Çin Malı Küçük Saatle Pilli Oyuncak Araba Çalıştırmak?

cyberia

Üye
Eminim nerden çıktı bu diceksiniz ama iş yoğunluğu arasında birde yeğenimin okul ödevi çıkınca böyle oluyor. Öncelikle proje şu: Çalar saatin alarmını istediğimiz zamana ayarlayıp alarm çaldığında 4 adet 1.5 V pil ile çalışan oyuncak arabanın çalışmasını sağlamak. Projeyi görünce hemen aklım 4N25 optocouplere gitti ama ne yazıkki saatin alarm esnasında hoparlöre verdiği çıkış voltajı 0.4 voltu geçmiyor. Bu yüzden de led yanmadığı için transistör iletime geçemiyor. Eğer aklınıza gelen birşey varsa lütfen cevap yazın. ??? Şimdiden teşekkürler herkese, unutmadan saat 1 adet 1,5 V'luk pille çalışıyor.

minik bir trafo?
ya da düşük akımı transistörle yükseltip, bir direnç üzerinde daha yüksek bir gerilim elde etmek?

saymansadi ' Alıntı:
minik bir trafo?
ya da düşük akımı transistörle yükseltip, bir direnç üzerinde daha yüksek bir gerilim elde etmek?
Eğer alternatif akım olsaydı trafo olabilirdi.Teşekkürler

he ya, ben kaynağın ne olduğunu dikkate almamıştım. pardon.
amaç doğru gerilimi yükseltmek, ikinci söylediğimden başka birşey aklıma gelmiyor.
aslında da-da çeviriciler var, ama ufak bir proje için yorucu olur. gogılladım ama birşey bulamadım.
opamplara hakim değilim ama bir opamp ve dirençlerle giriş doğru gerilimini çıkışta arttırabilirsin?

Hiç mi bir fikri olan yok yaa. Herkes bir dünya şeyler bulup yollamış ama kimsenin aklına bu konuda birşey gelmiyor mu?

Arkadaşım ben bu teknikle odanın lambasını çalıştırmayı düşünmüştüm , ama dediğin gibi höperlör çıkış voltajı düşük olduğu için tetikleme kısmı biraz uğraştırıcı, yanlız bu voltajı gerilim katlayıcı devre ile yükselte bileceğim aklıma gelmişti, deneme yanılma yoluna gitmek lazım, ama ozamanda hevesim kalmamıştı , öyle askıya aldım. Bi dene istersen bende bakayım yine baska bir alternatif bulursam yardımcı olmaya çalışacağım .ama küçük analog masa saatiyle yapabilirim . içindeki devre aksamı küçük bununlada projeni gerçekleştirebilirsin.

:) Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ama ben bir adet germanyum transistör ve bir adet kondansatör ile bu işi hallettim. Devre şemasını da eklerim.İlginiz için saolun.

cyberia kardeş devre şemasını bi eklesen baya ilgimi çekti bu konu

çok basit ve ucuz bir yoluvar maliyeti 1 ytl yi geçmez.
ama bu tip devreler kotu amaclada kullanılabılır fünye gıbı.iyi amacla kullanınız.
1 adet 741 opamp entegresi işini gorur. giriş direnci ile kazanç akımını oranlayarak yapabilirsin...
devre nerede diye sorma en kolay kullanılması olan iki entegre var zaten bunlar 555 ile 741 googleye arat bulursun...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri