Ölçüm OG'den Kompanzasyon nerden?

rojamın

Üye
merhaba arkadaşlar 4 adet 400 kva trafomuz var sayaç ölçümü tek bir noktadan ve og den yapılıyor bütün trafolardakompanzasyon sistemi var ag den yapılmış ve sürekli reaktif yazıyor sistemde çalışıyor ne yapmam lazım kompanzasyonu og den yapacaksam hiç bilgim yok. yok eğer ag den olacaksa neden reaktif yazıyor tşk

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
trafolar endüktif yük karakterindedir.
1:sabit gruplarını kontrol et
2;olakı durum ve şartlar elveriyorsa akım bilgisini ogden al

AG tarafındaki kompanzasyonlarda herhangibir sorun olmadığını düşünüyorsanız eğer, sorun trafoların reaktif indüktif kayıplarındadır. Bunun için ya sn. 3elibrahim'in dediği gibi trafo sabit kondansatörlerini kontrol edip değerlerini iyi belirlemelisiniz ya da rölelerin cos filerini kapasitif bölgeye kaydırmalısınız.

Trafoların rektif kayıplarını dengelemek için sistemin sürekli çalışması bir avantajdır aslında. Çünkü genelde boşta çalışan trafolarda sabit grup sorunları çıkar...

merhaba arkadaşlar ...!
aynı sorun bende de var kadıköy telekom sant reaktife girmedi ama sınırda ben 1000 kwa trafoya sabit kondansatür bağladım faydası olmadı.
kompanzasyon bilgisini akımı trafo girişinden alsam sorun çözülürmü acaba?

burda akım bilgisini degerlendirecek role onemlı vede akım trafosunun n>5 olması şartı ile sistem saglıklı bir şekilde çalışabilir

... kadıköy telekom sant reaktife girmedi ama sınırda ben 1000 kwa trafoya sabit kondansatür bağladım faydası olmadı.
kompanzasyon bilgisini akımı trafo girişinden alsam sorun çözülürmü acaba?

Sabit kondansatörün bağlantısını zaten akım trafosundan önce yapmalısınız ki röle bu sabit kondansatörü görüp de eksik kademe almasın veya gereksiz yere "aşırı kompanzasyon" alarmı vermesin.

Ama demek istediğiniz kompanzasyon besleme kablolarını akım trafosundan önce (Şebeke tarafına doğru yani) almaksa, bu olmaz.
Kondansatörlerin çektiği akımlar akım trafosundan geçmediği için röle devreye aldığı kademeleri göremez ve bütün kademeler devrede oldğu halde "eksik kompanzasyon" alarmı verir. Ama sayaç kapasitiften cezaya düşer.

merhaba genç arkadaş

Sabit kondansatörü zaten og trafo çıkışına bağladım.
akım trafosundan önce ama röle sabit kondansatörü görüp aşırı kompanze alarmı vermiyor.

Kompanzasyon besleme kablolarını akım trafosundan önce bağlı deyil, akım trafosundan sonra bağlı.

Benim demek istediğim sayaç og trafosuna bağlı, trafo kendimizin olduğu için, kompanzasyon panosu ise besleme kabloları ag den bağlı akım trafolarıda burada Benim demek istediğim sayaç reaktifden ceza sınırında buda sanırım trafo kaybından kaynaklanıyor.

OG den akım bilgisi alıp AG den düzeltme yaparsanız hem trafonun endüktif değerini hemde diğer sistemleri tamamen dengelemiş olursunuz. Bu konuda daha önce sitede açılmış tartışmalara bakınız.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/29365-ag-kompanzasyonun-referans-akimi-og-den.html

merhaba arkadaşlar 4 adet 400 kva trafomuz var sayaç ölçümü tek bir noktadan ve og den yapılıyor bütün trafolardakompanzasyon sistemi var ag den yapılmış ve sürekli reaktif yazıyor sistemde çalışıyor ne yapmam lazım kompanzasyonu og den yapacaksam hiç bilgim yok. yok eğer ag den olacaksa neden reaktif yazıyor tşk

arkadaslar bu og bendede sorun
şimdi tesisi yeni kurdum rinkli çalıştırıyorum ve 5 trafo besledim kompanzasyonlar devrede değil ama trafolarım bosta sayılır güç veremiyorum
sayacım hatbaşında og okuyorum
indüktif =0
kapasitif kullanılan elektrigin yaklasık 3 katı fazla
bir kaç yere danıştım bana og reaktörü kullanmamı soylediler ve hattım çok uzun xlp kablo ile çektim bu kapasitifide ondan yazarmış aslı varmıdır yardım ederseniz sevinirim..

arkadaslar bu og bendede sorun
şimdi tesisi yeni kurdum rinkli çalıştırıyorum ve 5 trafo besledim kompanzasyonlar devrede değil ama trafolarım bosta sayılır güç veremiyorum
sayacım hatbaşında og okuyorum
indüktif =0
kapasitif kullanılan elektrigin yaklasık 3 katı fazla
bir kaç yere danıştım bana og reaktörü kullanmamı soylediler ve hattım çok uzun xlp kablo ile çektim bu kapasitifide ondan yazarmış aslı varmıdır yardım ederseniz sevinirim..

Doğrudur uzun Y.G hatlarında kapasitif etki söz konusudur bunu bizzat bahsettiğiniz şekilde bende yaşadım. 1)Trafolara yük bağlayamıyorsanız neden boşta çalıştırıyorsun trafo koruma hücresinden enerjisini kesebilirsiniz 2) Trafoların sabit kondansatörlerini iptal edip kök hücreden endeksi takip ediniz. Hattın kapasitif etkisinin trafo sargılarınını oluşturduğu boştaki endüktif yükün ne kadarını tolare ettiğini görmüş olursunuz bu tespit size yaklaşık olarak ileriye dönük kalıcı çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri