Çift Devirli Motorlar

Voren

Üye
Katılım
4 Ocak 2012
Mesajlar
4
Puanları
1
Merhaba,

Çift devirli fanaların kullanıldığı bir proje ile ilgili bağlantı şemalarını oluşturmaktayım. Bu motorların, tipik yıldız üçgen tipi bağlantı/kumanda uygulanan motorlardan farkı olmadığını düşünüyordum. Ancak tedarikçi firmadan bana daha farklı bağlantı yapmam gerektiği söylendi. Bu bağlantı hakkında tam emin olamadığım için burada bağlantı detayını paylaşıp fikir alayım dedim.

Benim daha öncesinde düşündüğüm bağlantı (yıldız üçgen):
Çalışma anında W-V-U uçları sürekli faz gerilimlerine bağlı, bir devir için Y-X-Z kısa devre, diğer devir için Y-X-Z bağlantıları da gerilim baralarına bağlı olacak şekilde.

Bana söylenen bağlantı biçimi:
Düşük devir için W-V-U, gerilime bağlı. Yüksek devir için W-V-U'nun gerilim bağlantısı kesilip, o uçlar kendi aralarında kısa devre yapılıyor ve gerilim Y-X-U uçlarına veriliyor.

Açıkçası hala tam içime sinmiyor, çift devirli motorlarda (veya sadece bazılarında) gerçekten bu şekilde mi yapmam gerekiyordur acaba?
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Konu Sah

Voren

Üye
Katılım
4 Ocak 2012
Mesajlar
4
Puanları
1
2 yöntem ile ilgili şema da ekleyeyim dedim. Sol tarafta yıldız üçgen gibi düşündüğüm bağlantı şekli var ve 2 konumda da kapalı olacak olan kontaktörler yazılı. Sağ tarafta ise bana söylenen bağlantı yer almakta.

Sanırım yazı pek net çıkmadı. İlk şemada (yıldız üçgen) ya 1. ve 2. kontaktörler kapalı ya da 1. ve 3. kontaktörler kapalı. İkinci şemada, ya 1. ya da 2. ve 3. kontaktörler kapalı. Bir de dikkat ederseniz bağlı oldukları uçlar da biraz farklı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
 
Son düzenleme:

ahnur

Usta Üye
Katılım
5 Şub 2008
Mesajlar
1,159
Puanları
181
forumda çoksayıda çift devirli asankrom motorlar ve dahlender motorlar çalişma prensipleri ve bağlantı şemaları var
ayrıca MEGEP dökümanlarında var.
 
Katılım
4 Ara 2010
Mesajlar
220
Puanları
1
ikinci bağlantı doğru düşük devir için yanlız k1 çekicek yülsek devir için k2, k3 çekilecek. yanlız alçak devirle yüksek devrin dönüş yönleri aynı olması gerekir. yıldız ücgenle farkı ücgenin olmaması.
 
Konu Sah

Voren

Üye
Katılım
4 Ocak 2012
Mesajlar
4
Puanları
1
Çok teşekkür ederim, dönüş yönlerinin aynı olması gerektiğini söylemişsiniz, evet o şekilde olacak. Fakat zaten burada sağdaki çizimde yönler aynı değil mi? Aynı olacak şekilde çizmeye çalışmıştım.
 
Katılım
4 Ara 2010
Mesajlar
220
Puanları
1
ciziminiz doğru motor kılemensinde uclar faklı olabilir yani ters dönebilir belitmek istediğim usus buydu.
 

Forum istatistikleri

Konular
124,798
Mesajlar
884,879
Kullanıcılar
444,095
Son üye
ugur22222

Yeni konular

Üst