Çelik kapılar için alarm devresi

Mevcut alarm devrelerinde belki de böyle bir sistem kullanılıyor olabilir,bilmiyorum. Düşüncem şu idi: Buzzer kullanarak çelik kapılar için bir alarm sistemi yapılabilir mi? Ben ilk denememi LM3915 ile 16f84 ü birlikte kullanarak oluşturdum. Çelik kapı dışarıdan herhangi bir darbe ya da zorlamaya maruz kaldığında oluşan titreşimler önce buzzer üzerinde bir gerilim değişimi oluşturuyor,oluşan gu gerilim değişimi bir miktar yükseltilerek lm3915 girişine uyglanıyor.Daha sonra lm 3915 in 10 adet çıkışı ayrı ayrı değerlendirilmek üzere PIC'e veriliyor.PIC'de ise bu değişimler mantıksal olarak değerlendirilip çıkışa(siren devresi) aktarılıyor.Devre bu şekliyle çalışıyor fakat buzzer çıkışını yükseltmek için kullandığım amplifikatör devresi stand-by'da bile aşırı akım çektiği için dahili olarak kullandığım aküyü çok çabuk bitiriyor.(AMPLİFİKATÖR DEVRESİNDE TDA SERİSİ ENTEGRE KULLANDIM VE SİSTEMİN HASSASİYETİNİ POTANS İLE BURADAN KONTROL EDİYORUM).

Sistemin bu kısmını başka bir şekilde tasarlayabilir miyiz? Veya lm3915 kullanmadan ,16f84 yerine 16f877 kullanıp buzzer çıkışını direkt PIC'e verip A/D dönüşümü yaparak aynı sistemi çalıştırabilir miyiz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri