Ödev - Güç trafosu hazırlama

fenzona

Üye
Merhaba arkadaslar,

Benden istenen asagida yazdigim parametrelere (cikis gucunde) bir trafo hazirlamak ancak kafam cok karisti ve yardim almak istiyorum.

U2=20V; I2=0,2A Trafo Tipi: Ш - Mantel tip Monofaze

Adim adim formuller ile nasil yapilacagini aciklayabilir misiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şekilde, a ve b" kesit ölçülerini vermemişsiniz. Onun için formülü yazmaga çalısıyorum. Kesit belli olursa yaklasık trafo gücü meydana cıkar buna görede primer ve sekonder akımlarını bulup (VA) prımer ve sekonder tel çaplarını bulursunuz. Emaye tel çap ve akım degerleri yazan cetvellere bakın.
Yaklaşık değer formülü ; Prımer sayısı = 37.5 X Up (primer gerilim)/ q (kesit cm.kare)
Sekonder sayısı = 45 X Us (sekonder gerilim) / q (kesit cm.kare)

Verdiğiniz bilgiye göre = sekonder 20 v., 0.2 amper = güç 4 VA cıkmaktadır.
primer akımı = 4 VA / 220 v =0.018 amper
sekonder tel çapı yaklaşık, 0.4 mm.kare; 0.16 mm.kare

4 VA trafo yaklasık demır sac paket ölçüşeri (M42) a= 27.2 mm, b=14.5 mm.h= 14.8 mm.

Bilgiler, Y.MUh.haluk ERNA nın "PRATİK ELEKTRİK VE ELEKTROTEKNİK" 1977 basımı alınmısdır.

Zeybek bey, yardiminiz icin cok tesekkur ederim. Resimi ornek olarak koydum trafo tipini gostermek icin. Kesit olculeri verilmemis sadece yukarida verilen parametrelere gore bir trafo hazirlamak gerekiyor. Baskada birsey yazmiyor.. :( Tel capi, sac olculeri vs birsey verilmemis.. Ne yapacaz acaba?

Son düzenleme:
V erdiğim bilgiler işinize yaramıyormu, sekonder gerilim ve akımından yola cıkarak, trafo gücünü bulduk, tel kesitlerini bulduk, cekırdek ölçülefrini bulduk, yalnız trafo gücünü az yuksek tutmakda fayda var 5 veya 6 VA düşünmek daha iyi olur bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri