Çok Sekonderli Trafolarda doğrultma

arkadaşlar elinizde benim trafoma göre şekli olan vamı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tam dalga için alternatiflerin.(değerlere aldırış etme)
Sağdaki @edremit arkadaşımızın uyardığı sorunu içerebilir.

arkadaşlar benim yaptığım en son devre bu ama kaynak yaparmı bilmiyorum trafo 350KVA çıkış voltajı her bir sekonder için 15V ben çıkışındaki akımı 7700A olara hesapladım bu makinanın yenisi var onunda 630KVA trafosu var sekonder akımı 35KA ve ayrıca bizim diğer makinalarımızdaki sekonder akımı ise 24.3 KA ve 26.6KA buna göre bu makina kaynak yaparmı bilmiyorum bu konuda fikri olan herkese açığım iyi çalışmalar

Tam dalga köprü grafikleri

Ac veya dc(tam dalga köprü ile) trafo giriş giriş gücün çıkışa ve uygun değerde ise yüke aktarılacaltır (genel trafo ve diot kayıpların hariç),Bu kayıplar o büyüklükteki gücün yanında ufaktır ve kaynağa destek ya da köstekmi bakılmaz.

Benim gördüklerimde ac -dc farkı gözleyemedim.Literatürde karşılaştırmasına rastlamadım.
Her ikisine de sahip bir yerin gözlemlerini almak isterim.

Punta veya punta dikiş kaynaklarında, ara malzemenin direnci dolayısıyla üzerinde harcanan gücün malzemeyi erime noktasına çıkarması ve baskı birleşmeyi gerçekleştirir.

Gaz altı ya da örtülü elektrod kaynaklarında,ark ve dolayısıyla plasma elektrodlara uygulanan gerilime doğrudan bağlıdırve bu kaynak kalitesine çok etki eder.Dc , ac ye göre üstün vasıfda kaynak yaptırır.
Ayrıca elektrodun ve kaynağın tipine göre polarite önemlidir.
Bu tip bir ilişkinin punta kaynaklarda olduğunu bilmiyordum.

Kaynak parametrelerin kullandığınız malzemeye,yüzeye ve gerilime ( güç yeter şartı ile) bağlı.
Bu şartları sen biliyorsun.

7,7 KA. kaynak yapar.Punta kaynağı mı devamlı kaynak mı yapılacak.Punta kaynağı yapılacaksa D.C. gerilimin kondansatörle deşarj edilmesi uygulanan bir metotdur.Bilginize.

Deşarj yöntemi böyle düşük değil yüksekce gerilimlerde kullanılır,yada ben öyle biliyorum.Özellikle Al gibi oksiti sıkı ve yüksek dielektrik özellikte ise.Kıvılcım hem oksiti deler hem plazma oluşturur.

Arkadaş çizmediği için çıkışta kondansatörlerden bahsetmiyorum tabii.
Burada ancak dalgalar arasındaki boşlukları azıcık doldurmaya yarar.

şimdi arkadaşlar çok büyük trafolar olduğu için bana sadece yarım dalga yeyiyor kondansatöre gerek yok anlayacağınız amatör.usta eminmisin o akıma kaynak yapacağından.Birde kazım hocam bir yerde okumuştum sanırım tam emin değilim ama bu doğrultma sistemlerinde DC de akım %10 azalır diyordu AC den sonra doğrumu bu sence ya da ne kadar doğru? ilgilendiğin ve yardımlarından dolayıda çok teşekkür ederim

Köprü diyotlarla yapılan yarım dalga doğrultma :
yarim-dalga-dogrultma-devresi.jpg

Tek diotla yapılabilecek yarım dalga doğrultma:
dort-bacakli-kopru-diyot.jpg

Görüldüğü gibi yarım dalga ile gücün yarısını kullanamazsın.

%10 büyük rakam.Bu demektirki 3.5kW gücü diotlar üzerinde kaybediyorsun.
Gerçi büyük akımlarda birden çok diot kullanılmışsa belki.
Bu kafadan atılabilecek bir şey değil.Kullanılan diotların karakteristiklerine bakmak gerek.
Israrla sorduğum dc/ac kaynak farkı ne sorusunun temelinde birazıcıkda bu kayıplar yatıyor.
Dikiş yada punta kalitesinde görülür fark olmadığı sürece doğrultmanın bir anlamı yok.
Germanyum diotlarda 0,3 silikon diotlarda 0.7 Volt gerilim düşümü olur.!

Yük altında sekonderin 15 Volt verdiği varsayılarak:
Çok kaba bir hesapla (kayıpsız) 350kW gücün 15V gerilim altında yüke aktarıldığı durumda :
350/15=23,3kA
%10 kayıpla :
23,3*0,9=21kA...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular