Ön yükselteç

Arkadaşlar kolay gelsin tip3055 ve 2955 ile kurmak istediğim küçük bir devre var sorunum bu transistörleri sürecek uygun bir devre bulamadım aradığım şey bu transistörleri sürebileceğim transistörlü bir devre var mı elinizde teşekkürler şimdiden

Yük nedir voltaj akım nedir. Elinde bir şema varmı.

Hayır elimde bir sema yok ama 12v ile besliyorum 100w gücünde birşey yapmak istiyorum b class bir devre kurdum 3055 ve 2955 ile ama bunları sağlıklı süremiyorum 5 watt çıkışlı bir amfi ile sürüyorum şuan ama hışırtı yapiyo sesi az müziklerde son seste fena değil bunlara sürücü olarak bd135 denedim bd135i de amfi ile sürdüm daha kötü oldu bd135in collektorune 12v verdim iki transistörün emiterine direnc bağlamadım 2955in colletoru ile gnd arasına 1r 1watt direnc bağladım galiba direnclerden kaynaklı

Eğer çıkış transistörlerini sürmekte zorlanırsanız npn ve pnp transistörlerini darlingtona çevirin. şekilde göstermemiş fakat opampın sinyal girişine seri 10 uf kapasitör bağlamalısınız. Opampın + girişindeki orta gerilimi (0 volt) 2 tane gerilim bölücü 10k direnç ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca hoparlöre seri 1000 uf kapasitörde olmalı.

Hocam ben bu sistemi yaptım ama dediginiz gibi bir kondansatör bağlayarak denerim ama ben amfiyi bir dvdden söktüm cikisi kondansatorludur muhtemelen ayrica transistorlerin yukunu azaltmasi icin pnp transistorun cikisina 1ohm direnc bağladım onu iptal etmeli miyim

Eğer npn ve pnp lerin beyzleri birbirine şekildeki gibi bağlıysa İptal edebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri