Çoklu motor kontrolü

kayimguney

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bir proje için çoklu motor kontrolü yapacağım. İlk adım olarak 8 adet motoru bir merkezden sürmem gerekiyor. Daha sonra motor adedi artacak (100'den fazla). Bu şekilde fazlaca motoru aynı anda sürmek için ne gibi bir sürücü kullanmak gerekir ve bu sürücüler için haberleşme protokolü ne olmalıdır?

Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1-motorları nasıl kontrol edeceksin.tek tek mi yoksa hepsi aynı andamı
2-hız kontrol varmı veya olacakmı
3-motorların özellikleri neler.asenkronmu step mi servo mu
4-motorlarla kontrol panosu arasındaki mesafe ne kadar

1- Motorların hepsini ayrı ayrı kontrol edeceğim. Yani motorların hepsi farklı işler için çalışacak.
2- Hız kontrolü yapmayı düşünmüyorum. Sabit bir hızla şu yönde bu kadar dön gibisinden bir komut vermek istiyorum.
3- Motorlar DC olacak ve üzerinde PID kontrol olab bir sürücü kullanmayı planlıyorum.
4- Bu henüz belli değil.

bahsi geçen sistemde bence plc kullanmanız en akıllıca bir çözüm olacaktır.birde hmı koyarsınız sistem ayarları icin

motor sürücülerini seçerken haberleşme özelliğinin olmasına dikkat et rs 485 olsun mutlaka

Henüz o kısım için kapsamlı bir araştırma yapmadım ama şimdilik PC ve IO kart kullanmayı planlıyorum. Ne tarz sürücü kullanacağıma ve sürücülerde kullanılacak protokole göre değişebilir tabi bu durum.

RS 485 kullanarak PC'den veya PLC'den sadece tek bir çıkış ile 8 sürücüye bağlanabilir miyim?

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri