Ölçüm cihazı sorunu mu?

sis651

Üye
Merhaba.

DT-830B bir basit ölçme cihazım var. Evdeki elektriği ölçmeye çalıştığımda göstergedeki değerin devamlı +-8 volt değiştiğini görüyorum, bazen de +-10 volt oluyor. Mesela 196 ile 204 arası yükselip azalıyor. Termosifonu açınca 191 - 199 arası oynuyordu, kapandıktan sonra da bir ara 182 - 190 arası falan. Şimdi de 210 - 217 gibi ölçüyor.
Bu durum bu cihazın ölçmedeki doğruluk yetersizliğinden mi kaynaklanıyor, yoksa şebekede de mi olabilir böyle bir şey? Babam daha onbeş sene önce bu sayısal cihazların kendi kadranlı takozu kadar iyi ölçmediğini söylüyordu da... :)
Sürekli bir oynama var yani. Modemi de 9,3 ile 9,4 ölçüyor ama kademe düşürünce 9,31 ile 9,32 volt diye oynuyor, dizüstünün şarj cihazında da 18,2 - 18,5 diye. Sorun cihazdadır gibime geliyor.

Elektrik sayacı yakın zamanda dışarı çıkarıldı, elektrikçi arkadaşım voltajlarda sorun var mı aynı faza mı takalım demişti, sorun yok tak gitsin demiştim. Bileydim mühürlenmeden önce diğer fazları da bir ölçerdim. :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri