ÇOK HASSAS MESAFE ÖLÇÜM SENSÖRÜ

MOXEN

Üye
Arkadaslar bildiğinin en hassas mesafe ölçüm sensörünü marka ve model olarak yazabilir misiniz? Aradigim en fazla 0,5 milimetre hata ile ölçüm yapacak ve analog çıkış verecek mesafe sensörüdür. Tesekkur ederim.

temaslı temassız ışıklı maksimum mesafe nedir açıklarsan yardımcı olabilirim

Hocam, 20-30 milimetrelik alanda çalışılacak, temas olmayacak, lazer, ışık, sesle ölçüm olabilir.

Bu konuyu ben de çok araştırdım sick gibi kaliteli markalar da lazer sensörler var. Hasasiyeti mikron seviyesine kadar iniyor. Örnekleme hızları çok yüksek analog çıkışlı olanların fiyatı 2-3 bin EU arasında değişiyor. Çift tafaflı ölçüm yapan (alt ve üstten aradaki mesafeyi ölçen) yüzey renginden, malzeme cinsinden, otam ışığı ve ısısından etkilenmiyen bir model için 8300 EU fiyat verdiler.

Eğer temaslı ölçüm konusunda bir sıkıntınız yoksa çubuk potansiyometre öneririm. Mutlaka temassız ölçüm yapmak zorunda iseniz (0,5mm kaba bir değer) analog çıkışlı endüktif yada kapasitif proksimid sensörleri öneririm. Örneğin İfm nin 26 mm kadar analog çıkışlı indiktüf yaklaşım anahtarı var (İM5141 kodu)

0-20 mm alanda 0,1 mm hassasiyetle çalışabilecek sensör varmıdır? Temaslı temassız fark etmez.

Bu konuyu ben de çok araştırdım sick gibi kaliteli markalar da lazer sensörler var. Hasasiyeti mikron seviyesine kadar iniyor. Örnekleme hızları çok yüksek analog çıkışlı olanların fiyatı 2-3 bin EU arasında değişiyor. Çift tafaflı ölçüm yapan (alt ve üstten aradaki mesafeyi ölçen) yüzey renginden, malzeme cinsinden, otam ışığı ve ısısından etkilenmiyen bir model için 8300 EU fiyat verdiler.

Eğer temaslı ölçüm konusunda bir sıkıntınız yoksa çubuk potansiyometre öneririm. Mutlaka temassız ölçüm yapmak zorunda iseniz (0,5mm kaba bir değer) analog çıkışlı endüktif yada kapasitif proksimid sensörleri öneririm. Örneğin İfm nin 26 mm kadar analog çıkışlı indiktüf yaklaşım anahtarı var (İM5141 kodu)

:)guzel para kazanma işiymiş yapalım boyle bışey mıkron seviyesıne inilir inilmesınede kalıbre nasıl olacak 0.5 mm hassaslıkta yapılabılır mesele 24 bit adc ler var hassaslık konusunda nefesten dahı etkılenıyor

omron ve sick te var bu sensorler , lazer sensor yada ultrasonic mesafe sensorleri ihtiyacini karsilar

BENİM ELİMDE SİCK MARKA MESAFE ÖLÇÜM SENSÖRLERİ VAR ANALOĞ ÇIKIŞLI HASSASİYET AYARLI.LAZERLİ DEĞİL AMA
sick UM30-12112 ULTRASONİC SENSÖR ------------------FİYAT 600 TL/ADET
sick UM30-14113 ULTRASONİC SENSÖR ------------------FİYAT 900 TL/ADET MARKA VE MODELLERİ AYNI ZAMANDA FİYATLARI

sana basit bir mantık. bildiğin digital tartıları incele. içinde bobinle metal algılama var çok basit halde . yani bobina ağırlıkla yanaştırılan metan bobinin indüktansını değiştirir dolayısıyla ne kadar yanaştığını hesaplayarak mesafe bulunur. kulanacağın alanı tam olarak anlamadım ama mm nin altında olduğu kesin. bu bobini kendin de geliştirip daha hassas yapabilirsin. maliyet gayet ekonomik işini görüyorsa.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri