Çevre aydınlatma babaüstü (setüstü) aydınlatma hakkında?

snsl

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Bir site projesinde yaklaşık 1,5 km uzunluğunda çevre duvarı mevcut. Bu duvarda 5,5 metrede bir babalar (kolonlar) bulunmaktadır. 2 kolonda bir armatür yerleştirilecek. Muhtelif panolardan 3 faz atlamalı besleme yapacağız. Ayrıca 60 metrede 1 de kamera konulacak.

Sorum bu duvarda borulama ve kablolama işi sahada nasıl yapılır? Borular duvar temelinden mi yoksa topraktan gidip gerekli yerlerde mi duvara girer?

Saygılarımla.

RQARoo.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kolon araları tel çit mi eğer öyle ise kolon beton dökülmeden önce boruları atman gerekiyor

aralar tel çit değil ise beton ise yine betondan önce kolondan kolona boru atman gerekiyor

her 55 metrede 1 yer altı buatlardan konulmalıdır.

bahçe kolon betonu atılmadan önce uygun kamera için ayrı aydınlatma için ayrı boru döşenir. beton atılır kuruması beklenir. daha sonra ise kablolar, armatürler ve kameralar tesis edilir.

iyi çalışmalar.

Linkte duvara ait görünüş var. Kolonlar arasında tel çit var.

Benim düşüncem; kalıp yapılırken beton atılmadan önce kolonun altına buat yerleştirmek ve buat ile armatür arasına boru atmak. Diğer armatüre gitmek için yani iki kolon arasındaki atlamayı da ( yani iki buat arasında) topraktan koruge boruyla yapmayı düşünüyorum. Çünkü duvar bazı yerlerde kademeli devam ediyor. Duvar içinde yürümek mümkün olmayabilir.

Bu şekilde boru attığımda betondan sonra kablolama yapmak mümkün olur mu?

Konu başındaki mesajımda duvar detayı mevcut

Linkteki resimde de bağlantı detayı mevcut:
OEbOaD.jpg

her 55 metrede 1 yer altı buatlardan konulmalıdır.

bahçe kolon betonu atılmadan önce uygun kamera için ayrı aydınlatma için ayrı boru döşenir. beton atılır kuruması beklenir. daha sonra ise kablolar, armatürler ve kameralar tesis edilir.

iyi çalışmalar.

Menhol 50 metrede bir kullanacağız hocam ama asıl soru armatürler yani kolonlar arası atlamaları benim belirttiğim gibi yapmanın mümkün olup olmadığı. Yani ana borulamayı toprak altında yapmak.

Diğer armatüre gitmek için yani iki kolon arasındaki atlamayı da ( yani iki buat arasında) topraktan koruge boruyla yapmayı düşünüyorum.
koruge boru ile olur tabi diğer bir adı ile HDPE borudur. yer altı kablo kanal detayları vardır. borulu kablo kanalı detayına göre uygun derinlikte kazı yapar boru döşemesi kum ilavesi uyarı şeridi, tuğla konulması ile kanal işçiliğini bitirirsiniz.

iyi çalışmalar.

koruge boru ile olur tabi diğer bir adı ile HDPE borudur. yer altı kablo kanal detayları vardır. borulu kablo kanalı detayına göre uygun derinlikte kazı yapar boru döşemesi kum ilavesi uyarı şeridi, tuğla konulması ile kanal işçiliğini bitirirsiniz.

iyi çalışmalar.

Teşekkürler hocam.

Detay resimlerini incelediniz mi? Benim uygulama esnasındaki çekincem şu;

Kolondaki buattan toprak kanala ulaşırken 90 derece bir dönüş yapmış olacağım, bu kanaldan diğer buata doğru devam ederken bir 90 derece daha dönmüş olacağım. Dönüşler geniş olacak elbette fakat kablo çekimi esnasında sıkıntı olur mu diye düşünüyorum.

evet inceledim.

RQARoo.jpg

:))
boru çapını geniş tutarsanız kabloları boru içinden daha rahat geçirirsiniz.
ayrıca beton atılmnadan önce boş boru içine inşaat teli koyarsınız.
daha sonra kablo işi yapılırken inşaat telini sökerek 6mm2 yada 10mm2 nyy kabloyu kılavuz olarak kullanmak suretiyle boru içinde kablo çekersiniz. kolay gelsin.

Ana borular 50lik koruge boru olacak, kılavuz teli zaten unutmam. Geriye sadece buat koymak uygun olur mu olmaz mı sorusu kalıyor :) Görsel yönden sıkıntı olacak bir bölge değil fakat uygulamada sıkıntı yaratır mı diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri