ...... Projesi 5 sayfadan oluşuyor ilk sayfa pano görünümü son sayfa güç devresi.
merhaba makine ile ilgili başka bir detay varmı elinde selamlar

Merhaba arkadaşlar. 2ayak este (mermer blok kesme) makinası elektrik panosu projesine ihtiyacım var. Este projesi olan var mı. Rica etsem.

Arkadaşlar merhaba aranıızda yeniyim elektrik panolarını dış görünümünü tasarlamak için kullandığınız veya tavsiye etmiş olduğunuz bir çizim programı varmıdır yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler ..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri