Multimetre tavsiyesi

Vallahi öyle :D sıcaklık benim için iyi bir özellik hatta kullandım da alır almaz. Isıya duyarlı bir fan devresi yapmıştım. Kaç derecede fan aktif olsun diye baktım ona göre ayar çekmiştim datasheet'deki değerleri baz alarak.

Ama led ölçümü beni üzdü. Üstelik bir çok unit cihazında da daha doğrusu 2AAA pil kullanan cihazlarında hep 2.1 volt diyot ölçümü.

Sizin cihazınız güzelmiş ama şimdi almaya kalksam acaba devlet ne kadar gümrük ekler bilinmez :) Bir de şekli bilindik bir markayı andırdı. Hatta unit modellerinin hepsini bir başka marka adı altında bulmuştum. Tesa mı temsa 'mıydı ne. Bir firma bütün cihazları üretiyor herhalde :D

Bir inceleme izledim, aklım onda kaldı aslında. Pro's kit 1707 modeli. :D Sonu yok vallahi dediğiniz gibi. Mesleğim olmasa bile merakım çok :D Daha yeni güç kaynağını bozdum 2 gündür tamir etmeye çalışıyorum. Kısa devre korumasında kaldı alet çıkmıyor delirtti beni. Uyku modundaki 5volt usb de enerji var. Ama normal 3 5 12 volt çalışmıyor. -12 voltu kullanara 24 volt elde etmek istemiştim. Amper olarak da test edeyim ne kadar dayanacak dedim. Dayanamadı :D Eskiden nasıldı bilmiyorum ama 12 ve gnd ile kontrol yapınca normal fakat 5 GND ile test yapınca kısa devre veriyor avometre. PSU lardda kalıcı kısadevre koruması falan mı var acaba, yoksa benim işlemden sonra bir şey yandı da kısa devreye mi geçti bilemiyorum. Yolları takip ettim -12 üstünde yanacak herşeyi konntrol ettim sağlam. :D

Bunun üstüne yeni avometremde de led ölçemediğini görünce canım sıkıldı. Her şey üst üste geldi bayram bayram :D :D

Benzer şekilde ben de pc powerını 24v ta yük testine tabi tuttuğumda bozmuştum. Ne yaptıysam tamir edememiştim. Sonra onun kasasını pil punta makinesinde kullanmaya başladım :D

Dediğim gibi multimetre veya başka şeylerde sonu yok. Masamda 3 tane ayarlı güç kaynağı, 1 tane de ayarlı 3,5-12v adaptör var. Ayarlılar aliexpress modüllerine yapılan eklemelerle meydana çıktı. 3 adet multimetre 1 adet de pensampermetrem var. Sanki çok hassas iş yapıyorum gibi şimdi gözüm count değeri yüksek ve hareketli bar yani skalayı gösteren multimetrelerde. Biraz da aç gözlülük bu sanki.

Fakat son zamanlarda bir şey alırken artık hep ticari ksımını da düşünmeye başladım ve fazla malzeme alarak Türkiye'de gittigidiyor, sahibinden ve letgoda satmaya çalışıyorum. En azından malzemelerin parasının bir kısmı çıkıyor (tp4056, mt3608, multimetre vs.).

Vergi konusunda gelirsek. Duruma göre değişiyor. Gümrük sunum ücreti, vergi vs. derken en az 15 tl ödüyorsunuz zaten. Satıcı ile anlaşıp değeri düşük yazdırıp az vergi ödeyenler de var. Az derken yine 15 tl garanti zaten.

Winapex et8102'nin beni en çok cezbeden yanları, ekran aydınlatmasını isterseniz süreli isterseniz de sürekli açık bırakabiliyorsunuz. Otomatik kapanmayı devre dışı bırakabiliyorsunuz. NCV var, kapasite ölçme var. E daha ne olsun :) ama işte biz hobicilerin gözümüz doymuyor ki. Bakalım birkaç multimetre siparişi vermiştim. Gelince birazını satar, birazını da kullanırım :D

Gelecek olanlar içerisinde unit ut61e, unit ut89x, ut89xd, aneng an8009, aneng q1, aneng an113d, habotest ht118a da var. Halihazırda holdpeak hp-890cn var. Eğer merak edenler olursa Darren Walker adlı bir youtuber multimetreler hakkında iyi incelemeler yapıyor ve açıklamalarda da incelediği her multimetreye 5 üzerinden puan veriyor.

Bütce 100 tl. Bu ölçü aleti ile basit AC/DC voltaj ve amper ölçümleri ile kısa devre ölçümü yapsam yeterli olur.
Bu işleri yapacak amatörlere uygun bir multimetre ne önerirsiniz?
Nerde kullanıcaksın ona göre bi marka söyliyim

https://urun.n11.com/elektrik-olcum-cihazlari/uni-t-ut-39c-dijital-temassiz-multimetre-P420444417

ben şşu ürünü buldum ama fiyatı baya uygun. Satıcının bir pro's kit 1707 ilanında adam muadil ürün yolladılar yazmış. Fakat uni-t satışlarının hepsinde olumu yorum var. Mağazası izmirdeymiş. İzmirdeki arkadaşlar bakabilir. Hatta güvenilirse ben de sipariş vereyim.

33C+ aldım ama led ölçümü yapamıyorum çünkü diot kısmında 2.1 volt veriyor. Bu 3 volt veriyor ve test yapabiliyorsunuz. NCV de var ayrıyetten. Fiyatı da 120 ise çok iyi. 33C+ yi iade edebilirsem bunu alacağım ama satıcıya güvenemedim.

https://urun.n11.com/elektrik-olcum-cihazlari/uni-t-ut-39c-dijital-temassiz-multimetre-P420444417

ben şşu ürünü buldum ama fiyatı baya uygun. Satıcının bir pro's kit 1707 ilanında adam muadil ürün yolladılar yazmış. Fakat uni-t satışlarının hepsinde olumu yorum var. Mağazası izmirdeymiş. İzmirdeki arkadaşlar bakabilir. Hatta güvenilirse ben de sipariş vereyim.

33C+ aldım ama led ölçümü yapamıyorum çünkü diot kısmında 2.1 volt veriyor. Bu 3 volt veriyor ve test yapabiliyorsunuz. NCV de var ayrıyetten. Fiyatı da 120 ise çok iyi. 33C+ yi iade edebilirsem bunu alacağım ama satıcıya güvenemedim.

Ben hatfon un kendi sitesinden daha önceden malzeme almıştım. Bir sorun yaşamamıştım. Simdi nasillar bilmiyorum. Siz de de almak isterseniz kargonuzu açarken videoya alirsiniz. Garanti olur en azından.

Benzer şekilde ben de pc powerını 24v ta yük testine tabi tuttuğumda bozmuştum. Ne yaptıysam tamir edememiştim. Sonra onun kasasını pil punta makinesinde kullanmaya başladım :D

Dediğim gibi multimetre veya başka şeylerde sonu yok. Masamda 3 tane ayarlı güç kaynağı, 1 tane de ayarlı 3,5-12v adaptör var. Ayarlılar aliexpress modüllerine yapılan eklemelerle meydana çıktı. 3 adet multimetre 1 adet de pensampermetrem var. Sanki çok hassas iş yapıyorum gibi şimdi gözüm count değeri yüksek ve hareketli bar yani skalayı gösteren multimetrelerde. Biraz da aç gözlülük bu sanki.

Fakat son zamanlarda bir şey alırken artık hep ticari ksımını da düşünmeye başladım ve fazla malzeme alarak Türkiye'de gittigidiyor, sahibinden ve letgoda satmaya çalışıyorum. En azından malzemelerin parasının bir kısmı çıkıyor (tp4056, mt3608, multimetre vs.).

Vergi konusunda gelirsek. Duruma göre değişiyor. Gümrük sunum ücreti, vergi vs. derken en az 15 tl ödüyorsunuz zaten. Satıcı ile anlaşıp değeri düşük yazdırıp az vergi ödeyenler de var. Az derken yine 15 tl garanti zaten.

Winapex et8102'nin beni en çok cezbeden yanları, ekran aydınlatmasını isterseniz süreli isterseniz de sürekli açık bırakabiliyorsunuz. Otomatik kapanmayı devre dışı bırakabiliyorsunuz. NCV var, kapasite ölçme var. E daha ne olsun :) ama işte biz hobicilerin gözümüz doymuyor ki. Bakalım birkaç multimetre siparişi vermiştim. Gelince birazını satar, birazını da kullanırım :D

Gelecek olanlar içerisinde unit ut61e, unit ut89x, ut89xd, aneng an8009, aneng q1, aneng an113d, habotest ht118a da var. Halihazırda holdpeak hp-890cn var. Eğer merak edenler olursa Darren Walker adlı bir youtuber multimetreler hakkında iyi incelemeler yapıyor ve açıklamalarda da incelediği her multimetreye 5 üzerinden puan veriyor.

Hahaha şeytan dürten meraklı bir ben değilmişim :D Vallahi 2 gün uğraştım, dün cevap yazacaktım yazamadım da. En son sigortaları attırdım. Fansız çalışınca ısındı herhalde ve mosfet patladı. Ama nasıl bir patlama. Enerji nakil hattı kopmuş gibi sürekli alevler çıktı, en sonunda sigorta attı. :D O sırada da enerji ölçüm kontrolü yapıyordum tam. 5volt varsa nerede kesiliyor enerji nereye gelmiyor diye test ederken oldu. Diyorum yahu bir yere de değmiyordum neden oldu bu. En son ısınma geldi işte aklıma :)

Bana aslında aşırı hassastan ziyade doğru ölçüm yapsın yeter ama özellikleri olsun demeye başladım. NCV iyimiş, ısı zaten ihtiyacımdı. Bugün aletleri araştırırken unit'ın 39c+ modelini buldum. İyi puan da almış senin şu youtube'daki adamdan :D özellikleri bana yetiyor ve üstelik led testini de çok iyi yapıyor 2xAAA pil kullanmasına rağmen 3 volt veriyor diyot ölçümünde. İnsan 33+ serisine de koyar şunu :confused:

Fakat fiyatı acayip uygun geldi. Bu adamın bir ilanında pro's kit 1707 'de birisi muadil ürün yolladı aynısı değil diye yorum atmış. Ondan kıllandım. Acaba sahte ürün mü satıyor diye. Ya da 39c+ koyar da 39c satar. + olanlar yeni model çünkü.

İzmirde olsam gidip dükkana bakardım da zor :D Riske girmek isteyenler sipariş edebilir :D

Vallahi güzel ürünler almışsın hocam özenmedim değil. AN8009'a bakıyordum bende demin baya hoşuma gitti de, tr de 2 kişi satıyor ve 500'e yakın fiyatı :D Gümrüklendirmede 200 liralık alet alıp, bu TR de 400 lira çak buna 150 200 lira vergi derler diye korkuyorum. Bir de sağlam gelip gelmeme olasılığı da var pimpirikliyim hep. İlanlarını takip edeyim hocam bütçeme uygun bir ürün satarsan alırım, gerçi o da olsun bu da olsun derken bütçe hep artıyor :D

Halen aneng AN8008 diyorum.

Üzerinde 50hz - 5000 hz kare dalga sinyal jeneratör var. (Skop görüntüsü gayet düzgündü.)

Frekans metre 20mhz e kadar ölçüyor.

Kapasitans metre ise 5000uF ve 50pf arası.

Bizzat diğer frekans ve kapasite ölçen aletler ile karşılaştırmalı denedim.

PİYASADA BUNA ÇOK BENZEYEN BİR CİHAZ DOLAŞIYOR.

BENİM ÖNERDİĞİM MODEL AN8008 dir.
IMG_20200526_181620_1.jpg

Halen aneng AN8008 diyorum.

Üzerinde 50hz - 5000 hz kare dalga sinyal jeneratör var. (Skop görüntüsü gayet düzgündü.)

Frekans metre 20mhz e kadar ölçüyor.

Kapasitans metre ise 5000uF ve 50pf arası.

Bizzat diğer frekans ve kapasite ölçen aletler ile karşılaştırmalı denedim.

PİYASADA BUNA ÇOK BENZEYEN BİR CİHAZ DOLAŞIYOR.

BENİM ÖNERDİĞİM MODEL AN8008 dir. Ekli dosyayı görüntüle 65065

Ben de bir tane AN8009 siparişi vermiştim. Yarın PTT'den alacağım. Gelmiş görünüyor. Bakalım nasılmış. AN8008 vardı, sattım. Küçük güzel bir cihazdı hakkaten. Aneng'in ölçümleri bence de özellikle hobiciler için yeterli. Holdpeak ve Winapex de gayet güzel. Unit'in alt sınıfları pek de hoş değil. Hep bir yerlerden kırpmışlar.

Ben de bir tane AN8009 siparişi vermiştim. Yarın PTT'den alacağım. Gelmiş görünüyor. Bakalım nasılmış. AN8008 vardı, sattım. Küçük güzel bir cihazdı hakkaten. Aneng'in ölçümleri bence de özellikle hobiciler için yeterli. Holdpeak ve Winapex de gayet güzel. Unit'in alt sınıfları pek de hoş değil. Hep bir yerlerden kırpmışlar.
An 8009 üst bir seri gibi görünüyor ama;
Siz beğendiğinize göre, An 8008 den daha iyi özelliklere sahiptir.
Hayırlı olsun.Güle güle kullanın.

An 8009 üst bir seri gibi görünüyor ama;
Siz beğendiğinize göre, An 8008 den daha iyi özelliklere sahiptir.
Hayırlı olsun.Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim. Üst model değil de biraz farklılıklar var. sıcaklık ve NCV gibi ama sinyal jeneratörü yok. Anenglerin hepsi iyi. Aneng An113d vardı mesela o da ufacıktı ama her özelliği vardı. Yine ST209 pensamoermetre de iyiydi. Tuttu bu aneng. Daha iyisi de olsa bile o markaya alıştı bizimkiler. Her türlü gider bizde :)

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri