Çok düşük gerilimler uzak mesafelere gider mi ?

Merhabalar,

Aklıma takılan bir soru bu.Mesela 34,5kV değerinde olan bir gerilimi nakil hatlarıyla taşıyoruz. Mesela 30-40 volt da böyle uzak mesafelere gider mi ? Hattaki kayıplar yüzünden örneğin 1km'de tıkanır mı ? Siz ne düşünüyorsunuz ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar,

Aklıma takılan bir soru bu.Mesela 34,5kV değerinde olan bir gerilimi nakil hatlarıyla taşıyoruz. Mesela 30-40 volt da böyle uzak mesafelere gider mi ? Hattaki kayıplar yüzünden örneğin 1km'de tıkanır mı ? Siz ne düşünüyorsunuz ?
İlla götürmeniz gerekiyorsa kablo kesitini artırmalısınız . Bir fazli ve üç fazli devreler icin kablo kesit gerilim mesafe değerleri kullanarak ne kadar gerilim düşümü olacağına dair formüller var . Nette bulursunuz . Tel den yazması zor.

Hocam elinizde güzel dökümanlar var mı merak ettim de link falan var mı önerdiğiniz bi kaynak ya da

Bu bir Ödev yada araştırma ise zan ederim sizden istenen şey:

Süperiletkenlik nedir? etkileri nelerdir ve nasıl çalışır?

Yok . Arkadaş daha taze mühendis [emoji3]

iyi bir çocuk olursam belki ben de underground'u görebilirim :)
O zaman sadece "superiletkenlik" :)

Şöyle bir yazı var ve HTS kablolardan bahsediyor.Amcalar bakır iletkeni süperiletkenle kaplayarak 10-100 kat akım iletme kapasitesine ulaşmaktan falan bahsediyor.

http://cesur.ankara.edu.tr/superile...erji-sektoru-ve-superiletkenlik-uygulamalari/
teşekkürler hocam sağolun...

ben daha çok raven pigeon gibi hatları kastediyorum. sizce durum nasıl olur kafama takıldı da...

ben daha çok raven pigeon gibi hatları kastediyorum. sizce durum nasıl olur kafama takıldı da...

Alüminyum hatlardan mı bahsediyorsunuz? Zira Raven pigeon hat nedir bilmiyorum? (ACSR değilse ne olduğunu yazarsanız sevinirim)

Zan ederim burada mesele direnç ve manyetizma ile ilgili.Zira hatta ana kaybın nedeni bunlar.Konuya hakim değilim ama bildiğim kadarı ile üretim tesisinden (baraj,santral v.s) eve/iş yerine 220-380 voltu kayıpsız vermek pratikte vermek mümkün olsa zaten bu kadar yüksek volta kimse gerek görmez?

Lakin mesafeler uzun kullanılan malzemeler nedeni ile bunu yapmak mümkün değil.Sayın @Under Ground 'ın dediği gibi mesafeye bağlı olarak bir düşüm söz konusu ve bunun bir hesabı kitabı var.

Teorikte ise süperiletkenler kayıp yaşatmazlar ama bu kadar yükü taşıyabilecek ve maliyeti makul olan bir malzemeyi üretmeyi geçtim normal sıcaklıklarda çalışacak şartlarda çalışan bir süperiletken daha yapılmadı zan ederim.

Yani problem elektriğin kendisinden değilde onu dağıtmak için şebekede kullandığımız malzemeden kaynaklanıyor.Hem sıfır direnci olan, hem maliyeti ekonomik,hem çevresel şartlara dayanıklı bir malzeme bulunursa sorduğunuz sorunun cevabı işte o zaman gider olabilir.

Tabi yeri gelmiş iken TESLA'yı anmadan olmaz.Adam tüm dünyaya kablosuz elektrik dağıtmak gibi bir misyon edinmişti kendisine ve bunu uzak mesafeler için (40 km) başardığı biliniyor.Vahşi kapitalizm ve bazılarının aç gözlülüğü yüzünden bu gün değil 40 km gibi bir mesafeyi 4 m iletebilsek yer yerinden oynar.

Özetle iş metalurjiye düşüyor günümüzdeki yapı ile sizin dediğinizi yapmak yada havadan iletmenin bir yolunu bulmak lazım ki bir Tesla daha dünyaya gelir mi onu bilemem.

Bahsettiğiniz gerilim düşümünün ne olacağı ise ıletim hattının veya kablonun hasan ya da hüseyin olması durumu farkettirmez . Şablon formülde kesit gerilim mesafe değerlerini yerine koyun ve sonucu bulun .

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri