Çok fazla çapak yapıyor.

hamsikoli

Üye
Merhabalra yaklaşık 1 senedir 6 mm su kontrası kesiyorum.
Üst üste 2 tane kontrayı koyup toplam 12 mm de ufak parçalar kesiyorum.
Bu kestiğim parçaların radüslu yererinde , dairede kesimlerinde (10 mm çapında) surekli
çapak çıkartıyor. Düz olan alanlarda çapak yok. Birçok bıçak denedim. Artcamla gcode cıkartıyorum.

Merhaba
Kestiğiniz malzemeyi tam olarak sabitleyemiyorsanız çapak kalabilir. Titreme yapması veya bıçağın malzemeyi yukarı kaldırması çapak bıraktırabilir.
Ayrıca bıçak devriniz ve kesim hızınız uyumlu değilse yine çapak kalabilir. Düşük hızlardan başlayıp hızı arttırarak en ideal hızı bulabilirsiniz.
Yine bıçaklarınız yaptığınız işe uygun değilse aynı sıkıntılar yaşanabilir.

1 veya 2 ağızlı takım kullanmanız gerek @yusufkaynar ın dediği gibi devir ve ilerleme çok önemli bu ikili yanlış ise takım çabuk yıpranır. Bir önemli hususta ağacı suyudur buna ters hareket ederseniz çapak yine kalır.

çap 5 negatf bıçak kullanıyorum. 300 hz ilerleme 1800 bilmiyorum çokmu azmı.
dediğim gibi çapak haricinde başka bi sıkıntı yaşamadığım için bu ayarlada kesiyorum.

kesim yaptığım bıçak
WhatsApp Image 2018-05-24 at 11.25.28.jpeg
çıkan sonuçlar bu raduslu alanlar hep çapaklı
WhatsApp Image 2018-05-24 at 11.27.08.jpeg WhatsApp Image 2018-05-24 at 11.27.24.jpeg

birde son bir sorum buradaki daire tam daire olmasına rağmen farkedersiniz ki bıçağın girdiği yerde çapta bozulma oluyor. bu neden olabilir
WhatsApp Image 2018-05-24 at 11.27.43.jpeg

Son düzenleme:
Saf ağaçlarda 1 ağızlı takım kullanın çapak en az seviyeye inecektir

Fotoğraftaki bıçak ahşap için uygun değil gibi duruyor. İnternetten ahşap freze diye aratırsanız bulursunuz. Ahşap için helisel değil düz ağızlı bıçaklar daha verimli olur

helisel uygun ama küçük çaptaki takımlarda tek ağızlı kullanmak gerekli büyük çaplarda 2 veya daha fazla olmalı. Bıçak başına 0.45 talaş düşecek şekilde ayarlanmalı
5mm 1 ağızlı ile 16bin devir 850mm ilerleme
ve
10mm 2 ağızlı ile 11bin devir 850mm ilerleme
ile çapaksız iş çıkartıyorum
5mm de 0.45 talaş bıçak başına
10mm de 0.54 talaş bıçak başına

kesme yönü bıçağın dönüş yönüne ters ilerlesin; yani bıçak saat yönünde döner ama malzemeyi keserken ters istikamette kesin bu çapağı azaltır.
resimden de belli ...çapaklar ilerleme ne yöneyse o yönde gözüküyor

helisel uygun ama küçük çaptaki takımlarda tek ağızlı kullanmak gerekli büyük çaplarda 2 veya daha fazla olmalı. Bıçak başına 0.45 talaş düşecek şekilde ayarlanmalı
5mm 1 ağızlı ile 16bin devir 850mm ilerleme
ve
10mm 2 ağızlı ile 11bin devir 850mm ilerleme
ile çapaksız iş çıkartıyorum
5mm de 0.45 talaş bıçak başına
10mm de 0.54 talaş bıçak başına

Cevap için teşekkürler. 5 mm için önereceğiniz bıçak resmi veya int adresi verebilirmisiniz. nereden alabilirim. 18.000 devirde yürüme hızı ne olmalıdır sizce.

Cevap için teşekkürler. 5 mm için önereceğiniz bıçak resmi veya int adresi verebilirmisiniz. nereden alabilirim. 18.000 devirde yürüme hızı ne olmalıdır sizce.
153. mesajda aldığım yerin adresi var istanbul karaköy de
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cnc-e-başlıyoruz-yavaştan.113470/page-16
Solidcam de ilerleme ve deviri girince talaşı ya da talaşı ve devri girince ilerlemeyi kendi hesaplıyor. Formül var ama arayıp bulmam lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri